İşyerinde kadına yönelik taciz ve şiddetin önlenmesi için yeni proje
Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, yeni bir proje uygulamaya başladıklarını belirterek, projenin detaylarına ilişkin basına yazılı açıklamalarda bulundu.
Tarih: 24.5.2019 17:55:22/ 4384okunma / 0yorum

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, Kadına yönelik şiddetin, insanoğlunun varoluşundan beri cinsiyetler arası eşit olmayan güçlerden yola çıkılarak uygulandığının farkında olduklarını söyleyerek, “İşyerinde kadına yönelik taciz ve şiddetin önlenmesine yönelik eğitimler vereceğiz” dedi. 

“Sendikamız Önemli Bir Projeye Daha İmza Attı”

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, ‘‘İşyerinde Kadına Yönelik Cinsel Taciz ve Şiddetin Önlenmesi Projesini uygulamaya başladıklarını açıklayarak, Öz İplik-İş Sendikası olarak çalıştığımız işkolunda ve dünyanın her bölgesinde psikolojik ve fiziksel şiddet gören, taciz ve tecavüze uğrayan, ayrımcılığa maruz kalan, aile içi şiddet kurbanı olan ve hakları için mücadele eden tüm kadınların yanında yer alıyoruz” dedi. 

“Türkiye Cinsiyet Eşitliği Açısından 149 Ülke Arasından 130´uncu Sırada” 

2018 Dünya Ekonomi Forumu Cinsiyet Eşitliği Farkı Raporuna göre, Türkiye´nin cinsiyet eşitliği açısından 149 ülke arasından 130´uncu sırada yer aldığına dikkat çeken AY, “Dünya´da her üç kadından biri erkekler tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılmaktadır. Şiddete maruz kalan kadınların %42´si bu şiddet nedeniyle yaralanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyadaki kadınların yaklaşık %35´nin hayatlarında tecavüzü yaşadıklarını açıklamıştır. Bu oran tam 1 milyar kadın demektir. Avrupa Birliği´nde 28 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre kadınların %11´i cinsel, %43´ü duygusal şiddete maruz bırakılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada kadın cinayetleri sürmektedir” 

“Çalışma Ortamına ve Çalışanlara Katkı Sağlayacağız”

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY, Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından finanse edilerek 10 Mayıs 2019 tarihinden itibaren uygulayamaya başlanan proje ile kadınlara ve tüm çalışan kesime yönelik gerçekleşebilecek fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik olarak zarar veren tüm eylemlerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti. AY, proje ile, eğitim çalışmaları ve takip eden faaliyetlerle çalışma ortamına ve çalışanlara katkı sağlanacağının da altını çizdi. 

“Projemiz saygın iş koşullarının sağlanmasında öncü rol üstlenecektir”  

Öz İplik İş Sendikasının yürüttüğü yenilikçi ve lider projeler ile tüm sosyal paydaşları yaptığı çalışmaların bir parçası haline getirerek çarpan etkisini artırmaya devam ettiğini belirten AY, “Sendikamız ‘‘İşyerinde Kadına Yönelik Taciz ve Şiddetin Önlenmesi Projesi´ ile hem ILO´nun kuruluşunun 100. Yılında yürürlüğe koymayı hedeflediği sözleşme hem de cinsiyet eşitliği konusunda dünyanın lider ülkelerinden biri olan Norveç´in bu alanda yürüttüğü çalışmalar ile eş zamanlı faaliyet göstermeyi hedeflemektedir. İşyerinde şiddete yönelik farkındalığı artırarak konuya ilişkin rehber olacak politikalar oluşturmak ve işyeri şiddetine karşı mücadelenin bir parçası olmak hedefiyle yola çıktığımız bu projemiz kapsamında şiddet ve tacizin sosyal taraflarla kapsamlı olarak görüşülmesi, geçmişten gelen algılayışların ele alınarak şiddet karşıtı bir zihinsel dönüşüm sağlanması ve bu algının sendikal camiadan yola çıkarak toplumun her kesiminde farkındalığı artırması beklenmektedir. 

Gri yaka, mavi yaka ve kadın komite üyelerinden oluşan 350 kişinin eğitim alması hedeflenen bu projenin iş dünyasının konuya yönelik eğitim ihtiyacı dikkate alındığında hedef kişi sayısı daha da artacaktır. Projemiz; taciz ve şiddetin öznesi haline getirilen kadın çalışanlar odağında yürütülecek faaliyetler ile birlikte çalışma ortamlarında şiddet ve türlerinin, şiddet içerikli tutum ve davranışları sona erdirecek değişiklikler yaratarak saygın iş koşullarının sağlanmasında öncü rol üstlenecektir” açıklamalarında bulundu. 

“Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projemizi Başarıyla Tamamladık” 

Öz İplik-İş Sendikası olarak yürüttükleri projelerle kadına yönelik şiddeti engellemek için daima yol açtıklarını ve kadınların yanında olduklarını belirten Genel Başkan AY, “Kadına yönelik şiddete dur demek için öncelikle toplumsal cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırmak ve aile içi şiddete dur demek üzere ‘Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması´ projesini başarıyla tamamladık. Bu projeyi çalışma ortamına yaygınlaştırdık Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz projelerde ve sağladığımız eğitimlerde hem kadınları hem erkekleri hedef aldık. Erkekleri eğitimin bir parçası haline getirerek şiddetten uzak bir aile yapısı oluşturmak için projelerimizi devam ettiriyoruz.  Bu alanda ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaştırılması hususunda çalışmalarımıza yılmadan devam etmekteyiz” dedi.

 

 

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DEMİREL MHP SİNCAN İLÇE BAŞKANLIĞI´NI ZİYARET ETTİ
DEMİREL MHP SİNCAN İLÇE BAŞKANLIĞI´NI ZİYARET ETTİ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel MHP İlçe teşkilatlarını ziyaret etmeye devam ediyor.
Sincan Ülkü Ocaklarından bildiri
Sincan Ülkü Ocaklarından bildiri
Sincan Ülkü Ocakları, “Çevrecilik Milliyetçiliktir” sloganı ile çevre temizliğinin önemini anlatmak üzere broşür dağıttı.
IMF: DÜNYADA İYİLEŞME TÜRKİYE VE BENZERLERİNDEN KAYNAKLANACAK
IMF: DÜNYADA İYİLEŞME TÜRKİYE VE BENZERLERİNDEN KAYNAKLANACAK
IMF´nin son yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporunda (WEO) Türkiye ekonomisi için net olumlu değerlendirmeler içeren ifadeler yer aldı.
Ankara Ülkü Ocaklarının Yaz Etkinlikleri
Ankara Ülkü Ocaklarının Yaz Etkinlikleri
Ankara Ülkü Ocakları, gençlere yönelik “Her Sancakta Bir Sancar” sloganı ile “Aziz Sancar Yaz Kamplarını” başlattı.
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş Doğu ve Güneydoğu´da
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş Doğu ve Güneydoğu´da
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ziyaretleri kapsamında; Malatya, Elazığ, Siirt, Bitlis, Van, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Sivas vilayetlerine gitti.
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
Trafikte kazaları ve beraberinde yaşanan can kayıplarının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bir kampanya başlatılmıştır.
HAYDİ GENÇLER KAMPA
HAYDİ GENÇLER KAMPA
Ankara Ülkü Ocakları, gençlere yönelik “Her Sancakta Bir Sancar” sloganı ile “Aziz Sancar Yaz Kamplarını” başlattı.
Ankara Ülkü Ocakları Mevlid-i Şerif Okuttu
Ankara Ülkü Ocakları Mevlid-i Şerif Okuttu
Ankara Ülkü Ocakları Ebulfez Elçi Bey´in eşi rahmetli Halime Hanım´ın ruhuna Etimesgut Hasan Kartal Camii´nde Mevlid-i şerif okuttu.
ANDROİD TV TÜRKİYE DÜŞMANLARINA MI ÇALIŞIYOR?
ANDROİD TV TÜRKİYE DÜŞMANLARINA MI ÇALIŞIYOR?
Dünyaya "teknoloji harikası" diye yutturulan Android TV´ler açıkça ülkelerin bağımsız siyasi alanlarına müdahale amacıyla kullanılıyor. Türkiye´de Android TV´lerin ana açılış ekranlarında empoze edilen haberlerde tamamen muhalefet ve Türkiye düşmanı yanlısı bir dil ve içerik kullanılması tüketicilerin tepkisini çekti. Twitter´de #AndroidTVAlma "hashtag"ı açıldı.
Anlamlı anma
Anlamlı anma
Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıl dönümü düzenlenen bir etkinlikle Batıkent´te anıldı.
3 MAYISI ANLAMAK
3 MAYISI ANLAMAK
Türk Milliyetçiliği hareketinde önemli günlerden ve dönüm noktalarından birisi de 3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLÜK/MİLLİYETÇİLİK OLAYLARI´dır.
1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü
Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY; 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.
“Krizin Nedeni Değiliz, Bedelini Ödemeyeceğiz!”
“Krizin Nedeni Değiliz, Bedelini Ödemeyeceğiz!”
Türkiye Haber İş Sendikası Sincan Baş Temsilcisi Osman ÖZDEMİR, yazılı bir basın açıklaması yaparak; “Kıdeme Dokunma! Krizin Nedeni Değiliz, Bedelini Ödemeyeceğiz! İnsana yaraşır iş, eşit işe eşit ücret, çocuklarımızın geleceği ve doğanın ranta kurban edilmemesi için 1 Mayıs´ta alanlardayız” dedi.
MHP Gölbaşı´nda Serdar Tekin dönemi
MHP Gölbaşı´nda Serdar Tekin dönemi
Gölbaşı MHP İlçe Başkanlığı´na atanan Av. Serdar Tekin, “Cennetmekan merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş´in izinde, Bilge Lider Sayın Devlet Bahçeli´nin emrindeyiz” dedi.
BAŞKENT TOKATLILAR DERNEĞİNDE (BAŞTEK) NÖBET DEĞİŞİMİ
BAŞKENT TOKATLILAR DERNEĞİNDE (BAŞTEK) NÖBET DEĞİŞİMİ
BAŞTEK olağan genel kurulunu 06 Nisan 2019 Cumartesi günü saat 13.30 Balgat Osmanlı Cafe´de yaptı.
27 yıldır dinmeyen acı: Hocalı Katliamı
27 yıldır dinmeyen acı: Hocalı Katliamı
Ermenilerin 26 Şubat 1992 yılında Karabağ Savaşı´nda yaptığı Hocalı Katliamı, gerek Azeri Türkler için gerek Türkiye Türkleri için sancısı ve hüznü derin olan bir konudur. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen birçok insan tarafından dün gibi yaşanan o vahşet, unutulmadı.
Ampute milli takım kaptanının anne ve babası sobadan zehirlendi
Ampute milli takım kaptanının anne ve babası sobadan zehirlendi
Ampute milli takım kaptanı Osman Çakmak´ın anne ve babası sobadan sızan gazdan zehirlendi.
DSP Lideri AKSAKAL´ın, 2019 Yeni Yıl Mesajı
DSP Lideri AKSAKAL´ın, 2019 Yeni Yıl Mesajı
Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL yaklaşan Yeni Yıl için bir mesaj yayınladı.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü´nden  açıklama
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü´nden açıklama
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı ve nüfus cüzdanlarının 2019 yılından itibaren geçerli olmayacağı şeklindeki haberlerin "asılsız" olduğunu bildirdi
Bala´nın En´leri ödülleri sahiplerini buldu
Bala´nın En´leri ödülleri sahiplerini buldu
Balâ Ekspres Gazetesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Büyük Hemşeri Buluşması ve Bala´nın En´leri” ödül töreni Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi´nde yapıldı.
Elver Derneği Açıldı
Elver Derneği Açıldı
Elver Engelli ve Yaşlılar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Hafize Aydın Kınoğlu derneğin açılışı dolayısıyla yemek verdi.
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar