Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün emriyle, orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla kurulan ve bir süredir Mamak Kültür Merkezi olarak belediye hizmet binası olarak kullanılan Musiki Muallim Mektebi, yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte hem eski adına, hem de eski işlevine kavuştu.
Tarih: 11.2.2020 17:07:21/ 388okunma / 0yorum

Bir zamanlar müzik alanında bilimsel çalışmaların yapıldığı, sahne sanatlarında eğitimlerin verildiği, ilk Türk operasının yazıldığı,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası´na, Devlet Opera ve Balesi´ne, Devlet Tiyatroları´na ve Ordu bandosuna sanatçılar ve şefler yetiştirilen ve önümüzdeki günlerde Musiki Muallim Mektebi tabelası asılacak tarihi binanın mevcut tabelası değiştirilerek, “Devlet Tiyatroları” adı ile orijinal yazısı gün yüzüne çıkarıldı.  Geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile Mamak Belediye Başkanı Murat Köse´nin ortak protokole imza attığı Sahne Sanatları Uygulama Akademisi´nin de startı verildi. Musiki Muallim Mektebi´nin aslına dönmesiyle, tarihi binanın 95 yıl önce olduğu gibi sanatın merkezi olacağının altını çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Bu bina, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün musikiye ve sanata verdiği önemin de bir göstergesi. Binanın restorasyonu ile birlikte yeniden eski işlevine dönmesi için adımları attık. 1924´ten bugüne Devlet Tiyatroları´na mektep olan tarihi binamız,  kültür ve sanat etkinlikleri açısından bir cazibe merkezi haline geliyor. Ve yeniden bu binada geleceğin sanatçılarını yetiştireceğiz” dedi.

/resimler/2020-2/11/1709327665559.jpg 

Yetenek keşfi başladı 

Türkiye´de ilk kez uygulanan ve pilot bölge olarak ta Mamak´ta başlatılan Sahne Sanatları Uygulama Akademisi kapsamında öğrenci seçmelerine başlandı. Mamak´taki ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanan taramaların ilki 12 okulda gerçekleştirilecek. Müzik, tiyatro ve sahne sanatları kapsamında sürdürülen yetenek taramalarının ilki halk dansları  branşında yapıldı. Seçmelere katılan öğrenciler Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu hocalarından oluşan jüri önünde yeteneklerini sergiledi. Seçmelerin ardından yetenekli bulunan öğrenciler imzalanan protokol gereği Musiki Muallim Mektebi´nde  deneyimli sanatçılar tarafından akademik eğitime tabi tutulacak. Protokol gereği ayrıca mektepte meslek atölyeleri kurulacak. Meslek atölyelerinde yaş sınırlaması olmayacak. Attıkları adımlarla Musiki Muallim Mektebi´nin hem geçmişteki anlam ve önemini kazanacağını hem de ilgi odağı olacağını kaydeden Başkan Köse, “Cumhuriyet´in ilk eserini, tarihi binamızı yeniden canlandırdık. Güzel Mamaklılarla birlikte tüm Ankara´mıza hayırlı olsun. Sahne Sanatları Akademisi ile de Mamak daha güzel olacak” dedi.

Anahtar Kelimeler: Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mamak´ta Balkan Rüzgarı Esti
Mamak´ta Balkan Rüzgarı Esti
Kültürün, sanatın, estetiğin ve musikînin buluşma noktası olan Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebi, “Altaylardan Balkanlara” adlı Tarz-ı Vefa Kervanı Grubu´nun konserine ev sahipliği yaptı.
Mamak´ın mahalleleri pırıl pırıl
Mamak´ın mahalleleri pırıl pırıl
Her hafta Cumartesi günü bir mahallede köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, Şirintepe Mahallesi´ni bir uçtan bir uca temizledi.
Doyasıya eğlendiler
Doyasıya eğlendiler
Kültürün, sanatın, estetiğin ve musikînin buluşma noktası olan Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebi, “Yörelerimiz Renklerimiz” adlı Türk Halk Müziği konserine ev sahipliği yaptı.
Mamak´ta kapılar Tam Açık
Mamak´ta kapılar Tam Açık
Mamak Belediyesi´nin katılımcı ve şeffaf yerel yönetim anlayışını hayata geçirmek amacıyla başlattığı TAM AÇIK KAPI uygulaması TAK programı, Mamaklı vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
Aile Merkezleri´nden iyilik hareketi
Aile Merkezleri´nden iyilik hareketi
Eğitici kursların yanı sıra birbirinden farklı sosyal projelere de ev sahipliği yapan Mamak Belediyesi Aile Merkezleri, anlamlı bir çalışmaya imza attı.
Konferans serisi devam ediyor
Konferans serisi devam ediyor
Her hafta sonu Musiki Muallim Mektebi´nin kapılarını farklı konu ve konuklara açan Mamak Belediyesi tarafından kültürel etkinlikler kapsamında eğitici konferanslar serisi devam ediyor.
Usta aşçıları aratmadılar
Usta aşçıları aratmadılar
Mamak Belediyesi Aile Merkezleri, gerçekleştirdiği etkinliklerle Oyun Odalarında anneleri kurstayken zaman geçiren çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken, yeteneklerini geliştirebilmelerine de yardımcı oluyor.
Mamak´ta sevgiliye nağmeler yükseldi
Mamak´ta sevgiliye nağmeler yükseldi
Mamak Belediyesi, tüm özel günlerde olduğu gibi 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla, Musiki Muallim Mektebi´nde Sevgililer Günü Konseri düzenledi.
Dünya Şampiyonası´nda boy gösterecekler
Dünya Şampiyonası´nda boy gösterecekler
Mamak Belediyesi Taekwondo Takımı, aldığı başarılarla adını dünyaya duyurdu.
Miniklerin Sinema Keyfi
Miniklerin Sinema Keyfi
Mamak Belediyesi Mobil Anaokul öğrencileri, sinema keyfi yaşadı. NataVega AVM´de “Rafadan Tayfa” filmini izleyen minikler keyifli zaman geçirdi.
Usta Büyüledi
Usta Büyüledi
Sultan 2. Abdülhamid´in vefatının 102. Yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi ünlü tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´i Sultan Abdülhamid´in hayatını konu alan “Usta” adlı oyunla Mamaklılarla buluşturdu.
Kollar Şahap Gürler için sıvandı
Kollar Şahap Gürler için sıvandı
Her Cumartesi günü bir mahallede köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, bu hafta Şahap Gürler Mahallesi´ni temizlemekle kalmadı, mahalleyi metruk yapılardan da temizledi.
GÖÇ´ü en iyi anlatan fotoğraf ve kısa filmler yarıştı
GÖÇ´ü en iyi anlatan fotoğraf ve kısa filmler yarıştı
STK´larda Kadın Birliği Platformu KABİP´in “Öze Dönüş Hareketi kapsamında üç yıldır farklı temalarda düzenlediği Uluslar arası Kadım Değerler Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması “GÖÇ” teması ile bu yıl Mamak Belediyesi ve Mamak Belediyesi işbirliği ile gerçekleşti.
En enerjik etkinlik
En enerjik etkinlik
Kimi artarda sıktı portakalları, kimisi o minik elleriyle sıkamadığı portakalları için öğretmeninden yardım istedi.
Mamaklı kadınların sinema keyfi
Mamaklı kadınların sinema keyfi
Mamak Belediyesi, aile merkezinde eğitim gören kursiyerlere sinema keyfi yaşattı.
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Başkent´te sabahın ilk ışıklarıyla başlayan kar yağışıyla beraber, Mamak Belediyesi ilçe sınırları içerisinde vatandaşların zorlu kış şartlarında mağdur olmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Gülveren mahallesi köşe bucak temizlendi
Gülveren mahallesi köşe bucak temizlendi
Her hafta sonu Cumartesi günü Mamak´ın bir mahallesinde köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, bu kez Gülveren Mahallesi´ni bir uçtan bir uca temizledi.
Bebeklerin kütüphanesi olacak
Bebeklerin kütüphanesi olacak
Bebeklerin erken yaşta kitapla tanışması ve büyüdüklerinde aktif kütüphane kullanıcısı olmalarını sağlamak amacıyla Mamak Belediyesi, STK´larda Kadın Birliği Platformu Kabip ile ortaklaşa Ankara´da ilk olma özelliği taşıyan “Bebek Kütüphanesi” projesini hayata geçiriyor.
Sayokan´da kemerler sahiplerini buldu
Sayokan´da kemerler sahiplerini buldu
Türkiye´nin en güçlü Sayokan topluluklarından biri olan Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu´nda 76 sporcu bir üst kemere terfi etti.
Yazar yağmuru devam ediyor
Yazar yağmuru devam ediyor
Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında konser, seminer ve konferanslara aralıksız devam eden Mamak Belediyesi, Musiki Muallim Mektebi´nde bu kez "Türkiye´nin Kaderi" kitabının yazarı Dr. Celal Fedai´yi ağırladı.
Kursiyerlerden gitar konseri
Kursiyerlerden gitar konseri
Mamak Belediyesi, vatandaşları kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmaya devam ediyor.
DOLAR
6.1383
EURO
6.6409
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar