Öz İplik İş Sendikası´ndan Kayıt dışı sorununa çözüm talebi
ÖZ İPLİK İŞ Sendikası Genel Başkanı Rafi AY ve Genel Başkan Yardımcıları ´24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı´ dolayısıyla basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldiler.
Tarih: 25.7.2020 11:14:27/ 944okunma / 0yorum

23 Temmuz 2020 tarihinde Ankara´da gerçekleşen akşam yemeğine basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Yemeğe Genel Başkan Rafi AY´ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Muzaffer Birdoğan, Engin Doğan, İbrahim Yıldız, Turgay Ulutürk, Basın Danışmanı Didem Boztaş, Hak-İş ve bağlı sendikaların basın danışmanları da katıldı. 

Genel Başkan Rafi AY, basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu: 

Sendikamızın 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle gelenekselleştirdiği davetimize katıldığınız için teşekkür ederim. Basın çalışanlarını sadece emekçi oldukları için değil, aynı zamanda üstlendikleri toplumsal rol nedeniyle de paydaşımız olarak görüyoruz.  Sizler bizlerin, yani emek kesiminin sesini duyurmasındaki en önemli kişilersiniz. Bu nedenle kendinizi aynı zamanda ev sahibi gibi hissedebilirsiniz. 

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, çalışanların ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını istediklerini belirterek, "İşsizlik Sigortası Fonu´nda bugün itibarıyla 117 milyar lira civarında kaynak var. Böyle bir dönemde yararlanılmayacak da ne zaman yararlanılacak?" dedi. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hayatın her alanı ve tüm sektörler gibi tekstil sektörünü de olumsuz etkilediğini dile getirerek, salgın sürecinde tekstil sektöründe üretimin genel itibarıyla durduğunu söyledi.

Faaliyetine devam eden işletmelerin ise maske, tulum ve koruyucu ekipman ürettiğini belirten Ay, maskeye duyulan ihtiyacın tekstil sektörünün önemini net bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Tekstilde talebin azalması, mağazaların kapanması ve işletmelerin üretime ara vermesinden çok sayıda işçinin olumsuz etkilendiğini söyleyen Ay, işçilerin yaşadığı mağduriyetin önüne geçebilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarının esnetilmesi talebinde bulunduklarını aktardı.

Bu taleplerinin karşılık bulduğunu ve ödenekten yararlanma şartlarının kolaylaştırıldığını belirten Ay, şöyle konuştu:

"Biz çalışanların ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını istiyoruz. İşsizlik Sigortası Fonu´nda bugün itibarıyla 117 milyar lira civarında kaynak var. Salgın sürecinde İşsizlik Sigortası Fonu´ndan harcanan para ise yaklaşık 34 milyar lira. Böyle bir dönemde yararlanılmayacak da ne zaman yararlanılacak? İşsizlik ödeneğindeki para, işsizler için daha çok kullanılmalı."

/resimler/2020-7/25/1121020118772.jpg

- Kayıt dışı sorunu

Rafi Ay, kayıt dışı istihdamın çalışma hayatının ve ülkenin önemli bir sorunu olduğunu ifade ederek, "Bugün kayıt dışı istihdam oranı yüzde 35´lerin üzerinde. Kayıt dışının olduğu yerde fakirlik, sendikasızlık ve işsizlik hakim olur. Bu durumdan da en çok devletimiz zarar görür. Yaptığımız araştırmaya göre, 6 yılda kayıt dışının devletimize maliyeti 40 milyar liradan fazla. Kayıt dışı istihdamla ciddi şekilde mücadele edilmeli." dedi.

Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasının önemine işaret eden Ay, sendikal örgütlülüğün olmadığı işletmelerin kayıt dışılığa ortam hazırladığını söyledi.

Zonguldak ve Osmaniye´de iki firmada örgütlenmek için yoğun çaba harcadıklarını belirten Ay, firmaların sendikalı olmak isteyen işçilere uyguladığı baskının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Programa katılan gazetecilere teşekkür eden Ay, tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı´nı kutladı.

/resimler/2020-7/25/1124059653627.jpg

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
30 Ağustos...
30 Ağustos...
Yazımıza başlarken öncelikle, Asil Türk Milletinin 30 Ağustos 1922 Zaferini Kutluyorum...
Başkan Toruntay´dan Zafer Bayramı mesajı
Başkan Toruntay´dan Zafer Bayramı mesajı
Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 30 Ağustos Zaferi´nin 98´inci yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.
ALO 170´te Engeller Birlikte Aşılıyor
ALO 170´te Engeller Birlikte Aşılıyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 170´te görev yapan görme engelli Ahmet Çopur ile konuşma güçlüğü bulunan Merve Uyar 10 yıldır engelleri birlikte aşıyor.
  Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyeleri  17-29 Temmuz Arasında Yatacak
Emeklilerin Kurban Bayramı İkramiyeleri 17-29 Temmuz Arasında Yatacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-29 Temmuz tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı.
“ALO 183 WHATSAPP İHBAR HATTI HİZMETE GİRDİ””
“ALO 183 WHATSAPP İHBAR HATTI HİZMETE GİRDİ””
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığı bünyesinde hizmet sunan Çağrı Merkezlerinden ALO 183 Sosyal Destek Hattı´nın artık Whatsapp uygulaması üzerinden de hizmet sunacağını duyurdu.
Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Teşviki
Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Teşviki
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, üretimde etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında en önemli rolü üstlenen nitelikli iş gücünün tesis edilebilmesi için 62.500 kişinin yaklaşık 60 Milyon TL tutarındaki Mayıs ayı mesleki yeterlilik, sınav ve belgelendirme teşvikinin ödendiğini açıkladı.
DSÖ: “Türkiye huzurevleri ve bakım kuruluşlarında alınan önlemlerle dünyaya örnek oluyor”
DSÖ: “Türkiye huzurevleri ve bakım kuruluşlarında alınan önlemlerle dünyaya örnek oluyor”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri arasında huzurevleri ve bakım evlerinde alınan COVID-19 önlemlerine ilişkin bir video konferans gerçekleştirildi.
KİŞİSEL GÜVENLİK UYARISI
KİŞİSEL GÜVENLİK UYARISI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, başta Kısa Çalışma Ödeneği olmak üzere sunulan hizmetleri suistimal etmek suretiyle kişisel bilgileri talep ederek kötü amaçlı kullanan kişi ve web sitelerine karşı dikkatli olmaları konusunda vatandaşları uyardı.
İşyerlerinde Koronavirüs ile Etkin Mücadele
İşyerlerinde Koronavirüs ile Etkin Mücadele
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, COVID-19 sürecinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatının sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, salgının Türkiye´de görüldüğü ilk andan itibaren riskin fazla olduğu sektörleri önceleyerek ve farklılıkları gözeterek işyerlerine rehberlik etmeye devam ediyor.
HUZUREVLERİNE YÖNELİK ‘KORONAVİRÜS BİLGİLENDİRME REHBERİ II´ YAYINLANDI
HUZUREVLERİNE YÖNELİK ‘KORONAVİRÜS BİLGİLENDİRME REHBERİ II´ YAYINLANDI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü´ne bağlı kuruluşların COVID-19´dan korunması için bir dizi yeni önlem aldıklarını söyledi.
RAMAZAN AYI GIDA YARDIMLARI
RAMAZAN AYI GIDA YARDIMLARI
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ramazan ayı öncesinde temel gıda gereksinimlerini karşılayamayan ihtiyaç sahipleri ile şehit yakını ve gazilere verilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYDV) Vakıflarına toplam 176.440.119 lira tutarında ilave kaynak aktarıldığını açıkladı.
MAYIS AYI İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HESAPLARA YATIYOR
MAYIS AYI İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HESAPLARA YATIYOR
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında işsizlik ödeneğinin bu ay da hak sahiplerinin banka hesabına yatırılacağını açıkladı.
Ücretsiz İzne Ayrılan İşçiler İçin Nakdi Ücret Desteği Uygulaması Başvuruları Başladı
Ücretsiz İzne Ayrılan İşçiler İçin Nakdi Ücret Desteği Uygulaması Başvuruları Başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Nakdi Ücret Desteği başvuru sisteminin açıldığını duyurdu. Bakan Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK´nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı´nı seçerek bugünden itibaren yapabilirler.” dedi.
Bakan Selçuk: “Muhtaç Asker Ailesi Yardım Programı Aylık Ödeme Miktarları Artırıldı
Bakan Selçuk: “Muhtaç Asker Ailesi Yardım Programı Aylık Ödeme Miktarları Artırıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nın ihtiyacı olan bütün ailelerin yanında olduğunu vurgulayan Selçuk, artışların hayırlı olması temennisinde de bulundu.
Bakanlık ile Jandarma Genel Komutanlığı Arasında ‘Kadına Yönelik Şiddet Veri Paylaşım Protokolü´ İmzalandı”
Bakanlık ile Jandarma Genel Komutanlığı Arasında ‘Kadına Yönelik Şiddet Veri Paylaşım Protokolü´ İmzalandı”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ile kadına yönelik şiddet ve 6284 sayılı Kanuna ilişkin tutulan verilerin paylaşımına yönelik veri paylaşım protokolü imzalandığını açıkladı.
Bakan Selçuk: Kısa Çalışma Ödeneği´nde başvurular 3 milyon çalışanı aştı
Bakan Selçuk: Kısa Çalışma Ödeneği´nde başvurular 3 milyon çalışanı aştı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “3 milyonu aşkın sigortalımız için 270 bine yakın firmamız Kısa Çalışma Ödeneği´ne başvurdu.” dedi
2 Milyon 300 Bin Haneye Destek Ödemeleri Başladı
2 Milyon 300 Bin Haneye Destek Ödemeleri Başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1.000´er TL nakdi destek ödemelerinin bugün başladığını duyurdu.
Bakan Selçuk: “Sevgi Bir Kuş Çocuk Dergimiz, Engelli Erişimine Tamamen Açık Olan İlk ve Tek Çocuk Dergisi
Bakan Selçuk: “Sevgi Bir Kuş Çocuk Dergimiz, Engelli Erişimine Tamamen Açık Olan İlk ve Tek Çocuk Dergisi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığınca hazırlanan ‘Sevgi Bir Kuş´ adlı çocuk dergisinin tüm sayılarına, görme engelli çocuklar için sesli betimleme yapıldığını, işitme engelli çocuklar için de derginin tüm sayılarının işaret diline çevrildiğini açıkladı.
Bakan Selçuk: “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Ek Kaynak Gönderilecek”
Bakan Selçuk: “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Ek Kaynak Gönderilecek”
Bakan Selçuk, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatlarıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek iki periyodik pay daha göndereceğiz. Aldığımız bu kararla birlikte, 352.880.238 TL tutarındaki kaynak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılacak.” diye konuştu.
Can dostlar için mama ve su bıraktılar
Can dostlar için mama ve su bıraktılar
AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları üyeleri, İçişleri Bakanlığı´nın sokak hayvanları genelgesi kapsamında başlattıkları çalışma ile Mamak Şehit Mekan Demokrasi Parkı´nda sokak hayvanları için yem ve su bıraktılar.
Cumhur İttifakı´ndan Ankara Esnafına Destek İçin Büyükşehir Meclisine Olağanüstü Toplantı Çağrısı
Cumhur İttifakı´ndan Ankara Esnafına Destek İçin Büyükşehir Meclisine Olağanüstü Toplantı Çağrısı
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, Covid-19 salgını kapsamında faaliyetlerinin kısıtlanması sebebiyle mali sıkıntı yaşayan, toplu taşıma yapan esnafa destek vermek amacıyla Ankara Büyükşehir Meclisi´ni olağanüstü toplantıya çağırdı.
DOLAR
7.5720
EURO
8.9430
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar