ETİMESGUT´TA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE SANATI SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ
Pandemi nedeniyle açılışı sınırlı sayıdaki bilim insanın katılımıyla yapılan sempozyumdaki bildiriler online sunuldu.
Tarih: 30.10.2020 17:17:51/ 292okunma / 0yorum

Etimesgut Belediyesi tarafından;  22 yurt dışı, 60 yurt içi üniversiteden 230 bilim insanının 24 ana konuda 190 bildiri sunduğu ´Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumu´ yapıldı. Türk dünyasının kültürel ve sanatsal kodlarını irdeleyen sempozyumun açılış programında temizlik, maske, mesafe ve temizliğe özen gösterildi, bildiriler pandemi nedeniyle online sunuldu.

REKTÖRLER KATILDI

Korkut Ata Kongre ve Kütür Merkezi´ndeki açılış programına Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Soyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Haberal,  TOBB Ekonomi ve Teknoloji (ETÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, öğretim görevlileri katıldı. 

KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ ETİMESGUT

Açılışta konuşan Başkan Demirel, 1999 yılında Etimesgut´un önüne  ´Kültür ve Sanat Şehri´ hedefi koyduklarını hatırlatarak, "Bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Türk dünyası ve Anadolu coğrafyasını buluşturduğumuzu festivalimizi yapıyoruz.  Tarihte Etimesgut sempozyumu ve kitabıyla ilçemizin ve Ankara´mızın tarihine ışık tutacak önemli çalışma gerçekleştirdik. Bugün de ulusal ve uluslararası birçok üniversitemizden bilim insanlarımızın katılımıyla böylesine geniş kapsamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk kültür ve sanatına hizmet etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kültürümüze sanatımıza sahip çıkmazsak birileri bizim geleceğimi olan çocuklarımıza kültür sanat adı altında bir şeyler öğretmeye çalışır" dedi. 

/resimler/2020-10/30/1722094613370.jpg

DÜNYANIN BİZE İHTİYACI VAR

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut´un Atatürk tarafından kurulduğunu planlarının Atatürk tarafından çizildiğini hatırlatarak, Cumhuriyet´in 97. yıldönümünde Atatürk´ün kurduğu Etimesgut´ta olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyanın Türk kültür ve sanatına ihtiyacı olduğunun altını çizen Çetin, "Dünyanın bizim merhametimize, insanlığımıza ihtiyacı var. Bizim davamız insanlık davasıdır. Bunun için birliğimize, beraberliğimize ve bunları pekiştiren kültür ve sanatımıza sahip çıkacağız" dedi. 

15 TEMMUZ FERASETİ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Etimesgut´un kasabadan uluslararası sempozyumların düzenlendiği bir yapıya kavuşmasından gurur duyduğunu belirterek Başkan Demirel´i tebrik etti. Aydınlı konuşmasında 15 Temmuz´da tereddüt etmeden darbe girişimine direnen Türk milletinin feraseti olduğuna işaret ederek, bu feraseti de kazandıranın Türk kültür ve sanatının tüm unsurları olduğunu söyledi. 

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, belediyenin kültür ve sanatsal hizmetlerini yakından takip ettiklerini, yapılan çalışmaların Türk dünyasıyla ilgili hafızaları sürekli tazelediğini ifade etti. 

 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Röktörü Musa Kazım Arıcan, "Türk diyarlarına gittiğinizde kültürün sanatın ne kadar ileride olduğunu görürsünüz. Bilim kültür ve sanat değer gördüğü yerde anılır. Bu millet kültüre sanata değer vermiştir.  Ahi sultanların başkenti Ahimesut´ta böyle bir sempozyumun gerçekleştirilmesini çok önemsiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında "Güçlü Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşamımızı sürdürüyorsak Atatürk´ün ve silah arkadaşlarını mücadelesini asla unutmamalıyız. Her şeyimizi birliğimize beraberliğimize borçluyuz. Yerli ve milli olmamızın sebebi Türkiye Cumhuriyeti´dir" diye konuştu.

TOBB ETÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Türk milletinin bin yıldır bu coğrafyayı vatandaşlaştırdığını, Çanakkale´den, Kurtuluş Savaşı´na 15 Temmuz´a kadar başarılı imtihanlardan geçtiğini vurgulayarak, "Bu mücadeleyi kültürümüze sanatımıza borçluyuz. Bu kültürümüzün sanatımızın yaşatılması çok önemlidir. Enver Başkan´a başarıyı belediyecilik çalışmalarının yanı sıra yeni nesillere kültürümüzün kazandırılmasına vesile olduğu için teşekkür ediyorum" dedi.

Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, "Belediyelerin amacı yaşam kalitesisin yükselmesidir Ama bu sadece alt ve üst yapı çalışmasıyla değil kültür ve sanata verilen destekle de olur. Etimesgut Belediyesi bunu çok iyi yapıyor" şeklinde konuştu.

/resimler/2020-10/30/1722276332484.jpg

KONU BAŞLIKLARI

Sempozyumda farklı üniversitelerden 230 akademisyeninin Türk kültür ve sanatıyla ilgili hazırladığı 190 bildiri sundu. Sempozyumda; Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Ankara ve Etimesgut, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halk Bilimi, örf, adet ve gelenekler, Türk birlik ve beraberliği, güzel sanatlar, felsefe, görsel sanatlar, moda ve tasarım, gastronomi, arkeoloji, mimari, çağdaş Türk lehçeleri, mimari, renk sembol ve damgalar, el sanatları, sözlü kültür konu başlıklarında bildiriler yer aldı.

 

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Etimesgut Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere soğan ve patates dağıttı
Etimesgut Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere soğan ve patates dağıttı
Etimesgut Belediyesi, hem üreticiye destek vermek hem de dar gelirli ailelerin mutfak bütçelerine katkı sağlamak amacıyla ihtiyaç sahibi ailelere 200 ton patates, 200 ton soğan dağıttı.
ETİMESGUT BELEDİYESPOR BAYBURTSPOR´U 3-1 YENDİ
ETİMESGUT BELEDİYESPOR BAYBURTSPOR´U 3-1 YENDİ
Etimesgut Belediyespor Bayburtspor engelini de 3-1´lik skorla geçerek çıkışını sürdürdü.
ÜNİVERSİTELERLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ
ÜNİVERSİTELERLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek´i ziyaret etti.
Yardım kolilerinin dağıtımı devam ediyor
Yardım kolilerinin dağıtımı devam ediyor
Pandemi nedeniyle geçimini sağlayamayan vatandaşlara Etimesgut Belediyesi yardım elini uzattı.
669 ASKER DİPLOMASINI DEVLET BAHÇELİ TESİSLERİ´NDE ALDI
669 ASKER DİPLOMASINI DEVLET BAHÇELİ TESİSLERİ´NDE ALDI
Jandarma Teknik ve Yardımcı Branş Subay ve Astsubay Temel Kurslar Diploma Töreni Etimesgut Belediyesi Devlet Bahçeli Eğitim Spor ve Yaşam Merkezi Kapalı Spor Salonu´nda yapıldı. Kursları başarıyla bitiren 669 asker diplomasını törenle aldı.
ETİMESGUT SERİYE BAĞLADI
ETİMESGUT SERİYE BAĞLADI
Etimesgut Belediyespor, Mamak FK ve Pendikspor´un galibiyetinin ardından Tetiş Yapı Elazığspor´u da deplasman 4-1 yendi.
ETİMESGUT BELEDİYESİ 24 SAAT KARLA MÜCADEELE EDİYOR
ETİMESGUT BELEDİYESİ 24 SAAT KARLA MÜCADEELE EDİYOR
600 personel 20 küreme ve tuzlama aracı yoğun mücadele ediyor. Başkan Enver Demirel de çalışmaları yakından takip ediyor.
PLAY OFF AŞKINA
PLAY OFF AŞKINA
Etimesgut Belediyespor Mamak galibiyetinin ardından Pendikspor´u 3-1 yenerek ligin 2. yarısında 7 puan topladı. Play-Off iddiasını sürdürdü.
DEMİREL´DEN REKTÖRLERE KİTAP SETİ
DEMİREL´DEN REKTÖRLERE KİTAP SETİ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal´ı ziyaret etti. Demirel rektörlere Etimesgut´un kültür ve sanat alanındaki gelişimi hakkında fikir alışverişinde bulunarak, sempozyum bildirilerinden oluşan 5 ciltlik kitap seti hediye etti.
ETİMESGUT MAMAK´A GOL YAĞDIRDI
ETİMESGUT MAMAK´A GOL YAĞDIRDI
Misli.com 2. Lig Kırmızı Grup 22. hafta maçında Etimesgut Belediyespor Mamak Spor Kulübü´nü 5-1 yendi.
ETİMESGUT´UN NÜFUSU 595 BİN 305
ETİMESGUT´UN NÜFUSU 595 BİN 305
Geçen yıl nüfusu 587 bin 52 olan Etimesgut binde 14 nüfus artış hızına ulaştı.
TÜRK TARİH MÜZESİNİ GEZDİLER
TÜRK TARİH MÜZESİNİ GEZDİLER
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel´i ziyaret etti.
TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL BAŞIMIZI KOYDUK
TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL BAŞIMIZI KOYDUK
Demirel, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen 4. Sağlık Kongresi´nin "Pandemi Döneminde Yerel Paydaşlar İş Birliği Ve Koordinasyon" konulu oturumuna katıldı.
POTANIN LİDERİ ETİMESGUT
POTANIN LİDERİ ETİMESGUT
Türkiye Basketbol 2. Ligi C Grubu´nda mücadele eden Etimesgut Belediyesi Basketbol Spor Kulübü namağlup lider.
KONUT SATIŞINDA ETİMESGUT 6. SIRADA YER ALDI
KONUT SATIŞINDA ETİMESGUT 6. SIRADA YER ALDI
TÜİK verilerine göre, nüfusu 150 binden fazla olan 163 ilçe arasında geçen yıl en çok konut satılan ilçeler arasında Etimesgut 6. sırada yer aldı.
80 BİN KİŞİYE ÜCRETSİZ GÖRME TARAMASI YAPILDI
80 BİN KİŞİYE ÜCRETSİZ GÖRME TARAMASI YAPILDI
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, belediye tarafından başlatılan Görme, Dil - Konuşma taramalarına COVİD-19 tedbirleri kapsamında devam ettiklerini söyledi.
MİNİKLER KARNELERİNİ ALDILAR
MİNİKLER KARNELERİNİ ALDILAR
Pandemi nedeniyle yayımlanan genelgeler doğrultusunda tedbirlerini alarak yüz yüze eğitimlerine devam eden Etimesgut Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri´nde 1. dönem karne heyecanı yaşandı. 3, 4, 5 yaş grubu çocuklar karnelerini alarak 1. dönemi başarıyla tamamladılar.
ETİMESGUT BELEDİYESPOR 2. YARIYA İDDİALI GELİYOR
ETİMESGUT BELEDİYESPOR 2. YARIYA İDDİALI GELİYOR
Etimesgut Belediyespor, Taner Öcal yönetiminde 27 futbolcuyla Antalya´da kamp yapıyor.
ORGENERAL ARİF ÇETİN DEMİREL´İ ZİYARET ETTİ
ORGENERAL ARİF ÇETİN DEMİREL´İ ZİYARET ETTİ
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul ve Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel´i ziyaret ettiler.
ETİMESGUT BELEDİYE YÖNETİMİNDE NÖBET DEĞİŞİMİ
ETİMESGUT BELEDİYE YÖNETİMİNDE NÖBET DEĞİŞİMİ
Emekli olan Etimesgut Belediye Başkan yardımcısı Recai Uçar´ın yerine İsmail Üresin getirildi.
BAŞKAN DEMİREL´DEN BELEDİYE KİRACILARINA KİRA İNDİRİMİ
BAŞKAN DEMİREL´DEN BELEDİYE KİRACILARINA KİRA İNDİRİMİ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, pandemi nedeniyle zor günler geçiren belediye kiracılarına destek sağlayacak karara imza attı.
DOLAR
7.1924
EURO
8.7811
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar