Hocalı Katliamı Şehitleri Kızılcahamam´da Anıldı
Kızılcahamam Belediyesi ve Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından yapılan Hocalı Özel Anıt Müzesi´nde, Hocalı Katliamı´nın 29. Yılı ve Hocalı Şehitleri´ni Anma Programı düzenlendi.
Tarih: 24.2.2021 18:26:27/ 251okunma / 0yorum

Kızılcahamam Hocalı Özel Anıt Müzesi´nde yapılan programa; Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim,  AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Ankara Üniversitesi Rektörü Nejdet Ünüvar,  Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, Ankara Üniversitesi Kızılcahamam M.Y.O. Müdüresi Seyhan Akıska, Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Özbek, AK Parti Kızılcahamam İlçe Başkanı Ahmet Barun, belediye meclis üyeleri, kamu kurum kuruluşları müdürleri, STK Başkanları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Hocalı Şehri´nde Ermeni zalimleri tarafından katledilen şehit soydaşlar için saygı duruşunda bulunulmasının ardından bir millet iki devlet Azerbaycan ve Türkiye´nin milli marşları okundu.
Anma programında açılış konuşmasını yapan Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar,  “Bugün acılı, kederli, yaslı günümüz. Bugün zulme maruz kaldığımız gün. Bundan 29 yıl önce 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan´ın yukarı Karabağ bölgesinin Hocalı kasabasında 63´ü çocuk, 106´sı kadın ve 70´i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türk´ü, iki saat içerisinde Ermeni silahlı güçlerince vahşice katledilmiştir. Sadece Türk oldukları için bu zulme bu kıyıma maruz bırakılan soydaşlarımızı anmak, onların acısını hatırlamak ve tarihten de ibret alarak milletimize istikamet çizmek noktasında bugün burada bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Kahraman Türk Milletinin, kahraman ordularımızın her zaman gereğini yapacağı çok yakın bir zaman önce bir kez daha Tüm Dünyaya net bir şekilde gösterilmiştir. 44 gün süren mücadele neticesinde Ermenistan işgalinde bulunan Karabağ toprakları kurtarılarak bir zulme daha son verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti “İki Devlet, Tek Millet” olmanın gereğiyle hareket ederek, birlik ve beraberliğini bozmadan her zaman birlikte hareket etmeye ve bu onurlu mücadeleyi sürdürmeye devam edecektir. Ne mutlu bizlere ki böyle güzel bir kardeşliğe sahibiz. Ne mutlu bize ki bir aradayız, omuz omuzayız. Kardeşliğimizi, birliğimizi Rabbim bozmasın inşallah...

/resimler/2021-2/24/1828070429149.jpg

Azerbaycan ile Türkiye´nin arasındaki derin bağı en iyi ifade etmesi bakımından söylenebilecek en güzel söz şüphesiz “kardeş” ifadesidir. Bu ifade, bir sözden öteye geçip, yaşanılan ortak kaderin ve kadim dostluğun nişanesi  ve Dünyada eşi benzeri olmayan, geçmişten geleceğe sürecek muhteşem bir bağdır. Birbirini hiçbir zaman kendinden farklı görmeyen, sevincine sevinen kederine üzülen bu iki millet, aynı köklerin üzerinden büyüyen bir çınarın bu güzel coğrafyada uzanan iki dalı olarak kardeşlik duygularından güç alacak, ortak hareket etmeye devam edecektir. 
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz anma töreninin hemen öncesinde önemli bir olaya daha imza atmıştık. Bu gün vesilesi ile o gururu da tekrar sizlerle paylaşmak istiyorum. İlçemiz daha önce de bazı kardeş şehir anlaşmalarına imza attı. Ama takdir edersiniz ki içlerinde belki de en önemli olan anlaşmanın imzasını geçtiğimiz yıl Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte attık. Hocalı ve Kızılcahamam atılan imza ile kardeş şehir oldu. Azerbaycan ve Türkiye´nin dillere destan kardeşliğini pekiştirmek, ayrıca yıllardır ilçemizde gerçekleştirilen bu törenleri bir nebze daha anlamlı kılmak adına büyük önem taşıdığını hissettiğim bu kardeşlik anlaşmasının tekrar Hem Hocalımıza, hem de İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 
Konuşmamın sonunda Hocalı kaybettiğimiz soydaşlarımızı, geçtiğimiz günlerde hain PKK terör örgütünün Gara´da acımasızca şehit ettiği şehitlerimizi ve bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu törende bizlerle olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı, huzurlu günlerde buluşmak dileğiyle hepinizi Allah´a emanet ediyorum.” dedi.

Başkan Acar´ın konuşmasının ardından Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Eski Başbakan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Emrullah İşler de birer konuşma yaparak Hocalı Şehitlerini ve tüm şehitlerimizi yad ettiler. Ayrıca Azerbaycan´ın Karabağ zaferinden bahsettiler. 

Konuşmaların ardından katılımcılar Hocalı Özel Anıtı´na karanfil bırakıp, Hocalı Müzesi´ni ziyaret ettiler. Program hatıra defterine yazılan anılar ile sona erdi.

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızılcahamam´da İftar Çadırı  Bu Yılda Evlere Konuk Oluyor
Kızılcahamam´da İftar Çadırı Bu Yılda Evlere Konuk Oluyor
Kızılcahamam Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle bu yılda iftar çadırı hizmeti veremediğinden Ramazan ayı boyunca sefer tasları ile iftar yemeği dağıtarak günlük 150 aileye yaklaşık, 600 kişiye ulaştırıyor.
Yeni Yetenekler Kızılcahamam´da Yetişecek
Yeni Yetenekler Kızılcahamam´da Yetişecek
Resim, ahşap boyama ve şekillendirme; tiyatro, drama, diksiyon kurslarımız açılmıştır.
MEB “Robot Yarışması”na Katılacak  Öğrencilere Belediyeden Tam Destek
MEB “Robot Yarışması”na Katılacak Öğrencilere Belediyeden Tam Destek
14-18 Haziran 2021 tarihleri arasında Şanlıurfa Göbeklitepe´de yapılacak olan 14. Uluslar arası MEB Robot Yarışmasında katılacak olan öğrencilere Atölye Malzemeleri Kızılcahamam Belediye Başkanlığı tarafından temin edildi.
Sıfır Atık Müdürlüğü Tarafından Teşekkür Belgesi Verilmeye Devam Ediyor
Sıfır Atık Müdürlüğü Tarafından Teşekkür Belgesi Verilmeye Devam Ediyor
Kızılcahamam Belediyesi Sıfır Atık Projesinde çalışmalar kurumlarımızla işbirliği içerisinde devam ediyor.
Yangın Felaketinden Etkilenen Esnaflara Kira ve Taşınma Yardımı Ödemeleri Başladı
Yangın Felaketinden Etkilenen Esnaflara Kira ve Taşınma Yardımı Ödemeleri Başladı
Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar sosyal medya hesabından yanan kasaplar çarşısı hakkında açıklama da bulundu.
Kızılcahamam Belediyesi Kasaplar Çarşısı İçin Harekete Geçti
Kızılcahamam Belediyesi Kasaplar Çarşısı İçin Harekete Geçti
Geçtiğimiz günlerde Kızılcahamam Kasaplar çarşısında çıkan yangın sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yangın bölgesi gelmesi ile hem esnaflara moral verdi hem de müjde verdi.
Kızılcahamam Belediyesi Aylık 400 kilogram doğal gübre üretiyor.
Kızılcahamam Belediyesi Aylık 400 kilogram doğal gübre üretiyor.
Kızılcahamam Belediyesi, sıfır atık çalışmaları kapsamında meyve ve sebze atıklarını kompost makinesiyle dönüştürdüklerini ve doğal gübre ürettiklerini belirtti.
Kızılcahamam´da 2 Yılda, 200 Milyon TL´lik yatırım yapıldı
Kızılcahamam´da 2 Yılda, 200 Milyon TL´lik yatırım yapıldı
Ankara´nın Akciğeri, Türkiye´nin Termal Cenneti, aynı zamanda Türkiye´nin İlk Sıfır Atık İlçesi Kızılcahamam´a 2 yıl içerisinde 200 milyon tl yatırım yapıldı.
Kızılcahamam Belediyesi´nin 2 Yıl  İçerisinde 10 Projesi Faaliyete Başladı
Kızılcahamam Belediyesi´nin 2 Yıl İçerisinde 10 Projesi Faaliyete Başladı
Kızılcahamam Belediyesi 2 yıl içerisinde yaklaşık 200 milyon TL´ye yakın proje çalışmasını başlattı.
Kızılcahamam Belediyesi 2 Yılda  18 Aracı Araç Filosuna Ekledi
Kızılcahamam Belediyesi 2 Yılda 18 Aracı Araç Filosuna Ekledi
Kızılcahamam Belediyesi 2 yıl içerisinde araç kiralamaya son verip borçlanmadan araç filosuna 18 araç ilave etti.
Kızılcahamam Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğü Tarafından Teşekkür Belgesi
Kızılcahamam Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğü Tarafından Teşekkür Belgesi
Sıfır atık projesinde çalışmalar kurumlarımızla işbirliği içerisinde devam ediyor.
Gimat Esnafından Kızılcahamam aşevine destek
Gimat Esnafından Kızılcahamam aşevine destek
Gimat esnafı kadirşinas hemşerileri bu sene de Kızılcahamam aşevini unutmadılar.
18 Mart Çanakkale Şehitleri ve Tüm Şehitlerimiz Şehitler Gününde Anıldı
18 Mart Çanakkale Şehitleri ve Tüm Şehitlerimiz Şehitler Gününde Anıldı
18 Mart Şehitler Günü´nde Kızılcahamam Anadolu Lisesi´nde çelenk koyma töreni yapıldı.
İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Düzenlendi
İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma günü sebebiyle Kızılcahamam İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde anma programı düzenledi.
Bakan Soylu Kızılcahamam´da İncelemelerde Bulundu
Bakan Soylu Kızılcahamam´da İncelemelerde Bulundu
İçişleri Başkanı Süleyman Soylu, Özel Harekat Birim Amirleri Eğitim ve Koordinasyon Toplantısı için Kızılcahamam´a geldi.
Kızılcahamam´da Kadınlar Unutulmadı
Kızılcahamam´da Kadınlar Unutulmadı
Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, ilçedeki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nü karanfil takdim ederek kutladı.
Kızılcahamam Kaplıcaları tedbirlerle yeniden hizmete açılıyor
Kızılcahamam Kaplıcaları tedbirlerle yeniden hizmete açılıyor
Kızılcahamam´da bulunan Büyük Kaplıca, Küçük Kaplıca ve Jakuziler ülkemizde başlatılan normalleşme adımlarına riayet ederek yeniden faaliyete başlıyor.
Kızılcahamam´da Bilinçli İnsanlar Atıksız Konutlar Projesi Başladı
Kızılcahamam´da Bilinçli İnsanlar Atıksız Konutlar Projesi Başladı
Kızılcahamam Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğünce Pilot site seçilen TOKİ konutlarında yeni bir uygulamaya imza atıldı.
Milletvekili Yıldız, Kızılcahamam´da  Esnaf ziyareti yaparak Makarna Kesti
Milletvekili Yıldız, Kızılcahamam´da Esnaf ziyareti yaparak Makarna Kesti
AK Parti Ankara milletvekili Zeynep Yıldız, esnaf ziyaretlerine devam ediyor.
Bakan Karaismailoğlu´ndan Tünel açılışı
Bakan Karaismailoğlu´ndan Tünel açılışı
Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kızılcahamam Tüneli açılışı öncesinde Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar´ı makamında ziyaret etti.
Zorlu Kış Şartlarında Sokaktaki Canlara Sıcak Yuva
Zorlu Kış Şartlarında Sokaktaki Canlara Sıcak Yuva
Kızılcahamam Belediyesi her zaman olduğu gibi soğuk kış şartlarında da sokaktaki dostlara sahip çıkmaya devam ediyor.
DOLAR
EURO
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar