Oğuz´dan Yavaş´a “ceza” tepkisi
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi´nin nisan ayı toplantısında Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ı eleştiren açıklamalarının ardından ilçelerindeki hafriyat döküm sahasının kapatılarak ilçe esnafının mağdur edildiğini söyledi.
Tarih: 25.5.2021 18:57:04/ 595okunma / 0yorum

Oğuz, ilçelerindeki totemlere de 119 bin TL ceza kesen Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının, “başkanınız konuşmayacaktı” dediğini iddia etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi´nin (ABB) mayıs ayı toplantısı birinci birleşimine Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz´un sözleri damgasını vurdu.

“Esnafı neden mağdur ettiniz”

Toplantıda söz alan Serhat Oğuz, ABB Meclisi´nin 12 Nisan´da gerçekleştirilen toplantısında Belediye Başkanı Mansur Yavaş´ı eleştiren bir konuşma yaptığını anımsatarak, bu konuşmasının hemen bir gün sonrasında ABB zabıtalarının Kahramankazan´a gelerek, hafriyat döküm sahasını kapattıklarını söyledi. Oğuz, hafriyat döküm sahasının girişine asılan pankarta da “Kahramankazan Belediyesi´nin yaptığı usulsüz döküm nedeniyle kapatılmıştır” yazıldığını kaydetti. Kahramankazan Belediyesi´nin usulsüz döküm yapmadığını söyleyen Oğuz, “12 Nisan´da burada sizi eleştiriyoruz. 30 dakika konuşmuşuz. Bir gün sonra sizin zabıtanız Kahramankazan´a geliyor. Yıllardır döküm yapılan hafriyat sahasını kapatmaya geliyorlar. Üstelik 3 gün önce dökülen kömür külü ve budanmış ağaç dallarından dolayı. Yıllardır dökülen şeyler bunlar. Tutanağı tutuyorlar ve burayı kapatıyorlar. Kocaman bir pankart asıyorlar. Burası ‘Kahramankazan Belediyesi´nin yaptığı usulsüz döküm nedeniyle kapatılmıştır´ diye. Kahramankazan Belediyesi usulsüz döküm yapmamıştır. Yaptı diyelim, kes cezayı bana. Niye döküm sahasını kapatıyorsun da esnafı mağdur ediyorsun. Hafriyatçı esnafını, hafriyatını dökmek için 15 kilometre daha uzağa yönlendiriyorsun. Yazıktır, günahtır” dedi.

“Başkanınız konuşmayacaktı”

Oğuz ayrıca, ABB zabıtaları tarafından Kahramankazan´daki totemlere de ceza kesildiğini belirterek, “Zabıta arkadaşlar yolculuklarına devam ediyorlar. Kazan bölgesindeki totemlere başlıyorlar ceza kesmeye. İçlerinden bir iki tanesi de ‘başkanınız konuşmayacaktı´ diyor. Yıllardır duran totemler var” dedi. Oğuz öte yandın, nisan ayı toplantısında Yavaş´ı eleştiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal Kaplan´a da aynı şekilde ceza kesildiğini söyledi. Oğuz, bu yaşananların “çirkin” olduğunu ifade etti.

“Eleştirmek için peşin ödeyeyim”

Bu sözlerin ardından Oğuz ve Yavaş arasında karşılıklı konuşmalar yaşandı. Oğuz´un soru sorar tarzdaki konuşmasına, Yavaş anında cevaplar verince ikili arasında ilginç diyaloglar ortaya çıktı. O diyaloglardan bazıları şöyle:

Serhat Oğuz: Sizi eleştirmenin faturası ne kadar bilmiyorum? Kahramankazan Belediyesi´ne 119 bin TL ceza kesiyorsunuz. Yetmiyor usulsüz dökümden dolayı ceza kesiyorsunuz. Şimdi bu eleştirilerden sonra kaç lira ceza kesecekseniz. Bundan sonra peşin peşin yatırıp geleyim, ağzımı doldura doldura sizi eleştireyim. Yazıktır bu, yazıktır. Ben eleştirimi yaptıktan sonra bunların olması normal değil.

Mansur Yavaş: İstediğiniz kadar konuşun. 25 belediye başkanından en az 20´si konuştu, 17´si beni eleştirdi. Niye diğerlerine bir şey olmadı da size oldu.  

“Kardeş, zabıtayı ben göndermedim”

Serhat Oğuz: Bu zabıtayı Kahramankazan´a ertesi gün siz mi gönderdiniz? Başkası mı? Ben sizi eleştirdikten sonra ertesi gün erkenden zabıta Kahramankazan´a neden geliyor, neden bana ceza kesiyor? Niçin kapattınız orayı? Ben vicdanınıza soruyorum. Orası önemli, orada benim esnafım var. Ben sizden ricada bulunmuşum. Kendi nefsim için değil, Kahramankazan Belediyesi için de değil, esnafım için.  

Mansur Yavaş: Kardeş, ben göndermedim. Ankara´nın her yerinde yapıyor.

Serhat Oğuz: Eğer kapısına kocaman pankartı siz astırdıysanız? Eğer kraldan çok kralcılar astırdıysa yazıklar olsun. Bak kaç yaşında insansınız. Büyükşehir belediye başkanısınız. Kahramankazan´da bir buçuk metrelik bez parçasıyla uğraşıyorsanız bu sizin yaşınıza da, makamınıza da yakışmaz.

Mansur Yavaş: Ben astırmadım, ama asılmış. Tutanak tutmuş, kapatmış.

Serhat Oğuz: Doğru buluyor musunuz bunu?

Mansur Yavaş: Doğru yanlış. Bu alınganlık niye?

Serhat Oğuz: Bu alınganlık halk için. Talimatı siz verdiyseniz yakışmıyor. Büyükşehir´in büyüklüğüne yakışır bir şekilde davranmanızı yürekten temenni ediyoruz.  

“Ben astırdım” itirafı

Bu diyalogların ardından İYİ Parti Meclis Üyesi Selim Çırpanoğlu söz alarak, Serhat Oğuz´u siyasi hırsla hareket etmekle suçladı. Mansur Yavaş ise, Oğuz´a, döküm sahasına söz konusu pankartın asılmasının “Mansur Yavaş´ın kabahati” olduğuna dair ifadenin yer aldığı bir başka pankartı Kahramankazan´a asmasını önerdi. Çırpanoğlu bu arada söz konusu pankartı kendisinin astırdığını söyledi. Yavaş da bunun üzerine “benim diyor bak” diyerek Çırpanoğlu´nu işaret etti. Oğuz ise “Mansur Bey belediyeyi siz mi yönetiyorsunuz, arkadaşlar mı yönetiyor? Oraya Kahramankazan Belediyesi´ni yazmak, siyasi hırsın tavan yaptığı noktadır. Ne geçiyor elinize. Kömür külünü bahane ederek, hafriyat döküm sahasını kapatmanız doğru değil, yanlış” diye konuştu.  

/resimler/2021-5/25/1905002780337.jpg

“Hadsizsiniz” mesajı polemiği 

Oğuz ve Yavaş arasında bir başka ilginç polemik ise Twitter üzerinden mesajlaşma konusunda yaşandı. Oğuz, ABB meclisinin nisan ayı toplantısında yaptığı konuşmanın Yavaş´ı eleştiren bölümlerini kendi Twitter hesabından yayınlamasının ardından, Yavaş´ın kendisine Twitter üzerinden bir direkt mesaj attığını söyledi. Oğuz, “O gece konuşma yaptıktan sonra Twitter´da sizin hesabınızdan benim Twitter hesabıma bir mesaj atıldı. O mesaj sizin bilginiz dahilinde mi atıldı?” diye sordu. Yavaş bu soruya “Evet, ben bizzat attım” yanıtını verdi. Oğuz bunun üzerine, “Onu aynıyla size iade ediyorum. Özelden mesaj yazmak nedir? Telefonum sizde kayıtlı. Bana mesaj atın, telefon açın. Usul bu mu?” dedi. Yavaş da, “Ben de size iade ediyorum. Beni alıntılayıp, hakaretamiz konuşamazsınız. Saygısızlık yaptınız orada. Bana telefon açıp, her şeyi söyleyebilirsiniz. Twitter´dan kalkıp mesaj atmanız yanlış, benim bir açıklamam üzerine. Kaldı ki ben kendimi savunamamış o gün” diye konuştu. Oğuz ise “Orada hakaret asla ve asla yok. Hakaret varsa mahkemeye vereceksiniz” karşılığını verdi. Yavaş´ın, kendisine eleştiren Oğuz´a Twitter üzerinden, “Hadsizsiniz” şeklinde bir mesaj attığı öğrenildi.

Esnaf açılmasını istiyor

Kahramankazan´da faaliyet gösteren hafriyatçı esnafları da, merkez döküm sahasının kapatılmasının kendilerini ekonomik anlamda olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Bundan önce hemen 1-2 kilometre yol yaparak hafriyatlarımızı dökebiliyorduk. Şimdi 15-20 kilometre gitmek zorunda kalıyoruz. Pandemi sürecinde zaten sıkıntılı günler geçiriyoruz. Hafriyat sahamızın yeniden açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

/resimler/2021-5/25/1905239030870.jpg

Serhat Oğuz ne demişti?

Serhat Oğuz, büyükşehir meclisin nisan ayı toplantısında, Büyükşehir ve ASKİ´nin 2020 yılı faaliyet raporlarında, ilçelerinin adının kasıtlı olarak yanlış yazıldığını belirterek, “Söylemiş olmamıza rağmen, maalesef Türkiye´de birtakım insanlar ilçemizin adını Kazan diye yazıyorlar. Çünkü onların hafızasında 15 Temmuz´un çok acı bir hatırası var. O hatırayı canlandırdığı için bizim ilçemize kahraman diyemiyorlar” demişti. Raporda Büyükşehir Belediyesi´nin Kahramankazan´da 21,9 milyon TL´lik atık su ve yağmur suyu ihalesi gerçekleştirdiği bilgisinin yer aldığını ifade eden Oğuz, “Raporda bu iş bitti olarak gözüküyor. Ancak aynı raporda 270 metre atık su döşenmiş, yağmur suyu ise 0 metre döşenmiş olduğu yazıyor. İhale yapılmış ortada iş yok” diye konuşmuştu. Oğuz ayrıca, büyükşehir belediyesinin sosyal yardım başvuru formlarının İYİ Parti ve CHP ilçe teşkilatlarında doldurulduğunu ve Büyükşehir Belediyesi´nin Kahramankazan´da yaptığı yardım kartı dağıtımı sırasında ihtiyaç sahibi vatandaşları afişe ettiğini söyleyerek, faaliyet raporu sunumu sonrasında toplantıyı terk eden Mansur Yavaş ile İYİ Parti ve CHP gruplarını eleştirmişti. Oğuz bu eleştirilerini, Twitter hesabı üzerinden Yavaş´ı etiketleyerek paylaşmıştı. 

 

  

 

 

Anahtar Kelimeler: Oğuz Yavaş ceza tepkisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Oğuz vatandaşlarla Mavi Ay´da buluşuyor
Başkan Oğuz vatandaşlarla Mavi Ay´da buluşuyor
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, belediyeye başvuranların hizmete en kısa yoldan ulaşmalarını sağlayan Mavi Ay biriminde vatandaşların sorun, istek ve önerilerini dinleyerek, bunların çözümü için çalışmaya devam ediyor.
Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı
Ahilik Haftası coşkuyla kutlandı
Ahilik Haftası Kahramankazan´da da coşkuyla kutlandı. Yılın Ahisi seçilen esnaflar ödüllendirilirken, vatandaşlara pilav ikram edildi.
Doğalgaz hattında ilk boru törenle döşendi
Doğalgaz hattında ilk boru törenle döşendi
Kahramankazan´ın İmrendi ve Orhaniye köylerine (mahalleleri) doğalgaz hattı döşenmesi için çalışmalar düzenlenen törenle başladı.
Gakkoşlardan Kahramankazan´da  peynirli ekmek festivali
Gakkoşlardan Kahramankazan´da peynirli ekmek festivali
Kahramankazan Belediyesi, Elazığ Kültür Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen Peynirli Ekmek Festivali´ne ev sahipliği yaptı.
KazanBel Beton tesislerinin  kurulum çalışmaları sürüyor
KazanBel Beton tesislerinin kurulum çalışmaları sürüyor
Kahramankazan Belediyesi´nin, hayata geçireceği projelerde kullanacağı, ayrıca piyasaya da satabileceği beton ve beton ürünlerini kendi üretmek için kurduğu KazanBel Beton şirketinin beton santrali tesislerinin yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Sanayinin kalbindeki Saray, Yazıbeyli ve Aydın kavşakları açıldı
Sanayinin kalbindeki Saray, Yazıbeyli ve Aydın kavşakları açıldı
Başkentin önemli sanayi kümelenmelerine ev sahipliği yapan Kahramankazan´a ulaşımı sağlayan ve günde ortalama 65 bin aracın kullandığı Kahramankazan-Ankara karayolunda yürütülen genişletme çalışmaları kapsamında Saray, Yazıbeyli ve Aydın kavşakları hizmete açıldı.
Mamak´ta eğitici seminerler devam ediyor
Mamak´ta eğitici seminerler devam ediyor
Mamak Belediyesi, Abidinpaşa Aile Merkezi kursiyerlerine temel ilk yardım eğitimi, Covid-19 Tedbirleri-Bağışıklama ve tütün kullanımıyla mücadele konularında seminer verdi.
400 öğrenciye okul kıyafeti ve kırtasiye seti
400 öğrenciye okul kıyafeti ve kırtasiye seti
Kahramankazan Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ilçe genelindeki ihtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelerin çocuklarını unutmadı.
Bakan Yardımcısı Demircan´dan Kahramankazan´a ziyaret
Bakan Yardımcısı Demircan´dan Kahramankazan´a ziyaret
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz´u ziyaret etti.
Başkan Oğuz´dan ilk gün sürprizi
Başkan Oğuz´dan ilk gün sürprizi
Edebiyat öğretmeni olan Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ders başı yapan birinci sınıf öğrencilerini okulun ilk gününde yalnız bırakmadı.
711 çiftçiye 500´er TL akaryakıt desteği verildi
711 çiftçiye 500´er TL akaryakıt desteği verildi
Kahramankazan Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında yoğun bir potansiyele sahip olan ilçede çiftçi ve üreticilere yönelik yaptığı desteklemelere bir yenisini daha ekledi. Belediye kuraklıktan etkilenen 711 çiftçiye 500´er TL´lik akaryakıt desteği verdi.
Serhat Oğuz, Fuat Oktay´a Kahramankazan´ı anlattı
Serhat Oğuz, Fuat Oktay´a Kahramankazan´ı anlattı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay´ı ziyaret etti. Oğuz, ilçelerinde hayata geçirdikleri ve yapım aşamasında olan projeler hakkında bilgi verdiği Oktay´a, Kahramankazan´ı anlattı.
Kahramankazan´da üniversite  öğrencilerinin yüzü gülüyor
Kahramankazan´da üniversite öğrencilerinin yüzü gülüyor
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz´un girişimleriyle kurulmasının ardından 2019´da 150, 2020´de ise 300 üniversite öğrencisine burs veren Kahramankazan Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (KAHEK), bu eğitim öğretim yılında ise 400 üniversite öğrencisine aylık 200´er TL burs verecek. 2-15 Eylül tarihleri arasında sürecek burs başvuruları internet üzerinden yapılabilecek.
Kahramankazan´da okullar tertemiz ve pırıl pırıl
Kahramankazan´da okullar tertemiz ve pırıl pırıl
Kahramankazan Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde ilçe genelindeki okullarda temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürüyor. Kapsamlı çalışma yürüten ekipler, okulları öğrenci ve öğretmenler için hazır hale getiriyor.
Kahramankazan´da 30 Ağustos coşkusu
Kahramankazan´da 30 Ağustos coşkusu
Kahramankazan Belediyesi´nce 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 99. yıl dönümünde düzenlenen “Zafer Konserleri” büyük bir coşkuya sahne oldu.
Canlı hayvan pazarı müjdesi
Canlı hayvan pazarı müjdesi
Kahramankazan Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında yoğun bir potansiyele sahip olan ilçede çiftçi ve hayvan yetiştiricilerine yönelik yaptığı desteklemelere bir yenisini daha ekledi.
İlçeye değer katacak projeler masaya yatırıldı
İlçeye değer katacak projeler masaya yatırıldı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaretinde, ilçelerinde hayata geçirdikleri ve yapım aşamasında olan projeler hakkında bilgi verdi.
Alparslan Türkeş Mahalle Kültür Evi´nin temeli atıldı
Alparslan Türkeş Mahalle Kültür Evi´nin temeli atıldı
Kahramankazan Belediyesi´nce ilçedeki tüm merkez mahallelere yapılacak olan Mahalle Kültür Evleri projesinin üçüncüsünün temeli atıldı.
Traktör sahiplerine reflektör dağıtıldı
Traktör sahiplerine reflektör dağıtıldı
Trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla başlatılan “Reflektör Tak, Görünür Ol” projesi kapsamında Kahramankazan´da traktör sahiplerine reflektör hediye edildi. Çiftçiler reflektörlerini traktörlerine düzenlenen törenle taktı.
Başkan Oğuz muhtarlarla çalışmaları masaya yatırdı
Başkan Oğuz muhtarlarla çalışmaları masaya yatırdı
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, ilçedeki muhtarlarla buluştu.
Silahla yaralanan şahine yaşam dokunuşu
Silahla yaralanan şahine yaşam dokunuşu
Kahramankazan Belediyesi ekipleri, avlanması yasak olmasına karşın, silahla vurularak yaralanmış halde bulunan şahini tedavi ederek yaşama döndürdü. Şahin, tedavi sürecinin ardından göklerde yeniden özgürce uçabilmesi için yaşam alanına salındı.
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar