HÜNKÂR HACI BEKTAŞ-I VELİ ANILDI
‘Dili, rengi, dini ne olursa olsun, iyiler iyidir` diyerek, etnik ve mezhepsel her türlü ayrımı reddeden Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli doğumunun 810. Yılında Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok´un ev sahipliği yaptığı programla anıldı.
Tarih: 18.8.2019 13:08:39/ 201okunma / 0yorum

Keçiören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen 16. Geleneksel Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli´yi Anma Programına Eski Kültür Bakanı ve Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Namık Kemal Zeybek, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, MHP Keçiören İlçe Başkanı Alparslan Doğan, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aydoğdu Dönmez, Hüseyin Gazi Derneği Başkanı Gülağ Öz, Alevi Kültür Dernekleri Keçiören Şube Başkanı Muzaffer Başboğa, Alevi İnanç Birliği Başkanı Faruk Ali Yıldırım, Tercanlar Erzincan ve Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Gazi Genç, Abdallar Derneği Başkanı Hüseyin Durukalp, Sarısu Cemevlerini Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Abbas Karaışık, Meşeli Köy Derneği Başkanı Hasan Haydaroğlu, Susuz Köy Derneği Başkanı Ali Gürcan, Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ZEYBEK: MUALLİM ÖĞRETEN, ALİM BİLGİ ÜRETENDİR

Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek programda, “Muallim öğreten, alim bilgi üretendir” sözleriyle Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaman´ı tanımlayıp, eserleri üzerine kısa bir konuşma yaparken Kırgızistan ve Orta Asya´daki Laçiler ile ilgili de bilgi verdi. Zeybek sözlerini Hoca Ahmet Yesevi´nin ‘Mansur Bir Gün Ağladı, Erenler Rahm Eyledi´ şiiriyle noktaladı.

/resimler/2019-8/18/1310365050114.jpg

ALTINOK: HÜNKAR´I ANLAMAYA VE ANLATMAYA İHTİYACIMIZ VAR

“Milletleri millet, devletleri devlet yapan zenginlikler vardır” diyerek konuşmasına başlayan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok şunları söyledi:

“Anadolu´nun Türkleşmesi ve İslamlaşması Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli ile başlar. Hünkâr´a ve değerlerimize baktığımız zaman onları yeniden hatırlatmak, yeniden anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Göreve geldiğimiz 1994 yılında Keçiören´de adını yaşattığımız ilk isim Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli olmuştur. Onun mesajlarına, sözlerine daha fazla ihtiyacımız var, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Gemi batarsa hepimiz batarız. Bizde vatan, devlet ve ecdat kutsaldır. Bunun ne anlama geldiğini Ortadoğu´ya baktığımızda görüyoruz. Cennet parçası bir vatanımız var. Daha çok Hünkâr´ı, Mevlana´yı, Yunus Emre´yi, Atatürk´ü anlamaya ihtiyacımız olduğu dönemleri yaşıyoruz. Bu topraklarda varsak bunu Hünkar´a, ecdadımıza, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e, kahraman şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Vatanımız, istiklalimiz, istikbalimiz, devletimiz, bayrağımız için mücadele veren tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyoruz.”

“HEPİMİZ ALEVİYİZ”

15 yıllık belediye başkanlığı süresi boyunca Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli´yi anma programları düzenlediklerini hatırlatan Başkan Altınok, “Bizi biz yapan değerlerimizi, güzelliklerimizi korumalıyız. Yeni nesillere de anlatıp tanıtmalıyız.  Değerlerimiz, kıymetimiz, acılarımız bir. Birlikten ayrılık çıkarmaya çalışanlar var, tarih boyunca da olmuştur. Hepimiz Aleviyiz, acılarımız, kederlerimiz aynı, Hz. Ali (a.s) Allah´ın aslanı, Sevgili Peygamber Efendimizin (S.A.V) damadı, yaşarken cennetle müjdelenen 10 kişiden biri, Müslüman olan ilk çocuk Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin´in babasıdır” dedi.

/resimler/2019-8/18/1311282707485.jpg

“HIZIR YOLDAŞINIZ OLSUN”

Altınok, Osmanlı´nın yükselmesi ve cihan devleti olmasında Bektaşi dergâhlarının büyük rolü ve hizmetleri olduğuna işaret ederken sözlerini Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli´nin ‘Bir olalım, diri olalım, iri olalım, gelin canlar bir olalım´ sözleri ve “Hızır yoldaşınız olsun” temennisiyle bitirdi.

KAYMAKAM BULUT: BU DÜŞÜNCEYİ HATIRLATANLARA TEŞEKKÜRLER

Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut da, “Anadolu´nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında en büyük kilometre taşlarından biri Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli´dir. Kırıkkaleli biri olarak bu kültüre aşinayım, bu program vesilesiyle bu düşünceyi, bu öğretiyi bizlere yeniden hatırlatan herkese de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

SEMAH DÖNÜLDÜ

Programda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaman, “Hoca Ahmet Yesevi´den Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli´ye Anadolu Erenleri” konulu bir sunum yaparken, Seyyid Hacı Ali Turab-i Araştırma ve Kültür Derneği´nden bir ekip de semah döndü.

PROTOKOL DE TÜRKÜLERE ve MARŞLARA EŞLİK ETTİ

Geceye renk katan Solist Armağan Coşkun Elçi´nin Bektaşi nefesleri ve halk türküleri söylediği programda Bakan Zeybek ve Başkan Altınok “Ne ağlarsın benim zülfü siyahım” türküsüne sahnede eşlik ettiler.

“Hoş gelişler ola, Mustafa Kemal Paşa” marşına ise tüm protokol üyeleri eşlik edip, ‘barış, kardeşlik, birlik içinde olalım´ temennisinde bulundular.

Başkan Altınok, program bitiminde “Hem öğretim üyesi hem de sanatçı olan Sayın Armağan Coşkun Elçi yürek ve gönül paslarımızı eritti, gönlümüze güzellikler serpti, çok teşekkür ediyorum” sözleriyle Elçi´ye çiçek takdim etti.

/resimler/2019-8/18/1312266458684.jpg

Program Alevi kültürünü yansıtan lokma duası ve lokma dağıtılmasıyla sona erdi.

 

 

Anahtar Kelimeler: HÜNK HACI BEKTAŞ VELİ ANILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ENGELSİZ KEÇİÖREN İÇİN DURMADAN ÇALIŞACAĞIZ
ENGELSİZ KEÇİÖREN İÇİN DURMADAN ÇALIŞACAĞIZ
Keçiören Belediyesi Engelli Danışma Merkezi engelli vatandaşlar için Anıtkabir gezisi düzenledi.
AYTMATOV TARİH YAZAN DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
AYTMATOV TARİH YAZAN DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov´un adını taşıyan parka usta ismin doğumunun 91. yıldönümü anısına dikilen heykelin açılışını gerçekleştirdi.
BAŞKAN ATINOK´TAN DOWN SENDROMLU MİLLİ SPORCUYA BÜYÜK ÖVGÜ
BAŞKAN ATINOK´TAN DOWN SENDROMLU MİLLİ SPORCUYA BÜYÜK ÖVGÜ
Boğazı geçen ilk down sendromlu yüzücü olan 29 yaşındaki Hasan Gökhan Kotan´ı yüzme ve basketboldaki başarılarından dolayı tebrik eden Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Azim, gayret ve özverili çalışmanın neticesinde bizleri uluslararası mecrada temsil eden ve bayrağımızı göklere çıkaran Hasan´ı yürekten kutluyorum” dedi.
HER BİR CAN BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR
HER BİR CAN BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİDİR
Keçiören Belediyesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen temel trafik ve yaya güvenliği eğitimiyle belediye personellerine hayati bilgiler verildi.
EVİ YANAN YAŞLI KADINA BELEDİYE´DEN  YARDIM ELİ
EVİ YANAN YAŞLI KADINA BELEDİYE´DEN YARDIM ELİ
Keçiören Belediyesi, Kızlarpınarı Caddesi´nde bir binada meydana gelen yangın sonrası temizlik işleri personellerini olay yerine yönlendirerek evi yanan Fikriye Yağmur´a (75) yardım elini uzattı.
NESİMİ BİZİM ORTAK DEĞERİMİZDİR
NESİMİ BİZİM ORTAK DEĞERİMİZDİR
İmadeddin Nesimi doğumunun 650. yılında Keçiören de anıldı.
BAŞKAN ALTINOK´TAN SABAHIN İLK IŞIKLARINA KADAR SOKAK SOKAK KIŞ DENETİMİ
BAŞKAN ALTINOK´TAN SABAHIN İLK IŞIKLARINA KADAR SOKAK SOKAK KIŞ DENETİMİ
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, kar yağışı nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için Keçiören´in 12 mahallesinde sabahın ilk ışıklarına kadar denetimlerde bulundu.
ALTINOK: KARİYER OFİSİMİZ İSTİHDAM KONUSUNDA OLUMLU SONUÇLAR VERİYOR
ALTINOK: KARİYER OFİSİMİZ İSTİHDAM KONUSUNDA OLUMLU SONUÇLAR VERİYOR
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “İstihdam seferberliği kapsamında hayata geçirdiğimiz Kariyer Ofisi planlamamız olumlu sonuçlar veriyor. İşsizlik problemini kamu ve özel teşebbüs temsilcileriyle el ele vererek aşacağız. 20 günlük kısa sürede 25 kişiye iş imkanı sağladık” dedi.
BAŞKAN ALTINOK: KEÇİÖREN´İ HEP BİRLİKTE EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE YÖNETECEĞİZ
BAŞKAN ALTINOK: KEÇİÖREN´İ HEP BİRLİKTE EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE YÖNETECEĞİZ
Keçiören Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Kongresi´ne katılan Başkan Altınok, “Ülkemizi yönetmek adına gençlerimizin büyük yükümlülükleri vardır. Keçiören´i yaşlı, genç, engelli, çocuk demeden hep birlikte el ele gönül gönüle yöneteceğiz” dedi.
DEVLETLERİN, MİLLETLERİN GELECEĞİ GENÇLER VE ÇOCUKLARDIR
DEVLETLERİN, MİLLETLERİN GELECEĞİ GENÇLER VE ÇOCUKLARDIR
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 11-12 Yaş Ulusal Gelişim Projesi Türkiye Finallerine katılarak, “Devletlerin, milletlerin geleceği gençler ve çocuklardır. Türk milleti her alanda ileri gitmek istiyorsa çocuklarını ve gençlerini geleceğe iyi hazırlamalıdır” dedi.
“BEN TEK BAŞIMA BİR ŞÖVALYEYİM”
“BEN TEK BAŞIMA BİR ŞÖVALYEYİM”
Cam kemik hastası (Osteogenesis imperfecta) Serap Erkol, Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kursları´nın (KEÇMEK) dünyasını değiştirdiğini söylerken, öğrendiği tel kırma sanatı ile kendisine yepyeni kapılar açmayı hedefliyor.
Yenimahalle´de tiyatro sezonu açıldı
Yenimahalle´de tiyatro sezonu açıldı
Yenimahalle Belediyesi, Gergedan Yapımın iddialı oyunlarından ‘Romantizma´ isimli tiyatro oyunu ile Yenimahalle´de tiyatro sezonunu açtı.
BAŞARMANIN YOLU İNANMAKTAN VE ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇER
BAŞARMANIN YOLU İNANMAKTAN VE ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇER
“Başkanım Okulumda” etkinliği kapsamında ortaokul öğrencileriyle bir araya gelen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Başarmanın yolu inanmaktan ve çok çalışmaktan geçer.
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE KONUSUNDA PROFESYONEL DESTEK
ÖĞRENCİLERE ÇEVRE KONUSUNDA PROFESYONEL DESTEK
Keçiören Belediyesi geri dönüşüm ve çevre bilinci konusundaki bilgilerini Köşk Anaokulu öğrencileriyle paylaştı.
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE 7 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE 7 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ
Keçiören Belediyesi tarafından Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğüne 7 binek aracın tahsis edildiği programda konuşan Belediye Başkanı Turgut Altınok, “İlk başkanlık görevine başladığımızdan itibaren emniyet birimlerimizle birlikte sağlık, eğitim, spor ve sanat gibi birçok alanda da kurumlarımıza destek konusunda öncü olduk, bundan sonra da destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.
“SAHNEDE DEVLEŞMEYİ HAYAL EDİYORUM”
“SAHNEDE DEVLEŞMEYİ HAYAL EDİYORUM”
Terapi vazifesi de gören Keçiören Belediyesi´ne bağlı Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarına (KEÇMEK) katılan doğuştan MPS hastası Eftelya Koçer (19) en büyük hayalini, “İyi bir tiyatro oyuncusu olup sahnede devleşmek istiyorum” olarak açıkladı.
ENGELSİZ KEÇİÖREN İÇİN 4 AYRI PROJE SÖZÜ
ENGELSİZ KEÇİÖREN İÇİN 4 AYRI PROJE SÖZÜ
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen programda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “1994- 1995 yıllarında Türkiye´de belediyelerin engellilerle ilgili bir hizmeti yokken, sadece yol, asfalt ve kanalizasyon gibi işlerin dışına çıkılmazken bizler Keçiören´de engelliler ile ilgili birçok ilke imza attık” dedi.
MAKAMLAR  OTURMAK İÇİN DEĞİL
MAKAMLAR OTURMAK İÇİN DEĞİL
Her hafta Salı günü gerçekleştirilen halk gününde vatandaşlarla buluşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Makamda oturmak için bu göreve talip olmadık.
TEMİZ KEÇİÖREN SEFERBERLİĞİ İÇİN ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ
TEMİZ KEÇİÖREN SEFERBERLİĞİ İÇİN ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ
Keçiören Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü çöplerin sağlam poşetler içerisinde akşam 20.00 – 22.00 saatleri arasında dışarıya konulması noktasında bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.
İLKYARDIM EĞİTİMİNİN ARDINDAN SERTİFİKALARINA KAVUŞTULAR
İLKYARDIM EĞİTİMİNİN ARDINDAN SERTİFİKALARINA KAVUŞTULAR
Hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik hassasiyeti emeklilere de aşılayan Keçiören Belediyesi düzenlediği ilkyardım eğitimlerini tamamladı.
MİNİKLER KEDİ SAHİPLENDİLER
MİNİKLER KEDİ SAHİPLENDİLER
Hayvan sevgisini özellikle çocuklara da aşılamak için barınak ziyaretleri, mama kabı dağıtımı gibi önemli çalışmalar yapan Keçiören Belediyesi, son olarak Ata Çocukları Anaokulu öğrencilerine Ankara Kedisini sahiplendirdi.
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar