28. Yılında Hocalı Soykırımı anıldı
İnsanlığın utancı Hocalı Soykırımı´nın 28.yılında 613 Azerbeycanlı Türk şehit için Mamak´ta anma programı düzenlendi.
Tarih: 28.2.2020 18:15:03/ 830okunma / 0yorum

Musiki Muallim Mektebi´nde düzenlenen anma programına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurul Üyesi Necdet Ünüvar Ak Parti Önceki Dönem Niğde Milletvekili Ömer Selvi, Chp Önceki Dönem Milletvekili Şevket Köse,  Mamak Belediye Başkanı Mura Köse, MHP Mamak İlçe Başkanı Mustafa Esen, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 28. Yılında Hocalı Soykırımını  unutmadıklarını ve unutmayacaklarının altını çizen Başkan Köse, “Hocalıyı, işgal altındaki Karabağ´ı unutamayız. Bu imanımızın, insanlığımızın bize emridir” dedi. 

Türkiye bütün mazlumlara yardımcı olmaya çalışıyor

1990 yılların başında Türkiye´ye hem güneyden hem de batıdan çok ciddi göçler olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, “ Bu göçler o ülkelerde yapılan katliamlardan soykırımlardan dolayı gerçekleşti. Henüz de bitmiş değil.  Bugün Allah´a hamd olsun ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında gücü nispetinde durmaya çalışıyor. Gerçekten takdire şayandır ki bugün hali hazırda yaşadığımız çok ciddi bir olay var. Şehitlerimiz var. Türkiye Suriye´nin bir bölgesinde toplanan dört milyona yakın insanın katliamdan koruyarak hamiliğini yapıyor. Gerçekten zor bir durum. Ama  Türkiye kendi elindeki siyasi, maddi ve güvenlik imkanlarını kullanarak etrafındaki bütün mazlumlara yardımcı olmaya çalışıyor. Azerbaycan ve Türkiye başlangıçtan itibaren gerçek dostluk ve kardeşlik içinde yollarına devam ediyor. Bu güç birliği genişledikçe büyüdükçe Allah´ın izniyle bu tür katliamlar bir gün adaletin hakim olduğu dünyada son bulacaktır” dedi. 

Soykırım gerçeği hiç değişmedi

Hocalı´da yapılan soykırımın niyetinin belli olduğunu ifade eden Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, “ Soykırımın ardından 28 Yıl geçti. Dünya değişti. Ancak soykırım gerçeği hiç değişmedi. Şehitlerimizin kanı yerde kalmaması adına ve geleceğimiz için Hocalı Soykırımı´nı her yerde söylemeye devam edeceğiz. Anma töreni için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

/resimler/2020-2/28/1817332612103.jpg

Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz

Bazı yaraların asla kapanamayacağını bazı acıları ise asla dinmeyeceğini ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “ İşte Hocalı Soykırımı da böyle bir yara böyle bir acı. 613 masum Azerbaycanlı kardeşimizin hunharca katledilişinin sene-i devriyesinde şehitlerimizi yad etmek, katillerden hesap sorulmasını beklediğimizi haykırmak, unutmamak, unutturmamak için bir aradayız. Hocalı sözün bittiği, insanlığın dibe vurduğu yerdir. Kimse bu olmamış gibi davranamaz, görmemezlikten gelemez. Hocalı Soykırımı, insanlık tarihinde yüz kızartıcı, utanç verici kara bir lekedir. Yaşananlar etnik temizlikten bile ağır. Arşivleri açan herkes görebilir.  Dönemin Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan,  dünyayla ile açıkça alay etti, sadece savaş değil gelmiş geçmiş en ağır insanlık suçlarından birisini, gerçek bir soykırımı gururla savundu. Hatta bu yapılanlar eli kanlı katiller tarafından kitaplara yazıldı. Karabağ hala işgal altında. Türk ve Müslüman oldukları için hunharca katledilen Hocalı şehitlerimiz ise hesap sorulmasını bekliyor. Hocalı imanımızın ve vicdanımızın imtihanıdır. Katiller yargı önünde hesap verene, Karabağ özgürlüğüne kavuşana dek Türk ve İslam dünyasının yarası kanamaya devam edecek.  Ve biz caniler hesap verene dek bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Ailemi gözlerimin önünde katlettiler

Soykırımda 12 yaşında olduğunu ifade eden Hocalı şahitlerinden Samira İlyasova, “ Gözlerimin önünde ailemi katlettiler.  Soykırımı konuştukça o günleri tekrar yaşıyorum. Ancak dünya hala bu soykırımı hukuki bir alana taşımadı. Bizler bunu bekliyoruz. Türkiye bizim büyük kardeşimiz. En çok desteği Türk kardeşlerimizden alıyoruz. Bizleri Müslüman olduğumuz için Türk olduğumuz için katlettiler.  Çok zor zamanlar geçirdik. Ermenilerin saldırıları sırasında yanımda ölen insanlar oldu. İnsanlığa sığmayan vahşetlere tanık oldum. Acılarımız bizlerle paylaştığınız ve dinlediğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doçent Dr. Cavit Abdüllazade, “ Katliama soykırımı dönüştüren nedenler” adlı sunum gerçekleştirerek o dönemde yaşanan olayları aktardı.

/resimler/2020-2/28/1817476049837.jpg

 

 

Anahtar Kelimeler: Yılında Hocalı Soykırımı anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Virüs avcıları iş başında
Virüs avcıları iş başında
Mamak Belediyesi Covid-19 salgınına karşı tedbirlerini artırmaya devam ediyor.
Hamilelere özel acil yardım ambulansı
Hamilelere özel acil yardım ambulansı
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel bir sorun haline gelen korona virüsüne (Covid-19) karşı Mamak Belediyesi yeni bir hizmet daha başlattı.
Mamak Belediyesi´nden Evde Kalanlara Kitap Sürprizi
Mamak Belediyesi´nden Evde Kalanlara Kitap Sürprizi
COVID19 virüsü sebebiyle milyonlarca insanın Sağlık Bakanlığı´nın uyarılarını dikkate alarak evde vakit geçirdiği şu zamanlarda Mamak Belediyesi “Hayat Eve Sığar” kampanyasıyla vatandaşlara destek veriyor.
Covid 19 SAVAR´ın ünü Mamak sınırlarını aştı
Covid 19 SAVAR´ın ünü Mamak sınırlarını aştı
Mamak Belediyesi´nin kendi mühendis ve ustalarıyla sokak ve caddeleri dezenfekte etmek üzere basınçlı bir sistem olarak geliştirdiği virüs avcısı Covid19 SAVAR´ın ünü Mamak sınırlarını aştı.
Şehir dışından gelenlere dezenfekteli önlem
Şehir dışından gelenlere dezenfekteli önlem
Mamak Belediyesi,COVID19 virüsüne karşı devletin ve milletin yanında önlemlerini genişletiyor.
Belediye Personeline Korona Önlemi
Belediye Personeline Korona Önlemi
Mamak genelinde koronavirüse karşı dezenfekte çalışmalarını yürüterek halk sağlığı için tüm önlemleri alan Mamak Belediyesi, personel sağlığı için de alarma geçti.
Mamak´taki eczaneler dezenfekte edildi
Mamak´taki eczaneler dezenfekte edildi
Türk Eczacıları Birliği hem eczacıların hem de vatandaşların dikkat etmesi gereken maddeleri açıkladı.
Mamak´ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Mamak´ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Koronavirüs salgınının dünya genelinde etkili olmaya başlamasıyla birlikte Mart Ayı başından itibaren Koronavirüs ile Mücadele Eylem Planı´nı hazırlayan Mamak Belediyesi, virüsün Türkiye´ye sıçraması ile birlikte tedbiri elden bırakmıyor.
Covid19´a karşı termal kameralı önlem
Covid19´a karşı termal kameralı önlem
Koronavirüse karşı dezenfektan çalışmalarının yanı sıra teknolojinin tüm imkanlarını da uygulamaya koyan Mamak Belediyesi, belediye hizmet binası girişine termal kamera yerleştirerek, hem personeli hem de vatandaşları termal kamerayla kontrole başladı.
Zabıta Ekiplerinin Koronavirüs Mesaisi Sürüyor
Zabıta Ekiplerinin Koronavirüs Mesaisi Sürüyor
Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı çalışmalarla vatandaşlardan büyük takdir toplayan Mamak Belediyesi, Zabıta Müdürlüğü Ekiplerince tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden koronavirüs ile ilgili Mamak genelinde üzerine düşen görevleri yerine getirmeye devam ediyor.
Korona ile mücadelede Beyaz Melekler görev başında
Korona ile mücadelede Beyaz Melekler görev başında
Sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götüren belediye, koronavirüs mücadelesinde de, evde sağlık ekiplerini seferber etti.
Yaşlıların alışverişini belediye ekipleri yapacak
Yaşlıların alışverişini belediye ekipleri yapacak
Mamak Belediyesi, Covid-19 önlemleri nedeniyle evlerinden dışarı çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara yardım eli uzattı.
Virüse karşı esnafa tam not
Virüse karşı esnafa tam not
İçişleri Bakanlığı´nın ´Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri´ni geçici süreliğine kapatması, lokantalarda masalar arası en az bir metre uygulamasının kararını almasının ardından Mamak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde denetimlerini sıklaştırdı.
Üreğil Millet Bahçesi de COVID 19´a karşı kapılarını kapattı
Üreğil Millet Bahçesi de COVID 19´a karşı kapılarını kapattı
Ankara´nın ilk millet bahçesi olan Üreğil Millet Bahçesi, dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını önlemleri çerçevesinde hizmete ara verdi.
VİRÜS AVCISI “COVİT19SAVAR” MAMAK SOKAKLARINDA
VİRÜS AVCISI “COVİT19SAVAR” MAMAK SOKAKLARINDA
Mamak Belediyesi kendi mühendis ve ustalarıyla sokak ve caddeleri dezenfekte etmek üzere basınçlı bir sistem geliştirdi.
10 bin aileye “Sağlık Paketi”
10 bin aileye “Sağlık Paketi”
Mamak Belediyesi, dünyada büyük bir salgın haline gelen COVID19 yeni tip virüsüne karşı vatandaşlara sağlık seti dağıttı.
Günde 1700 araç dezenfekte ediliyor
Günde 1700 araç dezenfekte ediliyor
Mamak Belediyesi, hizmet binası önüne kurduğu mobil istasyon ile virüse karşı araçlarını dezenfekte ettirmek isteyen vatandaşlara hizmet veriyor.
COVİD-19´a teknolojik hamle
COVİD-19´a teknolojik hamle
Mamak Belediyesi COVİD-19 virüsüyle mücadelede kişisel teması minimuma indirmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Başkent´te başlayan kar yağışıyla beraber, Mamak Belediyesi ilçe sınırları içerisinde vatandaşların zorlu kış şartlarında mağdur olmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Mamak´ta semt pazarları dezenfekte edildi
Mamak´ta semt pazarları dezenfekte edildi
Mamak Belediyesi, korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla vatandaşların yoğun olarak kullandığı semt pazarlarında dezenfekte çalışmalarını artırdı.
Parklarda dezenfektan harekatı
Parklarda dezenfektan harekatı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın Türkiye´deki ilk Korona virüsü vakasını açıklamasının ardından yurdun dört bir köşesinde insanların ortak kullanım alanları olan okul, ibadethaneler ve toplu taşıma araçları için dezenfekte çalışmaları yapıldı.
DOLAR
6.5696
EURO
7.2107
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar