Çukurova Üniversitesi Çiftçiler ile Bağlarını Güçlendiriyor
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Çukurova Çiftçisiyle bir araya geldi.
Tarih: 1.7.2021 18:42:16/ 394okunma / 0yorum

Verimli topraklarıyla Türkiye´nin en önde gelen tarımsal üretim alanlarından biri olan Çukurova Bölgesi için Üniversite-Tarım Konseyi çatısı altında güçlü bir sektörel işbirliğini oluşturacaklarını bildiren Prof. Dr. Tuncel, “Üreticiler, çiftçi örgütleri, tarımsal kuruluşlar ve tarım alanında faaliyet gösteren sanayi kuruşları ile birlikte bir stratejik plan çerçevesinde Bölgemizde gıda arzı ve güvenliği konusunda işbirliği içerisinde olurken, Üniversite-Tarım Konseyi ile Türkiye için bir model olmayı hedefliyoruz” dedi.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Çiftçiler Birliği´ne iade-i ziyarette bulundu. ÇÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kafkas´ın eşlik ettiği ziyarette Prof. Dr. Tuncel´i Birlik Başkanı Mutlu Doğru ile Yönetim Kurulu Üyeleri çiftçiler Avni Özşahin, Sinem Özkan, Ali Homurlu, İhsan Oğuz Beyarslan, Fırat Özkan ve Ali Hikmet Aksu karşıladı.

Çukurovalı çiftçilerle bir süre sohbet eden Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde her zamankinden daha fazla gıda güvenliğini garanti altına almanın stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çekerek gıda arzının her koşulda süreklilik gerektirmesinin yanı sıra çevre ve toplum sağlığının korunması açısından akılcı ve bilimsel çözümler ışığında, sürdürülebilir bir anlayışla yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu bağlamda Üniversite - Tarım işbirliği çerçevesinde bölge çiftçilerinin ihtiyacına yönelik geliştirilecek ortaklık stratejilerinin yol haritasının çıkartılması gerektiğini ifade etti.  

/resimler/2021-7/1/1846160247337.jpg

Gıda Güvenliği Süreci, Tohumdan Sofraya Giden Uzun Bir Yol

Hem dünyada hem de ülkemizde nüfus artışına karşılık tarım alanlarının giderek azalmasının yanı sıra, pandemi gibi olağan dışı koşulların tarımsal üretim konusunda çiftçilerimizin önemini daha iyi anlamamızı sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Tuncel, Doğru tarımsal uygulamalar ile üretilen kaliteli gıdanın insan hayatının vazgeçilmezi olduğunu söyleyerek, “Gıda güvenliği süreci, üretimin her safhasını kapsayan tohumdan sofraya kadar geçen tüm uygulamaları içeren ciddi bir konu, bu nedenle çiftçilerimize destek olmak üniversitemizin toplumsal bir sorumluluğudur.” dedi. 

Çalıştay Düzenlenecek

Tarımın, Anadolu topraklarında yalnızca ekonomik bir faaliyet değil aynı zamanda bir gelenek ve bir kültür olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, bereketli Çukurova topraklarında tarım faaliyetlerinin sağlıklı ve sürdürülebilir olması için Çukurova Üniversitesinin bilgi birikiminin bölge çiftçisine aktarılması gerektiğini ifade etti. 

Çukurova Üniversitesinin toplumsal katkı anlayışı çerçevesinde önemli bir misyonu üstlendiğini de kaydeden Prof. Dr. Tuncel, bölge çiftçileriyle bir araya gelerek onların sorunlarına yönelik kalıcı işbirliklerini geliştirecekleri bir çalıştay düzenleyeceklerini bildirdi. Prof. Dr. Tuncel, bu bağlamda Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve diğer paydaşlarla ortak çalışmalar planlayacaklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, bölge çiftçisinin de talebi olan ‘Çukurova Kapalı Basınçlı Sulama Projesi´nin önemine vurgu yaparak, Üniversite olarak uzun yıllardır gündemde olan bu projeyi desteklediklerini söyledi. Bu projenin hayata geçmesiyle iklim değişikliği ve su kaynaklarının korunmasına yönelik katkılarının yanı sıra salma sulamanın çevresel diğer zararlarından bölgenin korunacağını bildirdi.  

/resimler/2021-7/1/1846371966580.jpg

Doğru: “Yıllardır Üniversitemizden Gelecek Desteği Bekledik”

Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru da yönetim olarak, Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel´in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çukurova Üniversitesi ile tarım camiasının ortaklaşa projeler üretmesi ve Çukurova tarımını ileriye götürmek için işbirliği yapılması gerekliliğini yıllardır vurgulamalarına rağmen ilk kez somut adım atıldığını belirten Birlik Başkanı Doğru, “Yıllardır Üniversitemizden gelecek desteği bekledik. Üniversitemizi, bölgeyi ve insanımızı yakından tanıyan ve Üniversitemizin tarihinde ilk kez bir kadın rektörün göreve gelmesinden hemen sonra çiftçilerin sorunlarını dinleyip, işbirliği için somut adım atarak çalıştay düzenlenecek olması bizi ayrıca mutlu etti.” şeklinde konuştu. 

“Üniversitemizin Bu Desteği Bizim İçin Çok Kıymetli”

Doğru, Çukurova´nın sulu tarıma Türkiye´de 1950´li yıllarda ilk geçen dünyanın en önemli tarımsal üretim yerlerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yoğun olarak tartışıldığı günümüzde sulama konusunda Adana´da devir açacak ‘Çukurova Kapalı Basınçlı Sulama Projesi´nin yaratacağı katma değer, ovamıza getireceği faydalar ve çiftçimize sağlayacağı kolaylıkların kamuoyu gündemine getirilerek bir an önce hayata geçirilmesi için destek veren Çukurova Üniversitemiz, Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ve emek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin bu desteği bizim için çok kıymetli.” şeklinde konuştu.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehit yakını, gazi ve gazi yakını ataması
Şehit yakını, gazi ve gazi yakını ataması
278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurum ve kuruluşlarına atamaları yapılacak.
Bakan Yanık: “5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına  yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik”
Bakan Yanık: “5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık, şiddete maruz kalan kadınların ilk başvurduğu mekanizmalar arasında kolluk kuvvetlerinin yer aldığını belirterek, “ İçişleri Bakanlığı işbirliğiyle, 5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik” dedi.
Bakanlığın Kuruluşlarında Yetişen  Gençlerin Üniversite Başarısı
Bakanlığın Kuruluşlarında Yetişen Gençlerin Üniversite Başarısı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kuruluşlarında yetişen gençlerden bu yıl sınava giren 241´i üniversiteli oldu. Korunma ve bakım altındaki gençler üniversitelerin sosyal hizmetler, çocuk gelişimi, mühendislik, öğretmenlik, hukuk, psikoloji ve diş hekimliği bölümlerine yerleşti
“Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de Yayımlandı
“Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de Yayımlandı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız koordinasyonunda hazırlanan “6284 sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
ÖZ-İPLİK İŞ SENDİKASI YENİLİKÇİ  BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI
ÖZ-İPLİK İŞ SENDİKASI YENİLİKÇİ BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İşçi ceza paraları kapsamında desteklenen “Dijital Dönüşüm Ve Becerilerin Arttırılması Yoluyla Çalışanların Sürdürülebilir Eğitime Erişiminin Sağlanması” projesi kabul edilerek uygulanmaya başlandı.
GALASI YAPILAN “İŞSİZ ADAM”  24 EYLÜL´DE SİNEMALARDA
GALASI YAPILAN “İŞSİZ ADAM” 24 EYLÜL´DE SİNEMALARDA
24 Eylül´de sinemalarda gösterime girecek olan “İşsiz Adam” filminin galası Etimesgut Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi´nde pandemi kuralları dikkate alınarak yapıldı.
Bakan Yanık: “Ebeveynleri cezaevinde olan ve cezaevinden çıkan çocuklar artık Bakanlığımızın sosyal hizmet modelleriyle takip edilecek”
Bakan Yanık: “Ebeveynleri cezaevinde olan ve cezaevinden çıkan çocuklar artık Bakanlığımızın sosyal hizmet modelleriyle takip edilecek”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık, ebeveynleri ceza infaz kurumunda bulunan çocuklar ile ceza infaz kurumlarında ebeveynleriyle kalan ve denetimli serbestlik yükümlüsü çocuklardan, cezaevinden çıktıktan sonra korunma ihtiyacı olanların sosyal hizmet modelleriyle destekleneceğini bildirdi.
"ÇÖLDE ÇAY" DEĞİL.... "LİNÇTE ÇAY..."
"ÇÖLDE ÇAY" DEĞİL.... "LİNÇTE ÇAY..."
Gazeteci Fuat Uğur´un Ankara Belediyesi´nin Ankara Altındağ´da bıçaklanma olayından sonra sabıkalı bir grup tarafından Suriyelilere başlatılan linç girişimine katılanlara "çay servisi" yapıldığı iddiası Ankara gündemini karıştırdı.
Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız İle UN Women Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme İçin Proje Başlatıyor
Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız İle UN Women Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme İçin Proje Başlatıyor
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınlar ve erkekler arasında var olan fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırarak, herkesin eşit ve adil bir şekilde hak, fırsat ve imkanlardan faydalanmasını sağlamak için ortak proje başlatıyor.
HASVAK´tan Antalya Manavgat için dayanışma eli
HASVAK´tan Antalya Manavgat için dayanışma eli
HASVAK, Antalya bölgesinde yangından zarar gören yaşlı ve hastalara destek olmak amacıyla harekete geçti. HASVAK, metal ranza, yatak ve battaniyeden oluşan yardım malzemelerini taşıyan bir kamyonu Antalya Aksu Kaymakamlığına gönderdi.
ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASININ 44. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASININ 44. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
Öz İplik İş Sendikasının 44. Kuruluş Yıldönümü, 6 Ağustos 2021 tarihinde Ankara´da kutlandı.
Kadın konukevlerinde hizmet  alan kadınlara “istihdam” desteği
Kadın konukevlerinde hizmet alan kadınlara “istihdam” desteği
Bakan Yanık: “2021 yılında konukevlerimizdeki 163 kadını meslek sahibi yaptık”
ÖZ İPLİK İŞ Yeni Hizmet Binası Törenle Açıldı
ÖZ İPLİK İŞ Yeni Hizmet Binası Törenle Açıldı
ÖZ İPLİK İŞ Ankara´daki yeni Genel Merkezinde hizmet vermeye başladı.
Bakan Yanık´tan, Marmaris yangınında vefat eden Şahin Akdemir´in ailesine başsağlığı telefonu
Bakan Yanık´tan, Marmaris yangınında vefat eden Şahin Akdemir´in ailesine başsağlığı telefonu
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Marmaris´te yangın söndürme ekiplerine gönüllü olarak motoruyla su taşırken dumandan etkilenerek hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir´in ailesini arayarak başsağlığı diledi.
“HER SİPARİŞE BEŞ FİDAN”
“HER SİPARİŞE BEŞ FİDAN”
Açık Hava Reklam sektöründe Türkiye çapında hizmet veren ve kısa zamanda aldığı ödüller ile dikkat çeken, Ankara firmalarından Graftime Reklam, Son zamanlarda ülke genelinde çıkan ve doğaya büyük zararlar veren yangınlar sonrası TEMA Vakfı aracılığı ile “Her Tabela Siparişine 5 Fidan” kampanyası başlattı.
ETKİNLİK SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ORTAK TALEPLE SESLENDİ
ETKİNLİK SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ORTAK TALEPLE SESLENDİ
Davet ve etkinlik sektörü temsilcileri, bayram tatilinin yarattığı insan hareketliliği nedeniyle tırmanışa geçen vaka sayıları karşısında ortak bir açıklama yaparak etkinlik firmalarının görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğal afetlerden etkilenenlere 130,4 milyon lira destek verdi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğal afetlerden etkilenenlere 130,4 milyon lira destek verdi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2018´in başından bugüne kadar meydana gelen deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerden etkilenen vatandaşlara ulaştırılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) hesaplarına 130,4 milyon lira nakdi destek verildiğini bildirdi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli güreşçi Sinan Sadak´ı telefonla arayarak tebrik etti
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli güreşçi Sinan Sadak´ı telefonla arayarak tebrik etti
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul´da düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası´nda altın madalya kazanan Sinan Sadak´ı telefonla tebrik etti.
KARAKOÇ:TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL, OYUNLAR BOZULMUŞ DEVRAN DEĞİŞMİŞ ASIR ARTIK TÜRK ASRIDIR´
KARAKOÇ:TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL, OYUNLAR BOZULMUŞ DEVRAN DEĞİŞMİŞ ASIR ARTIK TÜRK ASRIDIR´
Milliyetçi Hareket partisi Diyarbakır Milletvekili Adayı Siyasetçi Mehmet Teyar Karakoç, bir Kurban Bayramı´na daha kavuşmanın, manevi hazzı ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Bakan Yanık: “Afet dönemlerinde de şiddet mağduru kadınlarımız, hizmetlerimize kesintisiz ulaşacak”
Bakan Yanık: “Afet dönemlerinde de şiddet mağduru kadınlarımız, hizmetlerimize kesintisiz ulaşacak”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, afet ve acil durumlarda şiddetle mücadelenin kesintiye uğramaması için koruyucu ve önleyici hizmetleri etkin bir şekilde sürdüreceklerini belirterek, “Şiddet mağduru kadınlarımızın, hizmetlerimize erişimde aksaklık yaşamaması için tedbirlerimizi arttırıyoruz” dedi.
Rize´de selden etkilenen vatandaşlar için 1 milyon lira kaynak
Rize´de selden etkilenen vatandaşlar için 1 milyon lira kaynak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Rize´de selden etkilenen vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1 milyon lira kaynak aktarıldı.
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar