Devlet desteğiyle kurulan fabrika ilçenin yüzünü güldürdü
İstanbul´daki işletmelerini kapatan iki iş adamı, Fırat Kalkınma Ajansı ve Halk Eğitim Merkezi´nin desteğiyle Elazığ´ın Baskil ilçesinde açtıkları tekstil fabrikasında çoğunluğu kadın olmak üzere 136 kişiye istihdam sağladı.
Tarih: 1.6.2018 16:55:17/ 15806okunma / 0yorum

İstanbul´daki işletmelerini kapatan Arif Şenatlı ve Celalettin Betedin, Elazığ´da tekstil fabrikası açmaya karar verdi. İki iş adamı, Fırat Kalkınma Ajansı´nın yönlendirmesi ve yer göstermesi ile Baskil ilçesinde 1,5 ay önce daha önce kayısı fabrikası olarak işletilen atıl binayı tekstil fabrikasına dönüştürdü.

İlçede açılan tekstil fabrikası, çoğunluğu kadın olmak üzere 136 kişiye istihdam sağladı. Fabrikada siparişleri yetiştirmek için çalışan kadınlar, yatırımın ilçelerine yapılmasının mutluluğunu yaşıyor.

İş adamı Arif Şenaltı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atıl olan binayı muazzam bir fabrikaya çevirdiklerini belirterek, fabrikanın ilçede kadınların göz bebeği olduğunu söyledi.

Fabrikanın sadece bir bölümünü yaptıklarını, bunun onlara 800 bin liraya mal olduğunu kaydeden Şenaltı, kalan bölümlerin tamamlanmasıyla 5 milyon liralık yatırımı ilçeye kazandırdıklarını belirtti.

Şenaltı, Fırat Kalkınma Ajansı ve Halk Eğitim Merkezi´nin desteğiyle yatırımı gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu:

"Fabrikamız, Baskil´deki kadınların göz bebeği oldu. Bölgedeki ender fabrikalardan biri. Alt katın tadilatına başladık, iki ay sonra bitiriyoruz. Şu an 136 işçimiz var. Biz aynı zamanda ustaları yetiştiriyoruz. Tam anlamıyla fabrika faaliyete girdiğinde 500 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki bu yıl buradan Avrupa ülkelerine ürün göndermeyi planlıyoruz. Baskil´e faydalı olacaktır. Herkese yansıyacaktır. Başarılı olursak faydalı olmak isteriz. Personelimizin ilk maaşlarını aldığı zamanki mutluluğu anlatamam."

"İlçede işsizlik sona erecek"

Baskil Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Ergen de asıl görevlerinin istihdam alanları oluşturmak olduğunu, yeni kurulan fabrikada kursiyer ve usta öğreticilerinin çalıştığını bildirdi.

"Çok güzel işler çıkarıyorlar. İnşallah çok daha iyi olacak. Burası bölgeye hitap edecek büyüklükte ve muazzam bir yer. Baskil kadınları çok çalışkan ve becerikli. Bir ay içinde işi öğrendiler ve şuan çok güzel ürünler yapıyorlar. İnşallah ilçemiz daha iyi kalkınacak. Fabrika eğer amaçladığı hedeflerine ulaşırsa ilçede işsizlik sona erecek. Türkiye´ye örnek olacak. İnsanların evlerine ekmek götürmelerine vesile olduğumuz için mutluyuz." diyen Ergen, fabrikanın kapasitesinin artırılmasıyla ilçe dışından da insanların fabrikada çalışmaya başlayacağını kaydetti.

 "Fabrikanın açılması mucize oldu"

Fabrikada çalışan Ülker Gömek (44) de ilk maaşlarını aldıklarında çok mutlu olduklarını dile getirerek, fabrika sayesinde kadınların eşlerine destek amacıyla çalışma imkanı bulduğunu anlattı.

Gömek, "Burada herkes eğitiliyor. Çalışma saatlerimiz çok güzel. Baskil gibi küçük bir ilçede böylesi bir fabrikanın açılması mucize oldu. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza teşekkür ediyoruz. Hepsini çok seviyoruz, destekleri için Allah razı olsun." şeklinde konuştu.

Dört çocuk annesi Yıldız Atsız (40) ise fabrikanın kadınlar için çok güzel olduğunu, çalışmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Böyle bir fabrikanın açılmasının ilçe için gurur verici olduğunu kaydeden Atsız, "Buraya yatırım yaptıkları için iş adamlarına teşekkür ederiz. Baskil´in kalkınması ve gelişmesi konusunda çok faydalı oldu." dedi.

İki çocuk annesi Hülya Biçici de, daha önce hiç tekstil eğitimi almadığını aktararak, fabrikanın kadınlar için aynı zamanda eğitim kurumu gibi olduğunu aktardı.

"Bu fabrikayla birçok eve maaş girdi. Daha önce ilçe sönüktü, ama fabrika açıldıktan sonra cıvıl cıvıl oldu." diyen Biçici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hepimize öz güven geldi. Kadınlar kendi ayakları üstünde durmayı öğreniyor. İnşallah bu yatırımlar çoğalır. Devletin kadınlara yönelik iş imkanlarını artırmasını istiyoruz. Doğu kadını bu işleri görmemişti. Artık görmeye başladı ve çok da mutlular. Elazığ artık yatırım görmeye başladı, inşallah diğer illere de yansır."
Kaynak: Ortadoğu

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
Öz Orman-İş Sendikası´nın yetkili olduğu Orman Teşkilatı ve TİGEM Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
2019 yılının emlak vergisi dönemi 1 Mart´ta başlıyor, ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs´a kadar devam edecek. Emlak vergisi zamanında ödenmezse cezası var. Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri de vergiden muaf...
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi amacıyla “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi” kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından paydaş toplantılarının üçüncüsü ayağı Karabük´te düzenlendi.
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
İslam İşbirliği Teşkilatı ticaretin kolaylaştırılması raporu yayınladı, raporda ülkelerin gümrük uygulamaları incelendi.
Öz İplik-İş Sendikasının Bir Projesi Daha Kabul Edildi
Öz İplik-İş Sendikasının Bir Projesi Daha Kabul Edildi
“Öz İplik-İş Sendikasının Norveç Büyükelçiliği´ne Sunduğu ‘Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi´ kabul edildi”
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
Türk Ekonomi Bankası (TEB), geliştirdiği ürün, hizmet ve kampanyalarla üreticinin yanında olmaya ve hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için kritik sürece girildi. Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen yaklaşık 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefiyle evini veya iş yerini kiraya veren yaklaşık 1,5 milyon kişinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini bugün gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
Ziraat Bankası iki kartı tek kartta birleştiren “combo” özellikli yeni kart markası “Bankkart”ı hayata geçirdi.
IMF TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
IMF TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
IMF´nin, Arjantin´in Buenos Aires kentinde 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek, G-20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Guvernörleri Toplantıları öncesinde hazırladığı "Küresel Beklentiler ve (Ekonomi) Politika Zorlukları" başlıklı Gözetim Notu açıklandı.
MTV ilk taksit ödemede son gün
MTV ilk taksit ödemede son gün
Sürücülerin Motorlu Taşıtlar Vergisi´nin (MTV) Ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesini en geç 31 Ocak Çarşamba günü yapmaları gerekmektedir.
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı ve 2017 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE Aralık ayında 0.69 oldu. 2017 enflasyon rakamı 11.92 oldu. Bu seviye 2004 yılından bu yana kayıtlara geçen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Milyonlarca memur ve memur emeklisi enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekliyordu.
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
YENİ yılla birlikte devlet, artık kimin ne iş yaptığını bilecek. 1 Ocak 2018´den itibaren çalışanın meslek kodunu bildirmeyene ceza verilmeye başlanacak.
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayın enflasyonu yüzde 12,98 oldu. Bu rakam, 2004 Ocak ayından bu yana ki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu Doğum Haftası 2018´de Mevlid-i Nebi Haftası şeklinde kutlanmaya başlayacak ve Hicri takvim baz alınacak.
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
Ticaret hayatında yeni döneme geçiliyor. Yeni nesil yazar kasalara geçiş 1 Ocak 2018`de tamamlanıyor.
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et  hangi bölgelerde?
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et hangi bölgelerde?
Dana etinde Türkiye´nin doğusu ile batısı arasında 10 TL olan fark koyun etinde 12 TL´yi aştı. İşte Türkiye´de en pahalı ve en ucuz etin satıldığı yerler
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Maliye Bakanı Ağbal, bankaların kurumlar vergisini % 2 artırarak 22´ye çıkardıklarını söyledi. Ayrıca MTV binek otomobiller için % 40 artırılırken, şans oyunları, gelir ve kira vergisi de yükseltildi Jeopolitik risklere karşı savunma giderleri başta olmak üzere bütçeyi krizlere karşı daha dayanıklı hale getirmek için orta gelir grubunu hedefleyen yeni vergi paketi açıldı.
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Yeni yasa ile birlikte mevcut hallerin yerini, içerisinde sebze-meyveden, balık ve çiçeğe kadar birçok ürünün yer alacağı mega haller alacak. Yeni Hal Yasası ile çoğu şehir içinde kalan ve eskiyen hal binaları da yenilenecek. Birbirine yakın iller için ise ortaklaşa kullanılacak haller yapılması seçenekler arasında.
Afta hakkınız yanmasın
Afta hakkınız yanmasın
Vergi ve prim borcunu af kapsamında yeniden yapılandıranların hak kaybına uğramaması için ilk iki taksiti zamanında ve tam ödemesi gerekiyor. İkinci taksit için ise son 15 gün...
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Kurulduğu günden beri merak edilen Varlık Fonu, başkan Mehmet Bostan´ın görevden alınmasıyla bir kez daha gündeme geldi. Varlık Fonu merak edilen sorulara internet sitesinden cevap verdi. 20 maddeye yer verilen açıklamada Savunma Sanayi Destekleme Fonu´ndan alınan 1 milyar liranın da faizi ile ödendiği belirtildi.
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Türkiye Kamu-Sen 2017 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.587,59 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.334,15 Lira olarak belirlenidi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da 1.997,46 Lira olarak hesaplandı.
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar