IMF TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
IMF´nin, Arjantin´in Buenos Aires kentinde 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek, G-20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Guvernörleri Toplantıları öncesinde hazırladığı "Küresel Beklentiler ve (Ekonomi) Politika Zorlukları" başlıklı Gözetim Notu açıklandı.
Tarih: 16.3.2018 12:35:29/ 7182okunma / 0yorum

IMF Not´ta dünyaya göçmen krizlerine kaynağında yönelmede ve alıcı ülkelerdeki göçmenlerin entegrasyonundaki başarısızlığın sosyal gerilimleri artırabileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye için 2018 büyüme öngörüsünü yüzde 4.3 olarak açıkladı. IMF, göçmen krizlerine kaynağında yönelmede ve alıcı ülkelerdeki göçmenlerin entegrasyonundaki başarısızlığın sosyal gerilimleri artırabileceği genel uyarısında bulundu.

IMF´nin, Arjantin´in Buenos Aires kentinde 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek, G-20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Guvernörleri Toplantıları öncesinde hazırladığı "Küresel Beklentiler ve (Ekonomi) Politika Zorlukları" başlıklı Gözetim Notu´nda bazı ülkeler ve ülke grupları için büyüme öngörülerine yer verildi.

IMF TÜRKİYE İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİNİ SÜREKLİ YÜKSELTTİ

IMF Ekim 2017´de yayımlanan "Dünya Ekonomik Görünüm" raporunda Türkiye´nin bu yıl yüzde 3.5 büyüyeceğini öngörmüştü.

IMF, G-20 zirvesi öncesi yayımladığı notta bu tahminin yüzde 0.8 oranında artırılarak yüzde 4.3´e çıkarıldığını duyurdu. IMF, rakamın Ocak 2018 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu Güncellemesi´ne dayandırıldığını bildirdi.

2019 için de yüzde 4.3 olarak öngörülen büyüme tahminleri her iki yıl için yüzde 0.8 artırılmış oldu.

IMF, Şubat ayında ise 4. Madde Konsültasyon´uyla ilgili açıklamasında Türkiye´nin bu yıl yüzde 4 büyümesinin beklendiğini duyurmuştu.

Tahminler gerçekleşirse Türkiye bu yıl Hindistan (yüzde 7.4), Çin (yüzde 6.6), Endonezya (yüzde 5.3)´dan sonra yüzde 4.3 ile dünyanın en hızlı büyüyen 4. ülkesi olacak. Ancak bu rakam yükselebilir. Nitekim OECD geçtiğimiz günlerde yayımladığı raporda Türkiye´nin bu yıl yüzde 5.3 büyüme sağlayacağını tahmin etmişti.

Küresel ekonomi bu yıl yüzde 3.9 büyüyecek. Tahmin Ekim´e göre yüzde 0.2 yükseltildi.

Avro bölgesi yüzde 2.2; yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler ortalama yüzde 4.9, AB hariç G-20 yüzde 4, gelişmiş G-20´ler yüzde 2.3, yükselen G-20´ler yüzde 5.4 büyüyecek.

Türkiye´nin büyümesi, AB hariç G-20 ve gelişmiş G-20 ülkeleri ortalamasından yüksek gerçekleşecek.

Rusya yüzde 1.7, İngiltere 1.5, ABD yüzde 2.7, AB yüzde 2.3 büyüme sağlayacak.

RAPORDAN

Raporun bir alt başlığında şöyle denildi:

"Politik gerilimler, iklim değişikliği ve siber güvenlik riskleri de küresel görünümü gölgeliyor: Orta vadeli beklentiler, jeopolitik gerilim -özellikle Doğu Asya ve Orta Doğu´da- gereksinim duyulan reformların uygulanmasını riske atabilecek siyasi belirsizliğin artışı nedeniyle kesintiye uğrayabilir. Ekonomi Politikası gündemi, bazı ülkelerdeki (örn. Brezilya, İtalya ve Meksika) seçim sonuçlarından da etkilenebilir. Göçmen krizlerine kaynağında yönelmede ve alıcı ülkelerdeki göçmenlerin entegrasyonundaki başarısızlık sosyal gerilimleri artırabilir. Hava koşullarındaki son aşırı gelişmeler, büyük insani ve ekonomik maliyet etkisi yapabilecek olayların riskine işaret ediyor -iklim değişikliği düşük gelirli ülkeleri farklı şekilde orantısız etkileyebilir, siyasi istikrarlarına ve küresel ekonomide entegrasyon beklentilerini zarara uğratabilir. Sonuç olarak siber güvenlik riskleri birbirine bağlı küresel finansal bir sistemde istikrarsızlığı tetikleyebilir."

/resimler/2018-3/16/1238552336715.jpg

TÜRKİYE EZBER BOZDU

Özellikle gelişmiş ülkeler için orta vadeli büyüme tahminlerinin, krizden önceki on yıl boyunca ulaşılan seviyeye göre düşük kaldığını anlatan IMF şöyle devam etti:

"Yükselen ekonomilerin çoğuna zıt olacak şekilde, şu andaki tahminler, G-20 gelişmiş ekonomilerinin çoğu için, orta vadede GSYH artışında bir düşüş öngörüyor. Bu; Büyük Buhran ve avro bölgesi borç krizi yaşanmamış ve GSYH´ların 2007-17 döneminde, kriz öncesi eğiliminde büyümüş olması durumunda ulaşılabilecek varsayımsal seviyelerin oldukça altında kalan GSYH seviyesine karşı geliyor. Bu; resesyonları sık sık üretimde büyüme oran ya da seviyesinde kalıcı düşüşlerin izlediği şeklindeki araştırma bulgularıyla uyumlu. Sadece büyüme potansiyelindeki farklılıkları değil; şoklar, ekonomi politikası için ortam ve makroekonomik politika çerçevesindeki değişiklikleri de yansıtacak şekilde, kriz sonrası deneyim 2017´de G-20 ülkeleri için çeşitli olsa da gelişmiş ekonomilerde GSYH, bu varsayımsal eğilim seviyesinin ortalama yaklaşık yüzde 15´i seviyesinde düşük, yükselen ekonomiler ise ona yakın noktada kaldı. Tek tek G-20 ülkeleri arasında Arjantin, Almanya, Hindistan, Endonezya ve Türkiye, 2017´deki varsayımsal eğilime ulaştı ya da onu aştı."

Raporda artan borç ve finansal hassasiyetlerin üzerine gidilmesi gerektiği belirtildi Çin, Güney Kore ve Türkiye´de aşırı kredi büyümesinin sınırlandırılması gerektiği kaydedildi. Raporda "Hem mikro, hem de makro ihtiyati önlemler yoluyla hızlı borç artışının üzerine gitmek için ortam var (Çin, Kore, Türkiye)." denildi.

/resimler/2018-3/16/1239174837154.jpg

 

Kaynak:EKO_Hab

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
Öz Orman-İş Sendikası´nın yetkili olduğu Orman Teşkilatı ve TİGEM Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
2019 yılının emlak vergisi dönemi 1 Mart´ta başlıyor, ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs´a kadar devam edecek. Emlak vergisi zamanında ödenmezse cezası var. Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri de vergiden muaf...
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi amacıyla “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi” kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından paydaş toplantılarının üçüncüsü ayağı Karabük´te düzenlendi.
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
İslam İşbirliği Teşkilatı ticaretin kolaylaştırılması raporu yayınladı, raporda ülkelerin gümrük uygulamaları incelendi.
Devlet desteğiyle kurulan fabrika ilçenin yüzünü güldürdü
Devlet desteğiyle kurulan fabrika ilçenin yüzünü güldürdü
İstanbul´daki işletmelerini kapatan iki iş adamı, Fırat Kalkınma Ajansı ve Halk Eğitim Merkezi´nin desteğiyle Elazığ´ın Baskil ilçesinde açtıkları tekstil fabrikasında çoğunluğu kadın olmak üzere 136 kişiye istihdam sağladı.
Öz İplik-İş Sendikasının Bir Projesi Daha Kabul Edildi
Öz İplik-İş Sendikasının Bir Projesi Daha Kabul Edildi
“Öz İplik-İş Sendikasının Norveç Büyükelçiliği´ne Sunduğu ‘Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi´ kabul edildi”
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
Türk Ekonomi Bankası (TEB), geliştirdiği ürün, hizmet ve kampanyalarla üreticinin yanında olmaya ve hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için kritik sürece girildi. Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen yaklaşık 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefiyle evini veya iş yerini kiraya veren yaklaşık 1,5 milyon kişinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini bugün gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
Ziraat Bankası iki kartı tek kartta birleştiren “combo” özellikli yeni kart markası “Bankkart”ı hayata geçirdi.
MTV ilk taksit ödemede son gün
MTV ilk taksit ödemede son gün
Sürücülerin Motorlu Taşıtlar Vergisi´nin (MTV) Ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesini en geç 31 Ocak Çarşamba günü yapmaları gerekmektedir.
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı ve 2017 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE Aralık ayında 0.69 oldu. 2017 enflasyon rakamı 11.92 oldu. Bu seviye 2004 yılından bu yana kayıtlara geçen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Milyonlarca memur ve memur emeklisi enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekliyordu.
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
YENİ yılla birlikte devlet, artık kimin ne iş yaptığını bilecek. 1 Ocak 2018´den itibaren çalışanın meslek kodunu bildirmeyene ceza verilmeye başlanacak.
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayın enflasyonu yüzde 12,98 oldu. Bu rakam, 2004 Ocak ayından bu yana ki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu Doğum Haftası 2018´de Mevlid-i Nebi Haftası şeklinde kutlanmaya başlayacak ve Hicri takvim baz alınacak.
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
Ticaret hayatında yeni döneme geçiliyor. Yeni nesil yazar kasalara geçiş 1 Ocak 2018`de tamamlanıyor.
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et  hangi bölgelerde?
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et hangi bölgelerde?
Dana etinde Türkiye´nin doğusu ile batısı arasında 10 TL olan fark koyun etinde 12 TL´yi aştı. İşte Türkiye´de en pahalı ve en ucuz etin satıldığı yerler
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Maliye Bakanı Ağbal, bankaların kurumlar vergisini % 2 artırarak 22´ye çıkardıklarını söyledi. Ayrıca MTV binek otomobiller için % 40 artırılırken, şans oyunları, gelir ve kira vergisi de yükseltildi Jeopolitik risklere karşı savunma giderleri başta olmak üzere bütçeyi krizlere karşı daha dayanıklı hale getirmek için orta gelir grubunu hedefleyen yeni vergi paketi açıldı.
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Yeni yasa ile birlikte mevcut hallerin yerini, içerisinde sebze-meyveden, balık ve çiçeğe kadar birçok ürünün yer alacağı mega haller alacak. Yeni Hal Yasası ile çoğu şehir içinde kalan ve eskiyen hal binaları da yenilenecek. Birbirine yakın iller için ise ortaklaşa kullanılacak haller yapılması seçenekler arasında.
Afta hakkınız yanmasın
Afta hakkınız yanmasın
Vergi ve prim borcunu af kapsamında yeniden yapılandıranların hak kaybına uğramaması için ilk iki taksiti zamanında ve tam ödemesi gerekiyor. İkinci taksit için ise son 15 gün...
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Kurulduğu günden beri merak edilen Varlık Fonu, başkan Mehmet Bostan´ın görevden alınmasıyla bir kez daha gündeme geldi. Varlık Fonu merak edilen sorulara internet sitesinden cevap verdi. 20 maddeye yer verilen açıklamada Savunma Sanayi Destekleme Fonu´ndan alınan 1 milyar liranın da faizi ile ödendiği belirtildi.
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Türkiye Kamu-Sen 2017 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.587,59 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.334,15 Lira olarak belirlenidi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da 1.997,46 Lira olarak hesaplandı.
DOLAR
5.8881
EURO
6.4888
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar