95. Yılında Musiki Muallim Mektebi Çalıştayı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Milli Eğitim Bakanlığı ve Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi´nin ortaklaşa düzenlediği Kuruluşunun ve Eğitime Başlamasının 95.Yılında Musiki Muallim Mektebi Çalıştayı´na katıldı.
Tarih: 2.11.2019 13:18:17/ 836okunma / 0yorum

Türkiye´de müzik eğitiminin dünü, bugünü ve yarınının detaylı bir şekilde değerlendirildiği çalıştaya Bakan Selçuk ve Başkan Köse´nin yanı sıra Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Erol Parlak, akademisyenler, öğretmenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Çalıştay, Cumhuriyet tarihinin ilk müzik öğretmenlerini yetiştirmek amacıyla 1 Kasım 1924 tarihinde eğitim-öğretime açılan “Musiki Muallim Mektebi” binasında gerçekleştirildi.

Sadece bir bağlama yeter

Müziğin birleştirici gücüne değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çalıştayın Musiki Muallim Mektebi´nde gerçekleştirme nedenlerini “Müzik eğitiminin Türkiye´deki mevcut durumunun fotoğrafını çekmek ve yeni bir istikameti hep birlikte tartışmak, zamanın ruhunun gerektirdiği çabaları ortaklaşa göstermek düşüncesiyle Cumhuriyetimizin bu ilk eserlerinden birisinin çatısı altında düşünelim istedik. Bunun üzerine gereken Türkiye birikimi nedir ve neler yapılabilir hep birlikte nasıl bir çalışma yapabiliriz, yeni bir tazelenme nasıl gerçekleşebilir sorusunu da gündeme getirdik" diyerek açıkladı. Bakan Selçuk, müzik ve eğitim arasındaki ilişkiye de işaret ederek, "Müzik aslında bizim çocuklarımızın mezun profilinde görmek istediğimiz çok temel bir içeriği de kapsıyor. Bir çocuğun eline bağlama verseniz arkasından Gevheri de gelir, Karacaoğlan da gelir, Yunus Emre de gelir. Yani sizin oturup da kitaplar dolusu kültür aktarımı için akademik bilgi vermenize belki de hiç gerek yok. Sadece bir bağlama bu işlevi görebilir. Yani biz bir ilkokul öğrencimizden elbette bir virtüöz olmasını beklemiyoruz ama sanata dair hassasiyetinin gelişmesini, estetik duygularının olgunlaşmasını bekliyoruz. Olumlu bir yaklaşım bekliyoruz çocuklarımızdan, bir enstrüman ile alakalı bir hoşluk bekliyoruz" dedi.

/resimler/2019-11/2/1320146630486.jpg

Köse´den Müjde

Çalıştaya, Musiki Muallim Mektebi´nde ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Köse de, Musiki Muallim Mektebi´ni aslına uygun olarak restore edeceklerinin altını çizerek, mektebin tasarlanması konusunda Bakan Selçuk ile birlikte çalışma yapacaklarını kaydetti. Köse, “95 yıl önce 1924 yılında Musiki Muallim Mektebi olarak kurulan bu mekan süreç içinde Konservatuvar olarak isimlendirilerek faaliyet göstermiş, 1985 yılında Mamak Belediyemizin kuruluşu ile birlikte belediye´ye devredilmiş, daha sonra Mamak Belediyesi yeni binasına taşınınca da Mamak Kültür Merkezi olarak faaliyete devam etmektedir. Bizim seçim çalışmalarımızda MKM olarak bilinen bu mekanın aslına uygun olarak restorasyon yapacağımızı ve tekrar musikinin merkezi olacağını ifade etmiştik. Bugünlerde kısmi olarak başladığımız önümüzdeki günlerden itibaren de daha kapsamlı olarak devam edeceğimiz restorasyon çalışmalarımız ile birlikte, şu anda bakanlığımızın yaptığı gibi burası, kültür, sanat, edebiyat ve estetiğin konuşulduğu, şehrin ve medeniyetin konuşulduğu, panel, çalıştay, sempozyumların yapıldığı, ulusal ve uluslararası özel konserlere kadar pek çok faaliyetin icra edileceği bir mekana dönüşeceği müjdesini veriyorum” dedi. Köse ayrıca oda orkestrası kuracaklarını da söyledi.

Nağmeler inledi

Konuşmaların ardından Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Oda Orkestrası, klasik müzik, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği eserlerinden oluşan bir müzik dinletisi sundu.  “Okul-müzik-eğitim” çerçevesinde 1924´ten itibaren yapılanlar ile Türkiye´nin 2023 Eğitim vizyonu dahilinde yapılabileceklere dönük, geniş ufuklu tespit, değerlendirme ve önerilerin ele alındığı çalıştayın sonuç raporunun, bundan sonra gerçekleştirilecek müzik eğitimine ilişkin yol gösterici bir içeriğe sahip olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hz. Mevlana Vuslatının 746. Yıl Dönümünde Mamak´ta Anıldı
Hz. Mevlana Vuslatının 746. Yıl Dönümünde Mamak´ta Anıldı
Türk ve İslam dünyasının en büyük mutasavvıflarından Mevlana Celaleddin-i Rumi, 746. vuslat yıl dönümünde Mamak´ta anıldı.
İş arayan ve iş verenlerin buluşma noktası
İş arayan ve iş verenlerin buluşma noktası
Mamak Belediyesi ve İŞKUR arasında imzalanan protokol kapsamında iş arayan ve işverenleri aynı platformda buluşturacak Mamak İstihdam Merkezi (MİM) hizmete girdi.
Köse´den gece mesaisi
Köse´den gece mesaisi
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, gece vardiyasında hizmet veren belediye personeliyle bir araya gelerek, çalışmaları yerinde inceledi.
Doğadaki canlılar unutulmadı
Doğadaki canlılar unutulmadı
Mamak Belediyesi, kış şartlarında doğadaki hayvanları unutmuyor.
Sporda model alınan bir ilçeyiz
Sporda model alınan bir ilçeyiz
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, 1947 yılında kurulan Kayaş Spor Kulübü´nün yeni yerinin açılış törenini gerçekleştirdi.
İki mahalle köşe bucak temizlendi
İki mahalle köşe bucak temizlendi
Mamak Belediyesi´nin başlattığı köşe bucak temizlik ve bakım çalışması kapsamında Diriliş ve Altınevler Mahalleleri baştan sona temizlenerek bakım çalışmaları yapıldı.
Başkan Köse açılışlara devam ediyor
Başkan Köse açılışlara devam ediyor
Kutludüğün Pazar Yeri ve Parkı açılışının ardından Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, ikinci açılışı Kıbrısköyü´nde gerçekleştirdi.
24 saat ilçemizi takip ediyoruz
24 saat ilçemizi takip ediyoruz
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, gece gündüz demeden gerek vatandaşla gerekse esnafla bir araya gelmeye devam ediyor.
Kutludüğün Pazar Yeri ve Parkı hizmete açıldı
Kutludüğün Pazar Yeri ve Parkı hizmete açıldı
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse projelerinden ilkinin açılışını Kutludüğün Mahallesi´nde yaptı.
İlk kez tekerlikli sandalyede maç yaptılar
İlk kez tekerlikli sandalyede maç yaptılar
Mamak Belediyesi ve Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ortez-Protez Bölümü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında spor şenliği düzenledi.
Bin kişilik kar timi
Bin kişilik kar timi
Yılın ilk karının Başkent´te düşmesiyle birlikte, Mamak Belediyesi oluşturduğu bin kişilik kar ve buzla mücadele ekibi çalışmalara başladı.
Eserleri ve şahne şovlarıyla büyük beğeni topladılar
Eserleri ve şahne şovlarıyla büyük beğeni topladılar
Musiki Muallim Mektebi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde özel öğrencilerin düzenlendiği sergi ve sahne gösterilerine ev sahipliği yaptı.
Özel öğrencilere özel ziyaret
Özel öğrencilere özel ziyaret
3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nü kapsamında Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Yıldız Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerini ziyaret etti.
Mamak´ta Türkiye-Çin Dostluk Ormanı
Mamak´ta Türkiye-Çin Dostluk Ormanı
Türkiye ve Çin arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı yaşatması amacıyla Mamak´ta Türkiye-Çin Dostluk Ormanı oluşturuldu.
Usta kalemlerle genç yeteneklerle bir araya geliyor
Usta kalemlerle genç yeteneklerle bir araya geliyor
Mamak Belediyesi dilimize, kültürümüze yeni yazarlar kazandırmak amacıyla düzenlediği Yazarlık Okulu projesinde kapsamında, usta kalemlerle genç yetenekler bir araya getirmeye devam ediyor.
Esnaflar bölgenin en önemli yatırımcıları
Esnaflar bölgenin en önemli yatırımcıları
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, her fırsatta esnafla bir araya gelmeye devam ediyor.
Yazarlar Mamaklı öğrencilerle buluştu
Yazarlar Mamaklı öğrencilerle buluştu
Kitap okumayan çocuk kalmasın ilkesiyle yola çıkan Mamak Belediyesi, geçtiğimiz günlerde başlattığı “Bir Kitap, Bir Yazar” söyleşileri kapsamında yazarlar Emine Batar ve Canan Olpak Koç´u Mamak İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle buluşturdu.
Şehidin doğum gününde adına anaokulu açıldı
Şehidin doğum gününde adına anaokulu açıldı
Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım´ın eşi Semiha Yıldırım´ın himayelerinde Türk Kızılayı tarafından hayata geçirilen “81 İlde 81 Anaokulu” projesi kapsamında, Barış Pınarı Harekatı şehidi Piyade Sözleşmeli Er Ahmet Topçu´nun adının verildiği anaokulu şehidin doğum günü olan 28 Kasım´da açıldı.
Soğuk kış günlerinde iç ısıtacak uygulama
Soğuk kış günlerinde iç ısıtacak uygulama
Mamak Belediyesi, soğuk kış günlerinde iç ısıtacak “Çaylar Bizden” uygulamasını hayata geçirdi.
Miniklerden Anıtkabir ziyareti
Miniklerden Anıtkabir ziyareti
Mamak Belediyesi´nin alternatif eğitim projelerinden biri olan Mobil Anaokulu, eğitim faaliyetleri yanı sıra, sosyo-kültürel etkinliklerle öğrencileri buluşturuyor.
Köşe bucak temizlik tüm hızıyla devam ediyor
Köşe bucak temizlik tüm hızıyla devam ediyor
Mamak ‘ta köşe bucak temizlik tüm hızıyla devam ediyor.
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar