Facebook´ta bu mesajı sakın paylaşmayın
Bilişim hukuku uzmanları, sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının çalınması halinde bazı terör örgütleriyle hiçbir bağlantılarının olmadığını, hesaplarından yapılacak paylaşımlardan da kendilerinin sorumlu tutulamayacağına ilişkin "Resmileşti Dikkat" başlığıyla hızla yayılan uyarıların hukuki açıdan herhangi bir geçerliliğinin olmadığını bildirdi.
Tarih: 10.3.2016 11:00:23/ 19902okunma / 0yorum

Uzmanlar bazı kullanıcıların, "Sosyal medya üzerinden PKK´ya destek  olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle  kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta, kopya profillerle PKK´ya destek  amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet  birimlerine şikayet ederek, görevinizden uzaklaştırılmanıza sebep olabilirler. Bu  sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek Facebook hesabım budur. Ayrıca bu  saatten sonra tarafımdan teyit edilmemiş hiçbir isteği, mesajı ya da etiketlemeyi  kabul etmeyip hemen şikayet edip engelleyiniz" şeklindeki yazılı metinleri  hesaplarında paylaştıklarını hatırlattı.

Sözü edilen metnin, hesapların çalınması halinde sosyal medyada  başkaları tarafından işlenecek herhangi bir suçun cezasını önleyici mahiyette  olmadığını vurgulayan uzmanlar, sıklıkla görülmeye başlanan benzer metinlerin  vatandaşları endişeye sevk edebildiğine de dikkati çekti.

    Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün,  yaptığı açıklamada, vatandaşların sosyal medyada benzer mesajlarla karşılaştığını  söyledi. Ergün, sosyal medyada herkesin ortaya bir şeyler atabildiğini dile  getirerek "Bu durum bir anlamda kelebek etkisiyle de on binlerce kişinin  paylaşımına girer vaziyette bir hal alıyor. Paylaşımın içeriğiyle ilgili herhangi  hukuki geçerlilik elbette ki söz konusu değil. Neticesinde herkes kendi sosyal  medya hesaplarından sorumlu. Ancak hesabın herhangi bir şekilde üçüncü kişiler  tarafından ele geçirilmesi halinde, kişilerin bunu fark ettiği andan itibaren  yapması gereken şey konuyu derhal emniyet makamlarına intikal ettirmek" diye  konuştu.

    Hesabı kötü niyetli kişilerce ele geçirilen vatandaşların konuyu hemen  cumhuriyet savcılığı ile bilişim bürolarına bildirmesi gerektiğini vurgulayan  Ergün, hesabı çalınan kişilerin başvuru halinde paylaşımlardan sorumlu  tutulamayacağını belirtti.   "Resmi başvuru gerçekleştikten sonra o hesap üzerinde illegal birtakım  faaliyetler yürütülürse, kanuna aykırı birtakım paylaşımlarda bulunulursa,  bunlarla ilgi kişi sorumlu tutulmaz" diyen Ergün, yargılama sürecinde mağdurun  cumhuriyet savcılığına başvuru evrakını göstermesinin yeterli olduğunu kaydetti.

Kürşat Ergün, profili çalınan vatandaşların, kimlik kaybedildiğinde  uygulanan süreçlerin aynısını izlemesi gerektiğini dile getirdi. Herhangi bir suç unsuru tespit edilmesi halinde sosyal medya hesabının  sahibinin inceleneceğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:  "Yargılama süreci ve soruşturma, hesabın gerçek sahibi üzerinden  işler. Biz sıklıkla bu durumlarla karşılaşıyoruz. ´Hesabım ele geçirildi´ gibi  birtakım iddialar öne sürülüyor. Mahkemenin burada sorduğu tek bir soru var;  ´Hesabın ele geçirildiği zaman sen ne yaptın?´ Hesabın ele geçirildiğinde sen  buna sessiz kaldıysan elbette ki bu konuyla ilgili sorumlu tutulursun ama hesabın  ele geçirildiği vakit, sen konuyu adli mercilere intikal ettirmişsen, bundan  sorumlu tutulmazsın. Buradaki resmi müracaat şekli ancak böyle olur. Bunun  dışında kişilerin sosyal medya hesaplarından veya profillerinden paylaşmış  oldukları cümlelerin hiçbir anlamı ve geçerliliği yoktur."

Avukat Ergün, sosyal medyada profillerinin ele geçirilmesinin sıkça  karşılaşılan bir tehdit olduğunu, kişilerin zarar görmemesi için konuyu yetkili  mercilere derhal iletmesi gerektiğine dikkati çekti. Şahısların sosyal medya paylaşımlarından dolayı ciddi yargılamalara  muhatap olduğunu ifade eden Ergün, "Vatandaşlar ´benim başıma da bu tür şeyler  gelmesin´ kaygısıyla en basit yol olarak bu tür metinleri tercih ediyor. Tabii ki  bu tamamen asparagas, hiçbir geçerliliği olmayan ve ileride de öne sürüldüğü  vakit hiçbir anlam ifade etmeyen paylaşımlardır" değerlendirmesini yaptı. Ergün, sosyal medyayı az kullanan kişilerin de belirli periyotlarla  hesaplarını kontrol etmeleri tavsiyesinde bulundu.

HESABINIZ ÇALINIRSA SAVCILIĞA GİDİN

Kullanıcıların kendi bilgisi dışında üçüncü kişiler tarafından  etiketlenebildiğini de belirten Kürşat Ergün, bu paylaşımlarda müstehcen, hakaret  içerikli ve suç sayılabilecek unsurların yer alabildiğini anımsattı. Sosyal medyayı kullananların üçüncü kişilerin kendi hesabına müdahale  edebilmelerine kısıtlama getirmesi gerektiğini dile getiren Ergün, "Bu da teknik  olarak mümkün. Zaten hesaplar buna müsait. Buradaki etiketleme özelliğini  kapatsınlar. Kendi iradeleri dışında herhangi bir kimsenin, hesaplarından  paylaşım yapma faaliyetlerine izin vermesinler" diye konuştu. Ergün, profil çalınmasının savcılıklara intikal ettirilmesinin çok  önemli olduğunun altını çizerek, sosyal medyada hakaret veya küfür  sonucu  işleyen hukuki süreci de anlattı. Bu tür şikayetlerde kişinin oturduğu adres ve kimlik bilgilerin  emniyetin bilişim suçları bürosu tarafından tespit edildiğini kaydeden Ergün,  daha sonra kişilerin ifadesine başvurulduğunu belirtti. Ergün, ifade veren kişilerin suç unsuru taşıyan bir içeriği paylaştığı  takdirde "Ben paylaştım ama hakaret kastım yoktu" gibi gerekçeler öne sürdüğünü  bildirdi.

BUNU SAKIN PAYLAŞMAYIN

 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Ali Murat Kırık ise sosyal medyanın manipülasyon ve dezenformasyona açık bir alan  olduğunu ifade ederek, sosyal medyada yazılan, çizilen, paylaşılan birçok unsurun  gerçekliğini araştırmadan kabul edilerek, paylaşıldığını dile getirdi. 

Kırık, "Kullanımının kolay oluşu ve farklı uygulamaları bünyesinde  barındırması nedeniyle her yaştan ve kesimden bireyler Facebook´u kolay bir  şekilde kullanabiliyor. Burada yapılan paylaşımların bir çoğu sürü psikolojisi  aracılığıyla yayılıyor. Kullanıcılar yapılan paylaşımlara çoğu zaman inanmıyor  ancak akıllarında ´ya gerçekse´ sorusu beliriyor. Dolayısıyla bu tarz  paylaşımları daha bilinçli kullanıcılar da duvarlarında paylaşabiliyorlar" diye  konuştu.  Kırık, son dönemde “Resmileşti Dikkat” başlığıyla sosyal medyada  paylaşılan içeriklerin de hiçbir geçerliliğinin olmadığını vurgulayarak, şu  uyarıları yaptı. "Kullanıcılar kendilerini güvence altına alabilmek için bu paylaşımı  gerçekleştiriyorlar. Gerekçesini bilmeyerek bu işlemi tamamen çoğunluğa uyma  amacıyla yerine getiriyor. Bu nedenle bir hesap üçüncü şahısların eline geçtikten  sonra doğrudan Facebook ile iletişime geçilmelidir. Zaten IP adreslerinden bu  paylaşımların kim ya da kimler tarafından rahatlıkla tespit edilmesi mümkündür.  Bu nedenle kullanıcıların bu içeriği paylaşmasının herhangi bir anlamı ya da  geçerliliği bulunmamaktadır. En doğrusu güvenlik önlemlerini doğru bir şekilde  almak ve bunları uygulamaktır." (Milliyet)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Facebook mesajı sakın paylaşmayın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVASLI ÖĞRENCİ ´SINIF MİKROTOMU´ YAPTI, PATENT ALDI
SİVASLI ÖĞRENCİ ´SINIF MİKROTOMU´ YAPTI, PATENT ALDI
SİVAS´ta Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi 15 yaşındaki Umutcan Biçer, 5 bin liraya ´Sınıf Mikrotomu´ yaptı.
ÜCRETSİZ 4.5G SİM KART DEĞİŞİMİ NE ZAMANA KADAR?
ÜCRETSİZ 4.5G SİM KART DEĞİŞİMİ NE ZAMANA KADAR?
4,5G teknolojisinden yararlanmanın koşullarından olan SIM kart değişimi, yıl sonuna kadar ücretsiz olacak. Bugüne kadar 52 milyona yakın abone 4,5G uyumlu SIM karta geçiş yaptı.
Türkiye´den müthiş adım! SİSATEM açıldı
Türkiye´den müthiş adım! SİSATEM açıldı
Artık savaş sebebi olarak görülen siber saldırılara karşı HAVELSAN´da oluşturulan Siber Savunma Teknoloji Merkezi (SİSATEM) açıldı.
Facebook yine sansür uyguladı
Facebook yine sansür uyguladı
Önce WhatsApp şimdi de Instagram! Facebook rakiplerini sansürlemeye tam gaz devam ediyor.
12 dolarlık akıllı saatte şok dolandırıcılık
12 dolarlık akıllı saatte şok dolandırıcılık
eBay´dan 12 dolara (30 TL) alınabilen akıllı saat, meğer kullanıcılarının bilgilerini sızdırıyormuş.
Siber saldırıya karşı parolalı´ önlem uyarısı
Siber saldırıya karşı parolalı´ önlem uyarısı
Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak, siber saldırılardan korunmak için zor tahmin edilebilecek şekilde belirlenecek parolaların sık sık değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Türk Mucitten Araçlarda Yüzde 40 Yakıt Tasarrufu Sağlayan Cihaz
Türk Mucitten Araçlarda Yüzde 40 Yakıt Tasarrufu Sağlayan Cihaz
Antalya´da bir firma, araçlarda yüzde 40´a kadar yakıt tasarrufu sağlayan cihazı yanlışlıkla geliştirdi. Patenti alınan cihaz, 12´si Emniyet´e ait toplam 2 bin araca takıldı.
İmpa ´radar´
İmpa ´radar´
ASELSAN, yüzde yüz yerli imkanları kullandı. Türk mühendisler, TSK için KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi´ni tasarladı. 5 KORAL bataryası hemen Suriye sınırına konuşlandırıldı. Radar, uçak, füze ve S-400 sistemlerini "kör" edip etkisiz bıraktı. Rusya ve ABD´yi büyük korku sardı...
Kasisten elektrik üreten sistem
Kasisten elektrik üreten sistem
Türk mühendisler, kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini elektrik enerjisine çeviren sistem geliştirdi.
Telefonunuza yüklüyse hemen silin
Telefonunuza yüklüyse hemen silin
Android kullanıcılarının uygulama mağazalardan indirdiği üçüncü parti uygulamalar büyük risk taşıyor.
Yine Volkswagen yine skandal!
Yine Volkswagen yine skandal!
Volkswagen ABD´de kendi markası altında üretilen 680 bin aracı hava yastığı sorunlarından dolayı geri çağırıyor.
Whatsapp kişilerin aktivitelerini gösterecek
Whatsapp kişilerin aktivitelerini gösterecek
WhatsApp´ın son uygulaması olan WhatsStats ile listenizdeki kişilerin tüm aktivitelerini öğrenebileceksiniz.
Milli lazer silahı geliyor
Milli lazer silahı geliyor
6 yılda iki adet lazer sistemi geliştirileceğini açıklayan Bilim Bakanı Işık, bu sistemlerle insansız hava araçları, füzeler ve havan mühimmatlarının vurulabileceğini duyurdu. Bakan Işık, bu sistemin dünyada sadece birkaç ülkede bulunduğunu da söyledi.
HAVELSAN hedef büyüttü
HAVELSAN hedef büyüttü
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, önümüzdeki dönemde şirketin en önemli önceliklerinden birinin uluslararası pazarlara açılmak olduğunu ifade ederek, satışlarının üçte birini yurt dışına yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
Twitter çöktü
Twitter çöktü
Saat 10.26 sularından itibaren Twitter´a erişim sağlanamıyor
Türkiye siber savaşa hazır mı?
Türkiye siber savaşa hazır mı?
Türkiye´ye gerçekleşen siber saldırıların şu anda tehlikeli olmadığını söyleyen Ayyıldız Tim, çok ciddi bir uyarıda bulunuyor.
Yurt dışından telefon getirenlere müjde
Yurt dışından telefon getirenlere müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu´nun açıklamasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu harekete geçti.
´ALO 140´ TERÖR İHBAR HATTI KURULDU
´ALO 140´ TERÖR İHBAR HATTI KURULDU
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Elektronik Haberleşme Sektöründe Acil Yardım Çağrı Hizmetlerine İlişkin Yönetmeliği´nde yapılan değişiklikle, Acil Yardım Çağrı Hizmeti Numaraları´na "Alo 140 Terör İhbar Hattı" da eklendi.
FACEBOOK´A "YAKINDAKİLERİ BUL" ÖZELLİĞİ
FACEBOOK´A "YAKINDAKİLERİ BUL" ÖZELLİĞİ
Facebook´a eklenen bu işlev sayesinde bir arada olduğunuz insanları aramanıza bile gerek kalmayacak!
´´BÜYÜYEN AYAKKABI´´ PROJESİ
´´BÜYÜYEN AYAKKABI´´ PROJESİ
Kenton Lee´nin Afrika´da ayakkabısız bir kızı görüp bu durumdan etkilenerek geliştirdiği "Büyüyen Ayakkabı" projesi dünyada ses getirdi.
BİLİMİN KALBİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ´NDE  ATTI
BİLİMİN KALBİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ´NDE ATTI
5 Bin Çocuk ve Genç Bilim Ve Sanatla Buluştu
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar