Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün emriyle, orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla kurulan ve bir süredir Mamak Kültür Merkezi olarak belediye hizmet binası olarak kullanılan Musiki Muallim Mektebi, yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte hem eski adına, hem de eski işlevine kavuştu.
Tarih: 11.2.2020 17:07:21/ 902okunma / 0yorum

Bir zamanlar müzik alanında bilimsel çalışmaların yapıldığı, sahne sanatlarında eğitimlerin verildiği, ilk Türk operasının yazıldığı,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası´na, Devlet Opera ve Balesi´ne, Devlet Tiyatroları´na ve Ordu bandosuna sanatçılar ve şefler yetiştirilen ve önümüzdeki günlerde Musiki Muallim Mektebi tabelası asılacak tarihi binanın mevcut tabelası değiştirilerek, “Devlet Tiyatroları” adı ile orijinal yazısı gün yüzüne çıkarıldı.  Geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile Mamak Belediye Başkanı Murat Köse´nin ortak protokole imza attığı Sahne Sanatları Uygulama Akademisi´nin de startı verildi. Musiki Muallim Mektebi´nin aslına dönmesiyle, tarihi binanın 95 yıl önce olduğu gibi sanatın merkezi olacağının altını çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Bu bina, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün musikiye ve sanata verdiği önemin de bir göstergesi. Binanın restorasyonu ile birlikte yeniden eski işlevine dönmesi için adımları attık. 1924´ten bugüne Devlet Tiyatroları´na mektep olan tarihi binamız,  kültür ve sanat etkinlikleri açısından bir cazibe merkezi haline geliyor. Ve yeniden bu binada geleceğin sanatçılarını yetiştireceğiz” dedi.

/resimler/2020-2/11/1709327665559.jpg 

Yetenek keşfi başladı 

Türkiye´de ilk kez uygulanan ve pilot bölge olarak ta Mamak´ta başlatılan Sahne Sanatları Uygulama Akademisi kapsamında öğrenci seçmelerine başlandı. Mamak´taki ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanan taramaların ilki 12 okulda gerçekleştirilecek. Müzik, tiyatro ve sahne sanatları kapsamında sürdürülen yetenek taramalarının ilki halk dansları  branşında yapıldı. Seçmelere katılan öğrenciler Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu hocalarından oluşan jüri önünde yeteneklerini sergiledi. Seçmelerin ardından yetenekli bulunan öğrenciler imzalanan protokol gereği Musiki Muallim Mektebi´nde  deneyimli sanatçılar tarafından akademik eğitime tabi tutulacak. Protokol gereği ayrıca mektepte meslek atölyeleri kurulacak. Meslek atölyelerinde yaş sınırlaması olmayacak. Attıkları adımlarla Musiki Muallim Mektebi´nin hem geçmişteki anlam ve önemini kazanacağını hem de ilgi odağı olacağını kaydeden Başkan Köse, “Cumhuriyet´in ilk eserini, tarihi binamızı yeniden canlandırdık. Güzel Mamaklılarla birlikte tüm Ankara´mıza hayırlı olsun. Sahne Sanatları Akademisi ile de Mamak daha güzel olacak” dedi.

Anahtar Kelimeler: Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Park zengini Mamak
Park zengini Mamak
Mamak Belediyesi ilçeye yeni parklar ve yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyor.
Türkiye Kooperatifler Fuarı´nda Mamak Standına Yoğun İlgi
Türkiye Kooperatifler Fuarı´nda Mamak Standına Yoğun İlgi
Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla 24-27 Eylül tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası “Türkiye Kooperatifler Fuarı” Congresium Fuar Merkezinde düzenlendi.
Mamak´ta maske denetimi
Mamak´ta maske denetimi
Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ve Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Molla Ali Çetin, koronavirüs denetimleri kapsamında Mamak Caddesi´nde hizmet veren işyerlerine maske ve sosyal mesafe denetimi yaptı.
Taze mama, temiz su
Taze mama, temiz su
Mamak Belediyesi´nin geri dönüşümü yaygınlaştırmayı amaçladığı aynı zamanda sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine destek olmak amacıyla ilçenin farklı noktalarına yerleştirdiği mamamatikler, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.
Mamak Belediyesi´nden EBA Destek Sınıfı
Mamak Belediyesi´nden EBA Destek Sınıfı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumlarında dersler online olarak başladı.
Mamak Belediyesi´nde esnek çalışma modeline geçildi
Mamak Belediyesi´nde esnek çalışma modeline geçildi
Mamak Belediyesi, korona virüs (Covid-19) salgını riskinin artması nedeniyle esnek çalışma modeline geçti.
Mamak´ta  çöp konteyneri yenileniyor
Mamak´ta çöp konteyneri yenileniyor
Mamak Belediyesi, ilçe genelinde kullanım ömrünü tamamlayan, kapakları açık olduğunda tehlike oluşturan ve ağırlığının fazla olması halinde döküm esnasında aşırı gürültüye sebep veren eski ve aşınmış çöp konteynerlerini yenileri ile değiştiriyor.
Mamak´ta ilk ders zili çaldı
Mamak´ta ilk ders zili çaldı
Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle eğitim-öğretim online olarak devam ediyor.
Kızılca mahalle konağına ilk harç
Kızılca mahalle konağına ilk harç
Mamak´ın ihtiyaçlarına cevap verecek yatırımlara imza atan Mamak Belediyesi, geçtiğimiz haftalarda temelini attığı Ortaköy ve Eskibayındır mahalle konaklarının ardından Kızılca mahallesi´nde inşa edeceği mahalle konağının da temelini attı.
Mamak Belediyesi´nden mini mini birlere okul hediyesi
Mamak Belediyesi´nden mini mini birlere okul hediyesi
Fiziki ve altyapı belediyecilik çalışmalarıyla ilçeyi farklı bir noktaya taşıyan Mamak Belediyesi, eğitime yönelik yatırımlarıyla da ilçenin eğitimdeki başarısına önemli katkılar sağlıyor.
Mamak´ta pedaller sıfır karbon için çevrildi
Mamak´ta pedaller sıfır karbon için çevrildi
Mamak Belediyesi, Avrupa Hareketlilik haftası kapsamında “Mamak Pedal Çeviriyor” etkinliği düzenledi.
Mamak´ta bulgur kaynatma geleneği sürüyor
Mamak´ta bulgur kaynatma geleneği sürüyor
Mamak´ta asırlık bir gelenek olarak sürdürülen bulgur kaynatma sezonu başladı.
Mamak Belediyesi´nden Şehir Politikaları Bölge Çalıştayı
Mamak Belediyesi´nden Şehir Politikaları Bölge Çalıştayı
Mamak Belediyesi tarafından Mamak adına uzun vadeli planları oluşturmadan önce kurumlar arası ilişkileri ve sınırları belirlemek, kurumların ortak noktaları, birbirleriyle kesişen, birbirlerini destekleyen, birbirleriyle çatışan unsurları analiz etmek amacıyla “Şehir Politikaları Analizi” çalışması düzenlendi.
Yüzyüze eğitim öncesi okullar dezenfekte ediliyor
Yüzyüze eğitim öncesi okullar dezenfekte ediliyor
Mamak Belediyesi, ülke genelinde artan Koronavirüs vakalarına paralel olarak ilaçlama ve temizlik çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Mamak´ta cadde ve sokaklar sabunlu su ile yıkanıyor
Mamak´ta cadde ve sokaklar sabunlu su ile yıkanıyor
Mamak Belediyesi, tüm dünyayı tedirgin eden korona virüsüne karşı her geçen gün tedbirlerini artırıyor.
Mamak Belediyesi´nden miniklere kreş
Mamak Belediyesi´nden miniklere kreş
Mamak Belediyesi çocuklara yönelik plan ve projeleriyle öne çıkarak, Mamak tarihinde bir ilke imza atıyor.
Mamak´ta gençliğin temeli atıldı
Mamak´ta gençliğin temeli atıldı
Her hafta bir temel atımı ve açılışlarla hizmet halkasına yeni eserler kazandıran Mamak Belediyesi, gençlere yönelik sürdürdüğü yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.
Mamak´tan Polatlı´ya Destek
Mamak´tan Polatlı´ya Destek
Ankara Polatlı´da dün başlayan ve zamanla etkisini artıran toz fırtınasından olumsuz etkilenen vatandaşlara destek olmak için Mamak Belediyesi harekete geçti.
Mamak´ta çöp konteynerleri yıkanıyor
Mamak´ta çöp konteynerleri yıkanıyor
Mamak Belediyesi, koronavirüse karşı başlattığı mücadele kapsamında aldığı tedbirleri arttırmaya devam ediyor.
Mamak Belediyesi´nden Dezenfektan Harekatı
Mamak Belediyesi´nden Dezenfektan Harekatı
Mamak Belediyesi, vatandaşların güvenilir ve hijyenik ortamlarda bulunmaları için aylardır ilçe genelinde titiz bir çalışma yürütüyor.
Mamak Belediyesi´nin Covid ile Mücadelesi  Yabancı Öğrencilere Örnek Oldu
Mamak Belediyesi´nin Covid ile Mücadelesi Yabancı Öğrencilere Örnek Oldu
Türkiye Belediyeler Birliği´nin(TBB) organize ettiği "Localinter National Staj Programı" kapsamında 14 ülkeden 15 öğrenci, pandemi süresinde Mamak Belediyesi´nin covidle mücadelesi ve almış olduğu tedbirler konusunda tecrübelerinden faydalanmak üzere Mamak Belediyesi´ni ziyaret etti.
DOLAR
7.5546
EURO
8.8050
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar