CUMHURİYET KULESİ KENTİN YENİ SİMGESİ OLMAK İÇİN GÜN SAYIYOR
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok´un “Keçiören´in prestijini artıracak şaheser” olarak tanımladığı Cumhuriyet Kulesi için çalışmalar son hızla devam ediyor.
Tarih: 6.10.2019 16:07:24/ 170okunma / 0yorum

Mimar Ragıp Buluç´un ‘Deneyimlerimi de kattığım kültürel bir proje´ olarak tanımladığı Cumhuriyet Kulesi için yol haritası hızlı bir şekilde oluşturulurken yapılan toplantılarla son değişiklikler de masaya yatırılıyor.

BULUÇ: “CUMHURİYET KULESİNDE İNSANA DEĞERİ BULACAKSINIZ”

Atatkule´nin mimarı olarak da bilinen Mimar Ragıp Buluç da bu toplantılara katılarak son değişiklikleri yerinde inceledi. Keçiören ve Ankara´nın sosyal hayatına ve ekonomisine katkı sunacak Cumhuriyet Kulesine dair Mimar Buluç şu bilgileri verdi:

“Benim bütün ümidim bu yeni yapılacak kulede, buraya marifetlerimi döktüğüme inanıyorum, burası gerçekten Keçiören´i farklı bir noktaya götürecek de bir projedir, heykelleriyle, üstteki astronom alanı, içindeki sosyal faaliyetleri ve formuyla özgün… İlk defa lolipop olmayan bir kule olma özelliği taşıyor, teknolojinin son ürünlerini kullanıyoruz ama burada gördüğünüz motiflerin çoğu eski Türk geleneklerinden gelen motifler,  bundan da mutluluk duyuyorum, bu yeni bir simbiyosis… Kültürün iki önemli değeri var, elle tutulan, bir de elle tutulamayan değerleri… Ben elle tutulamayan değerleriyle daha çok ilgileniyorum. Türk kültürünün elle tutulamayan değerleri nedir derseniz, insanlığa verilen kıymettir. ‘İnsanlık öldü mü´ cümlesi sadece bize ait, başka bir dilde böyle bir cümle yok. Yapının içine insanlık sokabilmek arzum var. Bu yapıda insanlığı bulacaksınız.”

“YENİ İDARENİN BÜTÜN BİLGİMLE YANINDAYIM”

Kulenin eskizlerini çizerken Türk kültüründen etkilendiğinin de altını çizen Buluç, kulenin yapım çalışmalarının kendisine heyecan verdiğini belirterek, “Türkiye´nin en güzel tarafı yapılacak çok iş var, Ankara´da da yapılacak çok iş var. Mimarlık üç unsurun bir araya gelmesiyle ortaya çıkar, iyi bir işveren, bir akıl gerekir. Yani bu kuleyi buraya yapalım diyen akıl, ikincisi bu işi güzelleştirici sanat haline getiren mimar gereklidir ve bu işi gerçekleştiren emek önemlidir, müteahhidinden, ustasına kadar… Bu üç unsur birleşmeyince bir mimarlık eseri ortaya çıkmaz. Devlet kudretli olduğu zaman doğru yapılar ortaya çıkar. Yıkım kararı alınan bir kulenin yeniden canlanması, şu yaşımda tekrar mesleğime karşı bir sevgi yarattı içimde.  Arzu ettiğin gibi düşünmek diye bir tabir vardır İngilizce´de… Bu kulenin devam edeceğine dair bir ümit hep vardı içimde, çünkü %70´i bitmiş bir kulenin yıkılması kadar saçma sapan bir şey yoktu, bir de gerekçeler çok saçmaydı, Etimesgut´tan kalkan uçağın gelip kuleye çarpacağı düşünülerek mania hattı gibi saçma gerekçeler öne sürüldü. Yeni idarenin bütün bilgimle yanlarındayım ve destekliyorum” dedi.

/resimler/2019-10/6/1615368015226.jpg

CUMHURİYETİN 100. YILINA SİMGESEL OLARAK ANLAM KATACAK

Tüm hayatının Ankara´da geçtiğini belirten Buluç, Cumhuriyetin 100. Yılına yaklaşırken tamamlanacak kulenin kendisi için önemine de değinerek, “Ben bir Ankaralı´yım, Ankara bana çok şey verdi, gençliğimin Ankara´sı Atatürk´ün zirveye ulaştırdığı Türk aydınlanmasının başkentidir. Ben Cumhuriyet çocuğuyum, o aydınlanmanın ışığında büyüdüm. Ben tüm dünyayı görüp Ankara´yı tercih etmiş bir insanım, Ankara hala entelektüel ağırlığını koruyan bir şehirdir, öyle de kalmasını isterim, başkent olmak kolay değil, bu eserler çağdaş Türk mimarisinin birer örneği olacak” ifadesini kullandı.

Kulenin detaylarının şekillendiği toplantıya katılan Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, Başkan Turgut Altınok´un direktifleri doğrultusunda çalışmaların süratle devam ettiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ankara´yı Cumhuriyet Kulesinden seyredeceğiz” mesajını vurguladı.

ANKARA´NIN GÖZBEBEĞİ OLACAK

Yüksekliği 30 metre daha artırılacak olan Cumhuriyet Kulesi tamamlandığında, bir cam fanus içerisinde 145 metre yükseklikte döner restoran, çocuklar için uzay terası, Ankara´ya hakim bir noktada nikâh kıymak isteyenler için nikâh salonu, seyir terası, sergi salonu, kafeterya, hediyelik eşya bölümü, cafeler, spor merkezi gibi birbirinden farklı alternatifler sunan mekanlarıyla Ankara´nın gözbebeği haline gelecek.

Kuleye 37,6 metre yüksekliğinde çelik ve camdan oluşan kafes sisteminin eklenmesiyle Keçiören ve Ankaralı´lar 600 metrekareden fazla alana sahip bir Selçuklu yıldızını gökyüzünde seyredebilecekler. Bu büyüklükteki bir Selçuklu yıldızı Dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

İçerisinde 1000 metrekare alana sahip 100 metre uzunluğunda Tac Mahal mimarisinden esinlenerek tasarlanan, kulenin siluetinin seyredilebileceği bir de havuz olacak. Ayrıca Ankara Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Keçiören´in doğal yapısını anlatan üç farklı konsepte tasarlanan heykeller de 42 metre yükseklikte yerini alacak.

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLAR MİDİLLİLERİ ÇOK SEVDİ
ÇOCUKLAR MİDİLLİLERİ ÇOK SEVDİ
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ilçenin cazibesinin artırılması, özellikle de çocukların daha mutlu olacağı doğal alanların kurulması noktasında çalışmalarını sürdürüyor.
KEÇİÖREN´DE ÇOCUKLAR İÇİN YENİ OYUN
KEÇİÖREN´DE ÇOCUKLAR İÇİN YENİ OYUN
Çocukların sanatla büyümelerine özel özen gösteren Keçiören Belediyesi, yeni sezonda çocukları bilinçlendirmenin yanı sıra eğlenceye de davet eden “Keloğlan ile Aliş” oyunuyla perdelerini açtı.
EMEKLİLER SAĞLIK İÇİN DOĞAYA ÇIKTILAR
EMEKLİLER SAĞLIK İÇİN DOĞAYA ÇIKTILAR
Emeklilerin hayattan kopmasına izin vermeyerek farklı etkinliklerde onları bir araya getiren Keçiören Belediyesi Emekliler Platformu, düzenlediği doğa yürüyüşüyle de harekete teşvik etti.
ÇOCUKLAR MİNİK DOSTLARLA BULUŞTU
ÇOCUKLAR MİNİK DOSTLARLA BULUŞTU
Hayvan sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmeti, teşhis ve tedavi hizmetleriyle açık ara önde olan Keçiören Belediyesi, çocuklarla minik dostları bir araya getirdi.
KEÇİÖREN VATAN İÇİN TEK YÜREK
KEÇİÖREN VATAN İÇİN TEK YÜREK
Milli ve manevi konulardaki hassasiyetiyle daima önde olan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye´nin tek yürek olduğu Barış Pınarı Harekatı için herkesi ev ve işyerlerine Türk bayrağı asmaya davet ederek, “Vatanı, milleti, devleti için 942 bin Keçiörenli sefer görev emrine hazır, ezanımız dinmesin, bayrağımız inmesin, Türkiye Cumhuriyeti devletimiz ilelebet payidar olsun” dedi.
KEÇİÖREN BELEDİYESİ´NDEN SICAK İKRAM
KEÇİÖREN BELEDİYESİ´NDEN SICAK İKRAM
Keçiören Belediyesi´nin öğrencilere yönelik üniversite bölgeleri, hastane çevreleri ve iş yoğunluğunun bulunduğu merkezi noktalarda gerçekleştirdiği sıcak çorba dağıtımı büyük ilgi görüyor.
KIRGIZ BÜYÜKELÇİDEN ALTINOK´A ZİYARET
KIRGIZ BÜYÜKELÇİDEN ALTINOK´A ZİYARET
Türk dünyası ile güçlü ilişkiler kuran Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok´a nezaket ziyaretinde bulunan Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanyehbek Omuraliyev, iki ülke dostluğuna ilişkin sıcak mesajlar verirken, Dünyaca ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov´u anlatan bir de kitap hediye etti.
KEÇİÖREN BELEDİYESİ ÇİFTLERE HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR
KEÇİÖREN BELEDİYESİ ÇİFTLERE HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR
Türkiye´nin en büyük ilçelerinin başında gelen Keçiören Belediyesi 2019 yılı boyunca 4 bin 635 çiftin nikahını kıydı.
ATIĞINI GETİR, ORGANİK GÜBREYİ GÖTÜR
ATIĞINI GETİR, ORGANİK GÜBREYİ GÖTÜR
Keçiören Belediyesi temiz belediyecilik çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde yürütülen Sıfır Atık Projesine, kompost makinası ile destek verirken, yeni bir uygulamaya da imza attı. Bundan sonra organik atığını getirenlere Belediye, 1 kilo organik gübre hediye edecek.
ALTINOK: KAPIMIZ DA GÖNLÜMÜZ DE HERKESE AÇIK
ALTINOK: KAPIMIZ DA GÖNLÜMÜZ DE HERKESE AÇIK
Başkan Altınok, her Salı günü 11.00 -16.00 saatleri arasında Keçiören Belediyesi Başkanlık Makamında gerçekleşen ve Başkan Yardımcılarının da hazır bulunduğu Halk Gününde yine vatandaşın taleplerini dinledi.
ALTINOK, MEZUN OLDUĞU OKULU ZİYARET ETTİ
ALTINOK, MEZUN OLDUĞU OKULU ZİYARET ETTİ
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, mezun olduğu Fevzi Atlıoğlu İlkokulunu ziyaret ederek öğrencilerle futbol ve basketbol oynadı.
MİLLİ SPORCULARDAN ALTINOK´A ZİYARET
MİLLİ SPORCULARDAN ALTINOK´A ZİYARET
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok kendisini ziyarete gelen Aykon Spor Kulübü antrenör ve sporcularından yeni derecelerin sözünü alırken, Belediyeye bağlı bütün spor tesislerinin sporcuların ve vatandaşın hizmetinde olduğu bilgisini de paylaştı.
ANKARA´NIN BAŞKENT OLUŞU KEÇİÖREN´DE KUTLANACAK
ANKARA´NIN BAŞKENT OLUŞU KEÇİÖREN´DE KUTLANACAK
Keçiören Belediyesi Ankara´nın Başkent oluşunun 96. Yılına özel “Türk Dünyasının Başkenti Ankara” temalı bir program düzenleyecek.
GENÇ YAZAR, HALK GÜNÜNDE ALTINOK´A KİTAPLARINI HEDİYE ETTİ
GENÇ YAZAR, HALK GÜNÜNDE ALTINOK´A KİTAPLARINI HEDİYE ETTİ
Genç yazar Gökçe Nas Oğuzlar (26) Halk Gününde Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok´u ziyaret ederek imzalı kitaplarını takdim etti.
ÇEVRECİ ALTINOK´TAN DESTEK İSTEDİLER
ÇEVRECİ ALTINOK´TAN DESTEK İSTEDİLER
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, makamında kendisini ziyaret eden ve Doğal Alanları Yaşatma Projesi (DAYP) adı altında ağaçlandırma çalışması yapmayı planlayan öğrencilere desteğini açıklayarak, “Çevre konusunda mesuliyet ve sorumluluk taşıyan gençleri görmek bizleri mutlu ediyor, herkesin dikili bir ağacı olsun” dedi.
İSTİHDAM İÇİN EL ELE
İSTİHDAM İÇİN EL ELE
Keçiören Belediyesi ve ASO Sürekli Eğitim Merkezi arasında Meslek Edindirme ve Meslek Geliştirme Eğitim Faaliyetleri Düzenlenmesine dair iş birliği protokolü imzalanmasına ilişkin Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok: “Eğitimin üretime dönüşmesini sağlayarak nesillere umut olacağız” dedi.
İLK DEFA ÇOCUK ATLETİZMİ KURSU AÇILIYOR
İLK DEFA ÇOCUK ATLETİZMİ KURSU AÇILIYOR
Yeni milli sporcuların yetişmesi ve özellikle çocukların sporu sevmesi için kurslar açan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Çocuk Atletizmi Kursu” için kayıtların başlayacağını duyurdu.
ALTINOK: HEPİNİZ ÇEVRE KAHRAMANISINIZ
ALTINOK: HEPİNİZ ÇEVRE KAHRAMANISINIZ
Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen Atık Pil Toplama Yarışmasında dereceye giren çocukları teşekkür edip ödüllendiren Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Belediye olarak atıkları alıp ekonomiye kazandırıyoruz.
TÜRKMEN ÇOCUKLARDAN KARDEŞLİK MESAJI
TÜRKMEN ÇOCUKLARDAN KARDEŞLİK MESAJI
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ‘Meslekleri Tanıyorum Programı´ kapsamında kendisini ziyarete gelen Türk ve Türkmen çocuklara “Ülkemizi ve dünyayı sizler yöneteceksiniz, kendinizi en iyi şekilde yetiştirin, doğruluktan ayrılmayın” öğüdünü verdi.
ALTINOK´TAN ORGANİK TARIM MÜJDESİ
ALTINOK´TAN ORGANİK TARIM MÜJDESİ
‘Keçiören, Ankara`nın doğal ürünler üretim ve satış merkezi olacak´ vaadi ile organik tarımın startını veren Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ile birlikte “Sürdürülebilir Doğa Çiftlikleri Projesinin" uygulama alanı olarak ilk Keçiören´den başladığını duyurdu.
SPORCULARDAN  BAŞARI SÖZÜ
SPORCULARDAN BAŞARI SÖZÜ
Türkiye derecesi yapan İncirli Şehit Furkan Yayla Anadolu Lisesi sporcuları Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok´u makamında ziyaret ettiler. Başkan Altınok, “Spor ve sporcu dostu Keçiören olarak yeni şampiyonlar yetiştirmek için durmaksızın çalışmaya devam” mesajı verdi.
DOLAR
5.8881
EURO
6.4888
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar