EMİNE ERDOĞAN ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ´Nİ ZİYARET ETTİ
Cumhurbaşkanımızın eşi hanımefendi Emine Erdoğan, Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen 10 Ekim Dünya Görme Günü programına katıldı.
Tarih: 11.10.2019 13:05:35/ 3227okunma / 0yorum

Etimesgut Belediyesi tarafından, Dünya Sağlık Örgütü Vision 2020 programı kapsamında düzenlenen 10 Ekim Görme Günü programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleşti.

Etimesgut Belediyesi Engelsiz Merkezi´nde düzenlenen programa Emine Erdoğan´ın yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, Büyükelçi eşleri ve misyon şefleri ile bazı milletvekilleri katıldı.

Emine Erdoğan, belediyenin engelsiz yaşam merkezini ziyaret etti. Merkezden yararlanan kursiyerle yakından ilgilenen Erdoğan, onlarla sohbet etti, şakalaştı. Engelli kursiyerler merkezin atölyelerinde yaptıkları hediyeleri Emine Erdoğan´a takdim ettiler. Bir kursiyer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan´ın fotoğrafının yer aldığı taşa basılmış çalışmayı hediye ederek, "Sizi ve Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum, Cumhurbaşkanımıza selam söyleyin" dedi.

/resimler/2019-10/11/1307325379777.jpg

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, merkez hakkında Erdoğan´a bilgi verdi. Demirel merkezde engelli ve ailelerinin yaşam kalitesini artıran birçok donatının yer aldığını söyledi. Emine Erdoğan, tesisi çok beğendiğini ve çok güzel bir yatırım olduğunu ifade ederek Başkan Demirel´i tebrik etti.

Merkezin bahçesinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Demirel, Fırat´ın doğusuna başlatılan, “Barış Pınarı Harekâtı´nın” başta Suriye olmak üzere Ortadoğu´nun barışına katkı sağlayacağına ve ülkemizin güvenliği açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Ordumuza ve Milletimize, Yüce Allah´tan muvaffakiyet temenni ediyorum. Allah cc,  devletimizin ve milletimizin yar ve yardımcısı olsun." dedi.

Demirel, Etimesgut´un gelişimi adına eğitim, kültür, sanat, spor ve sağlık alanlarında da yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları kaydetti: "Bu hizmetlerin hemşehrilerimize sunumu için onlarca tesis ve hizmet alanı oluşturulmuş olup, vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır. İşte bu çalışmalarımızdan sadece birisi olan, toplumun çok önemli bir kısmını oluşturan, engelli ve ailelerinin yaşamını kolaylaştıran, rehabilite eden, meslek ve becerilerini geliştiren, sosyal yaşamlarında, aile yaşamlarında kaliteyi arttırmayı hedefleyen “Engelsiz Yaşam Merkezimizdir. Ülkemizde tek, dünyayaörnek olduğunu düşündüğümüz bu merkez yaklaşık 20 bin metrekare arsa üzerine kurulmuş olup, 9 bin metrekare kapalı alana sahiptir. 5 bloktan oluşmaktadır. 2 blok rehabilitasyon merkezi, 1 blok konaklama, 1 blok meslek ve beceri merkezi, 1 blokta sosyal hizmet alanı olmak üzere, engelli birey ve ailelerine sevgi, huzur ve umut aşılamaktadır."

/resimler/2019-10/11/1307542723990.jpg

Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletlerin başlatmış olduğu VİSİON 2020 görme hakkı inisiyatifine, körlükle mücadele çalışmasında yer aldıklarını ifade eden Başkan Demirel, Ankara Şehir Hastanelerinin destekleriyle 200 bin kişiye görme ve konuşma taramaları yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan da konuşmasına Barış Pınarı Harekâtı´nı gerçekleştiren kahraman Mehmetçiklere muvaffakıyet dileyerek başladı. Erdoğan, "Barış Pınarı Harekâtı´nı gerçekleştiren kahraman ordumuza, Mehmetçiğimize muvaffakıyetler diliyorum. Bu şanlı ordu bölgeye zafer getirecektir. Allah cc Mehmetçiğimizi muzaffer eylesin, dualarımız onlarla" dedi.

/resimler/2019-10/11/1308270068350.jpg

"SAĞLIK İNSANIN EN KIYMETLİ HAYAT SERMAYESİDİR"

Dünya Görme Günü´nün engellilik kavramı ve engelli bireylerin hayat kalitesinin yükseltilmesi konusunda düşünmek için büyük bir fırsat olduğunu belirten Emine Erdoğan, "Sağlık insanın en kıymetli hayat sermayesidir. Bedenimizin her bir parçası eşsiz bir sanat eseri gibi yaratılmış mükemmel ve ilahi bir tasarımdır. Her bir beden fonksiyonumuzun değeri paha biçilmez. O nedenle birini diğerine tercih etmemiz elbette mümkün değil. Ancak insanların bildiklerinin yüzde 80´ini görme yoluyla öğrendikleri gerçeği son derece düşündürücü. Böyle önemli günlerde bizlerin dikkatini konuya çekmek için bazı istatistiki bilgiler verilir. Fakat bu rakamsal bilgilerin karşılık bulması için belki rakamdan çok o rakamın içinde taşıdığı ağır deneyime odaklanmak gerekir" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre küresel olarak 1.3 milyar insanda bir çeşit görme bozukluğu olduğunu kaydeden Erdoğan, "36 milyon kişi ise görme engelli. Görme engelli kişilerin yüzde 90´ı yoksul ülkelerde bulunuyor. Dünyada her yıl 7 milyon insanın gözlerinin ışığı sönüyor. Her bir dakikada bir çocuk, her 5 saniyede bir insan görme yetisini kaybediyor. Birçok insanın ruhunun yapmak istediklerine bedenlerinde yaşadıkları engel oluyor. Ve ömürlerinin geri kalanını bu engeli aşmaya çalışarak geçiriyorlar. İşte sahip olduğumuz sağlığı korumak, muhtemel tehlikeleri önlemek, yaşama yapılan bir yatırımdır. Bugün bilim bize görme kayıplarının yüzde 80´inin önlenebilir olduğunu söylüyor. Aslında zamanında müdahale ile görme yetisini kaybetmiş kişilerin yüzde 80´i her gün en sevdiklerinin yüzünü görebilirdi. Bir çiçeğe doyasıya bakmaya ya da yapmaya tutkun oldukları işleri yapmaya devam edebilirdi" ifadelerini kullandı.

 

/resimler/2019-10/11/1309225538245.jpgERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Erken tarama, erken teşhis, erken müdahale ile engellilik oranlarının azaltılabilir olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Katarakt, göz tansiyonu, genetik hastalıklar ve şaşılık gibi tedavi edilebilen hastalıkların erken teşhisi ile görme kayıplarını önlememiz pekâlâ mümkün. Bunun yanında diyabetin kontrol altına alınması, akraba evliliklerinin azaltılması da önleyici faktörler arasında. En az görme bozuklukları kadar insan hayatını olumsuz etkileyen bir diğer şey de konuşma bozukluklarıdır. Özellikle çocukların geleceğini, sosyal becerilerini ve eğitim hayatını doğrudan etkiler. Çocuklar sosyal ilişkileri geliştirmede ve uyum sağlamada büyük güçlükler yaşarlar. Özgüvenleri örselenir. Konuşma bozukluğunun okuma ve yazma öğrenmeyi dahi etkilediğini biliyoruz. Oysa göz hastalıklarında olduğu gibi konuşma bozukluğunda da erken teşhis ve müdahale çok önemli. Böyle bir bozukluğun 7 yaş yerine 4 yaşında tespit edilmesi bile aynı tedaviyi alan iki yaş grubu arasında büyük farklar yaratıyor" diye konuştu.

/resimler/2019-10/11/1310375383433.jpg

DÜNYA REKORU KIRILDI
Etimesgut Belediyesi tarafından Ankara Şehir Hastanesinin bilimsel danışmanlığıyla başlatılan gençlerde görme ve konuşma taramalarını son derece önemli bulduğunu belirten Erdoğan, "Şehit Ertan Akgül Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen göz taramasında bin 379 öğrenciye sadece 21 dakikada tarama yapıldı. Böylelikle dünyada bir ilke imza attık ve çocuk göz taraması dünya rekorunu gerçekleştirdik. 198 çocuğumuzda görme zorluğu tespit edildi. 19 çocuğumuzda ise eğitimlerini engelleyecek düzeyde görme eksikliği bulundu. Tabii hemen ileri tektik ve tedavi süreci başlatıldı. Yakın bir zamanda Etimesgut´ta 200 bin çocuk ve gencin taramaları gerçekleştirilecek. Gerçekten takdire şayan bu başarıda payı olan herkesi tebrik ediyor, çocuklarımız adına teşekkür ediyorum. Çünkü bu sayede çocuklarımızın yüzündeki tebessüm silinmeyecek. Sağlık ile yaşama sevinci arasında doğrudan bir bağlantı var. Bizim yapmak istediğimiz bu bağı mümkün olduğunca kuvvetlendirmek. O nedenle sağlık hizmetlerimizin merkezine ´önce insan´ anlayışını koyduk. Sağlık hizmetlerinin her kalemini bu anlayış etrafında şekillendiriyoruz. Bilhassa engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek, hayatın her alanında özgürce yer almalarını sağlamak devletimizin özel çabasıdır" dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANDI

Ülkenin her yerinde arka arkaya açılan ve özel ihtiyaçlara cevap veren donanımlı merkezlerin artık son derece yaygın hale geldiğini söyleyen Erdoğan, "Engelli çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerine umut oldu. Eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinde fırsat eşitliği sağlandı. Bununla beraber, bildiğiniz gibi kamuda da son 17 yılda 55 bine yakın engelli birey istihdam edildi. Sanat ve spor alanlarında engelli kardeşlerimiz başarıdan başarıya koşuyor. Göğsümüzü kabartıyor, gururumuzun vesilesi oluyorlar. Tüm bunlar hayatı herkesin katılımına açık, herkese kucak açan bir hale getirme çabamızın bir ifadesidir. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözüme kavuşturulması, hayat kalitelerinin yükseltilmesi, toplumun genel huzurunu ve mutluluk katsayısını arttırır. Bu konudaki toplumsal hassasiyetin oluşturulması, ortak yaşam alanlarında nezaketin temel prensip haline getirilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur. Engelli bireyler için tahsis edilmiş araç parklarını, asansör, yürüme yolları ve rampalar gibi alanları meşgul etmemek noktasında aziz milletimizin gerekli duyarlılığı göstereceğine inancım tamdır" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DEMİREL´DEN KAMPANYAYA´YA 25 BİN TL DESTEK
DEMİREL´DEN KAMPANYAYA´YA 25 BİN TL DESTEK
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Milli Dayanışma Kampanyasına 25.000 TL bağışlayarak destek oldu.
ETİMESGUT BELEDİYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA OTELİ TAHSİS ETTİ
ETİMESGUT BELEDİYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA OTELİ TAHSİS ETTİ
Etimesgut Belediyesi, İstasyon Mahallesi´ndeki otelini, Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi´nde görev yapan, doktor hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının kullanımına sundu.
EtiATA HİZMET BİRİMİ KURULDU
EtiATA HİZMET BİRİMİ KURULDU
Başkan Demirel, "Yaşlılarımıza, saygıda, sevgide, hoşgörüde kusur etmiyoruz, hizmette de kusur etmeyeceğiz.”
ETİMESGUT CADDELERİ KORONAVİRÜSE KARŞI YIKANIYOR
ETİMESGUT CADDELERİ KORONAVİRÜSE KARŞI YIKANIYOR
Etimesgut Belediyesi, oluşturduğu ekiplerle koronavirüse karşı ilçe genelinde yoğun mücadele gösteriyor. Halkın ve işyerlerinin yoğun olduğu caddeler yıkanarak dezenfekte ediliyor.
ETİMESGUT BELEDİYESİ CORONA VİRÜSE KARŞI İLAÇLAMA YAPIYOR
ETİMESGUT BELEDİYESİ CORONA VİRÜSE KARŞI İLAÇLAMA YAPIYOR
Etimesgut Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye´de de 1 vakanın görüldüğü corona virüse karşı korunma tedbirlerini artırdı.
KORKUT ATA ENGEL TANIMAYAN BAŞARI HİKAYELERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
KORKUT ATA ENGEL TANIMAYAN BAŞARI HİKAYELERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Asfa Ferda Koleji tarafından Etimesgut Belediyesi Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi´nde ´Başarı Engel Tanımaz, Spor´a Bağlan´ konulu söyleşi düzenlendi.
İLK SERTİFİKA HEYECANI
İLK SERTİFİKA HEYECANI
Etimesgut Belediyesi Devlet Bahçeli Eğitim Spor ve Yaşam Merkezi kapalı spor salonunda düzenlenen yüzme kurslarına katılan 69 çocuk sertifikalarını aldı. Tesisin ilk sertifikalı yüzücüleri büyük heyecan yaşadılar.
AMPUTE TAKIMI BAŞKAN DEMİREL´İ ZİYARET ETTİ
AMPUTE TAKIMI BAŞKAN DEMİREL´İ ZİYARET ETTİ
Devlet Bahçeli Tesisleri´nde antrenman ve maçlarına çıkan Etimesgut Belediyesi Ampute Futbol takımı katkı ve destekleri için Demirel´e teşekkür ettiler.
50 BİN 1. ÇOCUĞUN GÖRME TARAMASI YAPILDI
50 BİN 1. ÇOCUĞUN GÖRME TARAMASI YAPILDI
23 Nisan TBMM´nin açılışının 100. yıldönümüne 100 bin, yıl sonuna kadar da 200 bin çocuğun görme taraması hedefleniyor.
ETİMESGUT BELEDİYESİ AMPUTE TAKIMI KONYA´YA GOL YAĞDIRDI
ETİMESGUT BELEDİYESİ AMPUTE TAKIMI KONYA´YA GOL YAĞDIRDI
Etimesgut Belediyesi Ampute Spor Kulübü, ligin 10. haftasında Konya Engelliler Spor Kulübü´ne konuk oldu.
ETİMESGUT BELEDİYESİ ŞEHİTLERİ UNUTMUYOR, UNUTTURMUYOR
ETİMESGUT BELEDİYESİ ŞEHİTLERİ UNUTMUYOR, UNUTTURMUYOR
Kahraman şehitlerimizin isimleri parklara verilerek hatıraları yaşatılıyor, şehitlerin anısına binlerce fidan dikilerek hatıra ormanları oluşturuluyor.
ETİMESGUT BELEDİYE MECLİSİ ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADI
ETİMESGUT BELEDİYE MECLİSİ ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADI
Etimesgut Belediye Meclisi Mart ayı olağan ilk toplantısını Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel başkanlığında yaptı.
HOCALI KATLİAMI UNUTULMADI
HOCALI KATLİAMI UNUTULMADI
Hocalı şehitleri dualarla yad edildi, akademisyenlerce Ermeni katliamını belgelerle anlatıldı, Hocalı Soykırımı, Bir İnsanlık Utancı adlı belgesel izletildi.
ENGELLİ AİLELERE MOTİVASYON SEMİNERİ
ENGELLİ AİLELERE MOTİVASYON SEMİNERİ
Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engelli ve ailelerine yönelik Hayatın İçinden-Motivasyon semineri düzenledi.
ÜLKÜ OCAKLARI VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ
ÜLKÜ OCAKLARI VOLEYBOL TURNUVASI SONA ERDİ
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ve Başkan Enver Demirel turnuvayı birlikte takip ettiler.
SİNAN ATEŞ VE TURGAY BAŞTUĞ DEMİREL´İ ZİYARET ETTİLER
SİNAN ATEŞ VE TURGAY BAŞTUĞ DEMİREL´İ ZİYARET ETTİLER
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ve MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ Etimesgut Belediye Başkan Enver Demirel´i ziyaret ettiler.
DEMİREL KIRGIZ ŞAİRİ KULTEGİN´İN KİTAP TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
DEMİREL KIRGIZ ŞAİRİ KULTEGİN´İN KİTAP TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Uluslararası Türk Kültürü ve Teşkilatı (TÜRKSOY) Kırgızistan Ülke Temsilcisi ve Kırgız Devlet Halk Şairi Kojogeldi Kultegin´in 60. doğum yıldönümü toplantısına katıldı.
ETİMESGUT BELEDİYESİ BASKETBOLDA ANKARA ŞAMPİYONU
ETİMESGUT BELEDİYESİ BASKETBOLDA ANKARA ŞAMPİYONU
Etimesgut Belediyesi Erkekler U18 Basketbol Takımı Ankara 1. Amatör Kümede Ankara Şampiyonu oldu.
ETİMESGUT BELEDİYESİ GENÇLERİ MADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI BİLİNÇLENDİRİYOR
ETİMESGUT BELEDİYESİ GENÇLERİ MADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI BİLİNÇLENDİRİYOR
Gençleri madde bağımlılığına karşı uyarıcı nitelikteki ´Uçurum´ adlı tiyatro oyunu Etimesgut´taki liseler için sahneleniyor.
YA GÖRME TARAMASI YAPILMASAYDI?
YA GÖRME TARAMASI YAPILMASAYDI?
80 okulda 35 bin çocuk görme, dil ve konuşma taramasından geçirildi, 1.760 çocukta görme bozukluğu tespit edildi.
ETİMESGUT BELEDİYESİ AMPUTE TAKIMI KURDU
ETİMESGUT BELEDİYESİ AMPUTE TAKIMI KURDU
Süper Lig´in en büyük şampiyonluk adayı ORTATEK Gaziler Ampute Takımı, Etimesgut Belediyesi Ampute Futbol takımı oldu.
DOLAR
6.6428
EURO
7.2756
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar