Kahramankazan´da kavun hasadı başladı
Kahramankazan Belediyesi´nin son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçenin meşhur Ova Kavunu´nun üretimini yeniden canlandırmak için çiftçilere yüzde 100 hibeli tohum, ilaç ve ekim makinası desteğiyle dağıttığı ve 22 ayrı mahallede (köy) toplam 1 milyon metrekare alanda toprakla buluşturulan kavunların hasadına başlandı.
Tarih: 3.9.2020 19:36:16/ 296okunma / 0yorum

İlk hasadı çiftçilerle birlikte gerçekleştiren Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, meşhur kavunlarının “Kazan 1” adıyla markalaşması için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.

Yüzde 100 hibe desteği

Kahramankazan Belediyesi, son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçenin meşhur Ova Kavunu´nun üretimini yeniden canlandırmak için çiftçilere yüzde 100 hibe oranıyla tohum, ilaç ve ekim makinası desteğinde bulunmuştu. Hibe desteğinden faydalanan çiftçiler, 1000 dekarlık (1 milyon metrekare) alanda kavun tohumlarnı toprakla buluşturmuştu. Bu kapsamda Kahramankazan´ın 22 farklı mahallesinde bu kavunlar toprakla buluşturulmuştu.

İlk hasadı çiftçilerle birlikte yaptı

Kavunların yetişmesinin ardından meşhur Ova Kavunu´nun hasadına başlandı. Bu kapsamda ilk hasat, Kahramankazan´ın Orhaniye Mahallesi´nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Hasat törenine Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kaymakam Engin Aksakal, il ve ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri, meclis üyeleri ve çiftçiler katıldı. İlk hasadı çiftçilerle birlikte yapan Başkan Oğuz, kavunları tarladan çiftçilerle birlikte topladı. Toplanan kavunlar adet olduğu üzere törene katılanlar tarafından hep birlikte tadıldı. Kavunlar pazara inmesinin ardından Ankara´nın tarım ekonomisine yaklaşık 3 milyon TL´lik bir değer katacak.

/resimler/2020-9/3/1940323087767.jpg

“O nasırlı elleri öpüyorum”

Başkan Oğuz, Kahramankazan´ın marka ürünü olan Ova Kavunu´nda son yıllarda yaşanan rekolte ve kalite düşüşünün kendilerini üzdüğünü belirterek, bunun önüne geçmek amacıyla çiftçilere yüzde 100 hibe desteği vererek bu çalışmayı başlattıklarını söyledi. Bugün burada yaptıkları çalışmanın meyvelerini almaktan çok mutlu olduğunu belirten Oğuz, “1000 dönümlük alanda ekilen bu kavunlar, çok daha verimli ve kaliteli şekilde üretilecek. Geçtiğimiz yıllara göre alınan rekolte ve üretim kat kat artırılacak. Bu desteği önümüzdeki yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Meşhur kavunumuz tekrar Türkiye pazarındaki hak ettiği yere gelecek. Kavunumuzun kaybolup gitmemesi için samimiyetle atılan bu adımlara emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu tohumları emek emek çapalayan o nasırlı elleri öpüyorum. Çiftçi ve üreticilerimiz başımızın tacıdır. Sanayinin yanında ayrıca, tarım ve hayvancılık kenti olan Kahramankazanımızda çiftçi ve üreticilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Oğuz, haftaya açacakları kavun pazarında bu kavunların tüketicilerle buluşacağını söyledi.  

/resimler/2020-9/3/1940581838262.jpg

“Kazan 1” adıyla markalaşacak

Kavunlarının Türkiye tarafından bilinmesine ve aynı oranda meşhur olmasına karşın, halen tarım literatüründe bir tescilinin olmadığını anlatan Oğuz, “Geçtiğimiz yıl meşhur kavunumuz Kazan 1 adıyla tescillenmesi ve bir marka olması için İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte gerekli girişimleri yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl bu çalışmalarda tamamlanacak ve kavunumuzun adı Kazan 1 adıyla markalaşacak. Kazan 1 tüm Türkiye´de hak ettiği yere yeniden kavuşacak” dedi.

Anahtar Kelimeler: Kahramankazan kavun hasadı başladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Okullar dezenfekte edilerek, temizlendi
Okullar dezenfekte edilerek, temizlendi
Kahramankazan Belediyesi, yarın başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde ilçe genelindeki okullarda temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını tamamladı. Tüm okullara el dezenfekte üniteleri yerleştiren belediye ekipleri, okullardaki eksik ve ihtiyaçları da giderdi.
Kahramankazan´ın meşhur balı 81 ildeki 81 okul için yola çıktı
Kahramankazan´ın meşhur balı 81 ildeki 81 okul için yola çıktı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un mart ayında yaptığı “İlk ders gününde ilk teneffüs 40 dakika olacak” paylaşımına yanıt olarak verdiği, “İlk teneffüste 81 ilden 81 okulumuza Kahramankazan Balı bizden” sözünü yerine getirdi.
Direnişin kalbinde Gaziler Günü kutlandı
Direnişin kalbinde Gaziler Günü kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü, FETÖ darbe girişiminin engellenmesi sırasında 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazan´da kutlandı.
Hediye kırtasiye setleri sıralara bırakıldı
Hediye kırtasiye setleri sıralara bırakıldı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, ilçede pazartesi günü ders başı yapacak olan birinci sınıf öğrencilerine sürpriz yaptı. Birinci sınıfa başlayacak 1200 öğrenci için hazırlanan ücretsiz kırtasiye setleri sıralara bırakıldı.
300 üniversite öğrencisine aylık 150 TL burs
300 üniversite öğrencisine aylık 150 TL burs
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz´un girişimleriyle geçtiğimiz yıl kurularak 150 üniversite öğrencisine aylık 150 TL burs vermeye başlayan Kahramankazan Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (KAHEK), bu eğitim öğretim yılında burs alacak öğrenci sayısını 300´e çıkardı.
Çiftçilere kavun ektirip, ihtiyaç sahiplerine dağıttı
Çiftçilere kavun ektirip, ihtiyaç sahiplerine dağıttı
Kahramanmazan Belediye Başkan Serhat Oğuz´un, her hasat döneminin ardından geleneksel olarak kurulan kavun pazarında çiftçilere destek olmak amacıyla satın aldığı 22 römork meşhur Ova Kavunu ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı.
Dezenfekte seferberliği sürüyor
Dezenfekte seferberliği sürüyor
Kahramankazan Belediyesi, koronavirüs salgınına karşı başlattığı topyekûn seferberliği hız kesmeden sürdürüyor.
Parklarda Sonbahar keyfi
Parklarda Sonbahar keyfi
Sonbaharın gelmesine karşın, yaz sıcaklarını halen yaşadığımız şu günlerde Kahramankazan´da park ve bahçeler rengârenk görüntüsüyle göz kamaştırırken, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
Kahramankazan´ın meşhur kavunu görücüye çıktı
Kahramankazan´ın meşhur kavunu görücüye çıktı
Kahramankazan´ın meşhur Ova Kavunu, ilçede her hasat döneminin ardından geleneksel olarak kurulan kavun pazarında görücüye çıktı.
Başkan Oğuz´dan “AYKOME” çıkışı
Başkan Oğuz´dan “AYKOME” çıkışı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Mansur Yavaş´tan, ilçe belediyelerinin hakkı olmasına karşın Büyükşehir Belediyesi´nce 17 aydır kendilerine verilmeyen AYKOME (Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) ücretlerinin ödenmesini istedi.
Öğrencilere “değerlendirme ve hazırbulunuşluk” sınavı
Öğrencilere “değerlendirme ve hazırbulunuşluk” sınavı
Kahramankazan´da 8. sınıf öğrencilerine yönelik “Durum Değerlendirme ve Hazırbulunuşluk Seviyesi Ölçme Sınavı” gerçekleştirildi. Kahramankazan Belediyesi´nin katkılarıyla yapılan sınavda maske, mesafe ve hijyen tedbirleri dikkatle uygulandı.
Kahramankazan FKM ile güvende
Kahramankazan FKM ile güvende
Kahramankazan Belediyesi´nin belediye hizmetleri, Felaket Kurtarma Merkezi (FKM) sayesinde, sel, deprem, doğal afetler, yangın, su baskını, savaş durumu gibi olası kriz durumlarında dahi kesintisiz şekilde devam edebiliyor.
Camiler düzenli olarak dezenfekte ediliyor
Camiler düzenli olarak dezenfekte ediliyor
Kahramankazan Belediyesi, ilçe genelindeki cami ve mescitlerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Çevreyi kirletenlerin korkulu rüyası
Çevreyi kirletenlerin korkulu rüyası
Çevre ve doğa dostu uygulamalarıyla dikkati çeken Kahramankazan Belediyesi zabıtası, çevre kirliliğine fırsat vermemek için ilçe genelindeki fabrika, iş yeri ve araçlara karşı denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor.
Yüzme havuzuna yoğun ilgi
Yüzme havuzuna yoğun ilgi
Kahramankazan Belediyesi yüzme havuzu, yaz mevsiminin son günlerini yaşadığımız bu günlerde sıcak havalardan bunalan vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Vatandaşlar modern ve hijyenik bir hizmetin sunulduğu havuzların keyfini çıkarıyor.
Okullara el dezenfekte üniteleri yerleştirildi
Okullara el dezenfekte üniteleri yerleştirildi
Kahramankazan Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala ilçe genelindeki okullarda temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına başladı. Belediye ayrıca, tüm okullara el dezenfekte üniteleri yerleştirdi.
Can dostlarımız susuz ve aç bırakılmıyor
Can dostlarımız susuz ve aç bırakılmıyor
Kahramankazan Belediyesi, yaz mevsiminin etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, su bulmakta zorlanan sokak hayvanlarının sıcaklardan olumsuz etkilenmemesi için park ve bahçelere su kapları yerleştirdi.
Emek veren, alın teriyle üretenlere ziyaret
Emek veren, alın teriyle üretenlere ziyaret
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, sanayi alanında yoğun bir potansiyele sahip olan ilçelerindeki fabrika, üretim tesisi ve iş yerlerini ziyaret ediyor.
Haşere avcıları iş başında
Haşere avcıları iş başında
Kahramankazan Belediyesi, sıcak havaların etkisini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde haşere ve koku oluşumunun önüne geçmek için çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.
Topyekûn temizlik seferberliği
Topyekûn temizlik seferberliği
Kahramankazan Belediyesi´nin koronavirüs salgınına karşı başlattığı topyekûn temizlik ve dezenfeksiyon seferberliği tüm hızıyla sürüyor.
Çiftçilerin hayali gerçek oldu
Çiftçilerin hayali gerçek oldu
Kahramankazan Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olan ilçede, çiftçi ve üreticilere yönelik attığı destekleme adımlarına bir yenisini daha ekledi.
DOLAR
7.5720
EURO
8.9430
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar