HOCALI KATLİAMI 27. YIL DÖNÜMÜNDE UNUTULMADI
Keçiören Belediyesi, Hocalı Katliamının 27. Yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Büyükelçiliğiyle ortaklaşa anma programı düzenledi.
Tarih: 27.2.2019 19:47:39/ 452okunma / 0yorum

Türkiye´de, Hocalı Katliamı anısına ilk olma özelliği taşıyan ve Keçiören´de bulunan anıtın yanında düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“GÜÇLÜ OLMALIYIZ”

Hocalı Katliamının 27. Yıl dönümü anısına düzenlenen program, Türkiye´de ve Azerbaycan´da vatan savunması için şehit olan askerler için saygı duruşu ve ardından iki devletin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Tarihe utanç olarak geçen bir acının yıl dönümü vesilesiyle bir aradayız diyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Kardeşlerimizin acılarına ortak olmak ve bundan tam 27 yıl önce yaşanan Hocalı Katliamını unutturmamak için her yıl anma programı düzenliyoruz. İnsanlığa karşı, İslam dünyasına karşı 20. yüzyılda pek çok soykırım yaşandı ve maalesef yaşanmaya da devam ediyor. Bizim için Türkiye de vatan, Azerbaycan da vatan. O vatan güçlü olmazsa Türkiye güçlü olamaz. Biz güçlü olamazsak kardeş Azerbaycan güçlü olamaz” dedi.

/resimler/2019-2/27/1949179175407.jpg

DOĞU TÜRKİSTAN´A, ARAKAN´A, FİLİSTİN´E, SURİYE´YE, BOSNA´YA DA SESSİZ KALMADIK

Dağlık Karabağ Bölgesindeki Hocalı Kasabası´nda 1992´de Ermeniler tarafından katledilen şehitlerimizin acısı 27 yıldır içimizi yakıyor diye devam eden Başkan Ak, “Biz Doğu Türkistan´a, Arakan´a, Filistin´e, Suriye´ye, Bosna´ya da asla sessiz ve seyirci kalmadığımız gibi Hocalı´ya da sessiz kalmadık. Azerbaycanlı dostlarımız bağımsızlıklarını ilk tanıyan devlet olan Türkiye´mizi her zaman el üstünde tutup, ilişkilerin güçlenmesi yönünde çaba sarf ettiler. Elbette bu çaba karşılıksız değil. Bizler de ‘kardeş devlet´ geleneğini hep yaşattık, yaşatmaya da devam ediyoruz. Sumgayit Belediyesi ile kardeşlik protokolümüz var. Zaman zaman heyetler düzeyinde ziyaretler gerçekleştirerek karşılıklı istişarelerde bulunuyoruz. Bizler acılar karşısında kenetlendiğimizi, yaşanan etnik soykırımın karşısında olduğumuzu her fırsatta göstermeye devam edeceğiz. Türkiye´de Hocalı Katliamı anısına yapılan ilk anıtın ev sahibi olarak,  iki ülkenin birlik ve beraberlikten gelen gücünü de burada yeniden hatırlatıyoruz. Bu insanlık faciasına yol açanlar, tarih önünde ve vicdanlarda daimi surette mahkûm kalacaklardır. Hocalı şehitlerine ve tüm şehitlerimize tekrar Allah´tan rahmet diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

KATILIMCILARDAN BİRLİK VE KARDEŞLİK MESAJI

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Ermeniler tarafından özellikle 1915-1919 yılları arasında Türklere yöneltilen düşmanca tavırları hatırlatarak, “Katliamlar Ermeni mezaliminin en büyük marifetidir. Ermenilerin düşmanca tavırlarını tüm dünyaya duyurmak bizim asli görevlerimizden biridir. Tüm şehitlerimize Allah´tan rahmet diliyorum” diye konuştu. Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim de Türkiye´nin ve Azerbaycan´ın kardeş ülke oluğunu ve bu kardeşliğin her iki ülkeyi güçlü kıldığını belirtti. Birlik ve kardeşlik mesajını her defasında yineleyen İbrahim, Hocalı Katliamı anısına düzenlenen program için Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak´a teşekkür etti.

Hocalı Katliamına şahitlik eden Mehmet Nagiyev isimli Azerbaycanlı vatandaşın yaşanan olaylara ilişkin paylaştığı anekdotlar katılımcılara duygulu anlar yaşatırken, bu durum tarih bilincinin artırılması için genç kuşaklara tarihin iyi anlatılması gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Hocalı Katliamı anısına yapılan anıta karanfil bırakan katılımcılar programın sona ermesiyle alandan ayrıldı.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN AK SPOR TESİSLERİNİ GEZDİ
BAŞKAN AK SPOR TESİSLERİNİ GEZDİ
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, belediye bünyesinde faaliyet gösteren spor merkezlerini ziyaret etti. Personellerle sohbet eden Ak, sıkıntısı olan personelleri dinlemeyi de ihmal etmedi.
AK, AHŞAP VE TAŞTAN YAPILAN MESCİDİ İNCELEDİ
AK, AHŞAP VE TAŞTAN YAPILAN MESCİDİ İNCELEDİ
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kartaltepe Kent Ormanının bulunduğu Kartaltepe Mesire Alanında ahşap ve taş kullanılarak inşa edilen mescitte incelemelerde bulundu. Ak, Yapımı hızla devam eden mescidimiz kısa süre sonra ibadete açılacak” dedi.
MUHTARLAR YEREL İDARELER İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
MUHTARLAR YEREL İDARELER İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören´in mahalle muhtarını ziyaret ederek mahalleler hakkında istişarelerde bulundu.
SIFIR ATIĞA BEZ ÇANTAYLA TAM DESTEK
SIFIR ATIĞA BEZ ÇANTAYLA TAM DESTEK
Keçiören Belediyesine bağlı Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kursu (KEÇMEK) öğretmenleri naylon poşet kullanımını azalmak için işlemeli bez çanta yaparak Sıfır Atık Projesine tam destek verdiklerini belirtti.
BACIYAN-I RUM´A KEÇİÖREN BELEDİYESİNDEN BÜYÜK DESTEK
BACIYAN-I RUM´A KEÇİÖREN BELEDİYESİNDEN BÜYÜK DESTEK
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Esnaf ve Sanatkârlar Deneği (ESDER) tarafından Estergon Türk Kültür Merkezinde düzenlenen Bacıyan-ı Rum Sempozyumuna katıldı. Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan´ın da katıldığı sempozyuma ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus ev sahipliği yaptı.
BAŞKAN AK´TAN MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN AK´TAN MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR PLAKETİ
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, 2014-2019 hizmet yılının son meclis toplantısında Keçiören Belediyesi Meclis Üyelerine teşekkür plaketi taktim etti.
BAŞKAN AK YENİ HAYVAN BARINAĞINI İNCELEDİ
BAŞKAN AK YENİ HAYVAN BARINAĞINI İNCELEDİ
Keçiören Belediyesi´nin Bağlum´da 3 bin 430 metrekarelik alana inşa ettiği hayvan barınağı hizmete açıldı.
PERSONELLER İÇİN MAAŞ VE PROMOSYON PROTOKOLÜ
PERSONELLER İÇİN MAAŞ VE PROMOSYON PROTOKOLÜ
Keçiören Belediyesi, belediye personellerinin maaş ve promosyon ödemeleri için Garanti Bankasıyla protokol imzaladı.
KEÇİÖREN´DE YAŞAM KALİTESİ ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK
KEÇİÖREN´DE YAŞAM KALİTESİ ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK
Keçiören Belediyesi, 2019 Yılı Çalışma ve Yatırım Programıyla Keçiören´i daha yaşanabilir bir kent haline getirmeyi hedefliyor.
ATIK GEÇİCİ DEPOLAMA ALANININ YAPIMI TAMAMLANDI
ATIK GEÇİCİ DEPOLAMA ALANININ YAPIMI TAMAMLANDI
Keçiören Belediyesi, ilçe genelinde toplanan atıkların belli bir süre biriktirilip ardından geri dönüşüme gönderilmesi için inşa ettiği Atık Geçici Depolama Alanının yapımını tamamladı.
KEÇİÖREN´DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞÖLENİ
KEÇİÖREN´DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞÖLENİ
Keçiören Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Yunus Emre Kültür Merkezi´nde düzenlediği konserle Keçiörenli vatandaşlara keyifli anlar yaşattı.
14 ŞUBAT´TA 14 ÇİFTİN ‘EVET´ SEVİNCİ
14 ŞUBAT´TA 14 ÇİFTİN ‘EVET´ SEVİNCİ
Keçiören Belediyesi, 14 Şubat Sevgililer Günü´nde evlendirme müdürlüğüne başvuruda bulunan 14 çift için toplu nikâh töreni düzenledi.
KARTALTEPE CAMİİ´NİN YAPIMI DEVAM EDİYOR
KARTALTEPE CAMİİ´NİN YAPIMI DEVAM EDİYOR
Keçiören Belediyesi, Kartaltepe Kent Ormanının bulunduğu Kartaltepe Mesire Alanında cami yapımını sürdürüyor.
SIFIR ATIK İÇİN 7 AYRI MERKEZ KURULDU
SIFIR ATIK İÇİN 7 AYRI MERKEZ KURULDU
Keçiören Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Projesi´ne ilişkin yürüttüğü çalışmalar kapsamında Keçiören´de 7 ayrı noktaya Atık Toplama Merkezi kurdu.
KEÇİÖREN´DE 145 TESİS HİZMETE AÇILDI
KEÇİÖREN´DE 145 TESİS HİZMETE AÇILDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla Keçiören Belediyesi tarafından son 3 yılda yapılan ve proje maliyeti 189 milyon 607 bin TL tutarındaki 145 tesisin açılışı büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.
KEÇİÖREN´DEN AZEZ´E YARDIM TIRI
KEÇİÖREN´DEN AZEZ´E YARDIM TIRI
Keçiören Belediyesi, Suriye´de yaşanan insani krize sesiz kalmayarak çeşitli yaşam malzemelerinin bulunduğu yardım tırını yola çıkardı.
17 MAHALLE KONAĞI VATANDAŞIN HİZMETİNDE
17 MAHALLE KONAĞI VATANDAŞIN HİZMETİNDE
Keçiören Belediyesi vatandaşların özel günlerde ve eğitim faaliyetlerinde kullanmaları için yapımını yaygınlaştırdığı mahalle konaklarının sayısını 17´ye çıkardı.
NEŞELİ MİNİKLER MESLEKLERİ ÖĞRENDİLER
NEŞELİ MİNİKLER MESLEKLERİ ÖĞRENDİLER
Keçiören Belediyesi´ne bağlı hizmet veren Neşeli Minikler Kreşindeki minikler, meslekler oyun atölyesini ziyaret ederek hem mesleklerle ilgili bilgi alıp hem de şimdiden gelecekteki mesleklerini seçmeye çalıştılar.
BAŞKAN AK´A TÜRK DÜNYASI ÜSTÜN HİZMET PLAKETİ
BAŞKAN AK´A TÜRK DÜNYASI ÜSTÜN HİZMET PLAKETİ
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye´nin Türk dünyasıyla olan ilişkilerini geliştirmek adına verdiği hizmetlerden dolayı Başkent Platformu Başkanı Dr. Mustafa Kurt´un ve yönetim kurulunun verdiği kararla Türk Dünyası Üstün Hizmet Plaketine layık görüldü.
OCAK´TA DOĞAN PERSONELLERİN DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI
OCAK´TA DOĞAN PERSONELLERİN DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ocak ayında doğan belediye personellerinin doğum gününü kutlayarak, gelenek haline gelen kutlama faaliyeti kapsamında personellerle buluştu.
HACIKADIN´DA HAK SAHİPLERİ TAPULARINA KAVUŞTU
HACIKADIN´DA HAK SAHİPLERİ TAPULARINA KAVUŞTU
Keçiören Belediyesi, Hacıkadın (Şelaleler) Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi alanında imar planı ve parselasyon çalışmalarını tamamladı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Siyaset
aa
01.11.2018
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar