BERGAMA HALILARI DİLE GELDİ
Öz İplik İş Sendikası, Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın katkılarıyla "Anadolu´nun Kadim Dili: Halı Dokuma (Bergama Yunt Dağı)" adlı bir proje yürüterek, Bergama yöresindeki el dokuması halıların desen ve motiflerini araştırdı.
Tarih: 10.12.2020 16:37:13/ 229okunma / 0yorum

İzmir / Bergama Yunt Dağı ve çevresinde yapılan el dokuma halıların motiflerini sözlü ve yazılı kaynaklardan tespit ederek kayıt altına alan Öz İplik İş Sendikası, dokumacılıkla aktarılan kültürel mirasın tanıtılmasına yönelik bir kitap ve belgesel hazırladı. 

Öz İplik İş Sendikası, 2020 yılının Mart ayında yürütmeye başladığı proje ile Temmuz ayında İzmir Bergama ve bağlı köylerinde alan araştırmasına çıkarak, Yağcıbedir, Kozak ve Yuntdağ bölgesinde Yukarıbey, Karaveliler, Çamavlu, Samanlık, Çağlayan, Seklik, İsmailli, Atçılar Mahallesi/Köyü´nde araştırma yaptı.

Köy evlerinin, muhtarlıkların, camiilerin gezildiği, avlusunda dokuma tezgâhı bulunan evlerin ziyaret edildiği, çeyiz sandıklarının açıldığı araştırmada, yüzlerce halı tespit edilmiş ve benzer örnekler dikkate alınarak 94 adet dokuma halı incelemeye alınmıştır. Bu halılar “Çözgüden Düğüme, Düğümden Motife Bergama Halıları” adıyla kitaplaştırılmış ve aynı isimdeki belgeselde yer almıştır.

/resimler/2020-12/10/1639581884074.jpg

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, yürütülen proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Öz İplik İş Sendikası olarak, çalışmalarımızda ilkeli birlikteliklere imza atan ve kurumsal işbirliğine önem veren bir sendikayız. Toplumda farkındalık oluşturan, çalışanları, üyelerimizi bilinçlendiren çalışmalarımızın yanı sıra ülkemizin ve kültürümüzün sahip olduğu kadim sanatları kayıt altına alarak, atalarımızın bizlere olan mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla da çalışmalar yapmaya karar verdik.

Sendikamız “Anadolu´nun Kadim Dili: ‘Halı Dokuma´ (Bergama Yunt Dağı” projesi ile, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın katkılarıyla, Türkiye´nin geleneksel halı dokumacılığının motifler, desenler ve renkler ile oluşturulan anlamsal derinliklerinin tespit edilmesi, yorumlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında önemli bir projeye imza atmıştır.

Türkiye´de halı dokumacılığı, kadim bir sanat ve zanaat dalıdır ve uluslararası boyutta ülkemizi temsil gücüne sahip bir kültürel verimliliği ifade etmektedir.  Türk halkının geleneksel el sanatının, Anadolu´nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla yorumlandığı ve kendi öz değerlerini zengin bir içerikle çeşitlendirdiği bu kültürel verimlilik projemizin çıkış noktası olmuştur.

Öz İplik İş Sendikası olarak, günümüzde unutulmaya yüz tutan halı dokumacılığında kullanılan motif ve desenleri kayıt altına alınmanın, hazırladığımız kitap ve belgeselimizle ülkemizin geleneksel halı dokumacılığıyla aktardığı kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmanın, toplumumuzda geleneksel halı dokumacılığına dair farkındalık oluşturmanın, genç neslin bu alana ilgisini sağlanmanın ve geleneğin ustalarının desteklenmesine katkıda bulunmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Projemizle farklı coğrafi özelliklere ve kültüre sahip Türkiye´nin farklı bölgelerinde araştırmamızı gerçekleştirecekken ve kapsamı biraz daha genişken, tüm dünyayı saran koronavirüs engeliyle karşılaştık ve bir bölgede çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

Projemizin hayata geçirilmesinde desteklerini bizden esirgemeyen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, kıymetli hocalarımıza, Bergama´da irtibata geçtiğimiz kamu kurum ve kuruluşları ile gönlü geniş tüm yöre halkına sonsuz teşekkür ediyoruz”

Anahtar Kelimeler: BERGAMA HALILARI DİLE GELDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜLKÜ OCAKLARI´NIN EĞİTİM KALEMİ ŞUŞA´DA DESTAN YAZACAK
ÜLKÜ OCAKLARI´NIN EĞİTİM KALEMİ ŞUŞA´DA DESTAN YAZACAK
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sayın Ahmet Yiğit Yıldırım Şuşa´da yapılacak okul için yazılı bir açıklama yaptı.
TÜGVA KEÇİÖREN HIZIR İLE DOĞA TEMİZLİĞİNE KOŞTU
TÜGVA KEÇİÖREN HIZIR İLE DOĞA TEMİZLİĞİNE KOŞTU
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Keçiören İlçe Temsilciliği, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi gününde Bağlum´a bağlı olan Sarıbeyler Köyü´nde belediye personelleri ile birlikte doğa temizliği yaptı.
Üniversiteli Gençlerden ASELSAN´a Ziyaret
Üniversiteli Gençlerden ASELSAN´a Ziyaret
AK Parti Ankara Gençlik Kolları Üniversite komisyonu; yerli ve milli savunma sanayisinin lokomotifi olan ASELSAN´a ziyarette bulundu.
ÖZ TAŞIMA-İŞ SENDİKASI TÜM ÜYELERİNİ TEMİNAT ALTINA ALDI
ÖZ TAŞIMA-İŞ SENDİKASI TÜM ÜYELERİNİ TEMİNAT ALTINA ALDI
Sosyal sendikacılığı ilke edinen Öz Taşıma-İş Sendikası, her yıl olduğu gibi bu yıl da her bir üyesine ferdi sigorta poliçesi yaptırdı.
Ankaralı Şoförlerden Köse´ye Ziyaret
Ankaralı Şoförlerden Köse´ye Ziyaret
Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili Cevdet Kavlak ve yönetimi Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse´yi ziyaret etti. Çalışmaları hakkında Köse´ye bilgi veren Kavlak, şoför esnafının sorunlarını dile getirdi.
Tayfun Arşınkol güven tazeledi
Tayfun Arşınkol güven tazeledi
AK PARTİ Çankaya İlçe Gençlik Kolları 6. Olağanüstü kongresinde Tayfun ARŞINKOL tekrar seçildi.
BAŞKAN TORUNTAY´DAN ´29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI´ MESAJI
BAŞKAN TORUNTAY´DAN ´29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI´ MESAJI
Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
CEMAL SATILMIŞ´IN MUTLU GÜNÜ
CEMAL SATILMIŞ´IN MUTLU GÜNÜ
Etimesgut Belediyesi Başkan yardımcısı Cemal Satılmış´ın kızı Tuğçe Satılmış ile Etimesgut Ülkü Ocakları Başkanı Resul Ceylan dünya evine girdi.
ANKARA ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI DEĞİŞTİ
ANKARA ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI DEĞİŞTİ
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Ankara İl Başkanı Abdullah Yüksel oldu.
Anlamlı anma
Anlamlı anma
Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu şehadetinin 40´ıncı sene-i devriyesinde mezarı başında anıldı.
Recep Haşatlı...
Recep Haşatlı...
Gazeteler ve devrin tek televizyonu olan TRT TV ve TRT Radyo; hergün, anarşi ve terör olayları ile şehit edilen veya yaralanan Ülkücüleri haberleriyle dolup taşmaktaydı..
30 Ağustos...
30 Ağustos...
Yazımıza başlarken öncelikle, Asil Türk Milletinin 30 Ağustos 1922 Zaferini Kutluyorum...
Başkan Toruntay´dan Zafer Bayramı mesajı
Başkan Toruntay´dan Zafer Bayramı mesajı
Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 30 Ağustos Zaferi´nin 98´inci yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.
ALO 170´te Engeller Birlikte Aşılıyor
ALO 170´te Engeller Birlikte Aşılıyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 170´te görev yapan görme engelli Ahmet Çopur ile konuşma güçlüğü bulunan Merve Uyar 10 yıldır engelleri birlikte aşıyor.
Öz İplik İş Sendikası´ndan Kayıt dışı sorununa çözüm talebi
Öz İplik İş Sendikası´ndan Kayıt dışı sorununa çözüm talebi
ÖZ İPLİK İŞ Sendikası Genel Başkanı Rafi AY ve Genel Başkan Yardımcıları ´24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı´ dolayısıyla basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldiler.
  Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyeleri  17-29 Temmuz Arasında Yatacak
Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyeleri 17-29 Temmuz Arasında Yatacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-29 Temmuz tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı.
“ALO 183 WHATSAPP İHBAR HATTI HİZMETE GİRDİ””
“ALO 183 WHATSAPP İHBAR HATTI HİZMETE GİRDİ””
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığı bünyesinde hizmet sunan Çağrı Merkezlerinden ALO 183 Sosyal Destek Hattı´nın artık Whatsapp uygulaması üzerinden de hizmet sunacağını duyurdu.
Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Teşviki
Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Teşviki
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üretimde etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında en önemli rolü üstlenen nitelikli iş gücünün tesis edilebilmesi için 62.500 kişinin yaklaşık 60 Milyon TL tutarındaki Mayıs ayı mesleki yeterlilik, sınav ve belgelendirme teşvikinin ödendiğini açıkladı.
DSÖ: “Türkiye huzurevleri ve bakım kuruluşlarında alınan önlemlerle dünyaya örnek oluyor”
DSÖ: “Türkiye huzurevleri ve bakım kuruluşlarında alınan önlemlerle dünyaya örnek oluyor”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri arasında huzurevleri ve bakım evlerinde alınan COVID-19 önlemlerine ilişkin bir video konferans gerçekleştirildi.
KİŞİSEL GÜVENLİK UYARISI
KİŞİSEL GÜVENLİK UYARISI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, başta Kısa Çalışma Ödeneği olmak üzere sunulan hizmetleri suistimal etmek suretiyle kişisel bilgileri talep ederek kötü amaçlı kullanan kişi ve web sitelerine karşı dikkatli olmaları konusunda vatandaşları uyardı.
İşyerlerinde Koronavirüs ile Etkin Mücadele
İşyerlerinde Koronavirüs ile Etkin Mücadele
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, COVID-19 sürecinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatının sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, salgının Türkiye´de görüldüğü ilk andan itibaren riskin fazla olduğu sektörleri önceleyerek ve farklılıkları gözeterek işyerlerine rehberlik etmeye devam ediyor.
DOLAR
7.3544
EURO
8.9276
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar