Öz İplik-İş Sendikasının Bir Projesi Daha Kabul Edildi
“Öz İplik-İş Sendikasının Norveç Büyükelçiliği´ne Sunduğu ‘Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi´ kabul edildi”
Tarih: 25.5.2018 12:02:16/ 28099okunma / 0yorum

Öz İplik-İş Sendikasının, ‘Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi´ Norveç Büyükelçiliği tarafından onaylanarak finanse edildi.

Norveç Büyükelçiliği tarafından 1 Mayıs 2018 tarihli yazıyla kabul edildiği sendikamıza bildirilen ve 12 ay sürecek olan "Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması projesi” işgücü piyasasındaki toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikleri gidererek kadın istihdamının artırılması teşvik edilecektir.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, toplumların ilerlemesinde de temel aktör durumundadırlar. Toplumsal ve ekonomik kalkınma sürecinde kadınların etkin biçimde yer alması, kadınların iş gücüne katılımının ve istihdamının artırılması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilebilmesinde önemli bir unsurdur.

Kadınların ekonomik özgürlüklerinin bilincinde olmaları, aile içindeki konumlarında iyileşme sağlanması, sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın gerekleri arasında yer almaktadır. Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç, kalkınmanın hızlandırılması ve büyümenin dengeli bir yapıya kavuşmasında da önemli bir faktördür.

Kadın iş gücü, eğitim ve büyüme üzerine yapılan analizler, eğitimin iş gücü verimliliğinin artışına yüksek oranda katkı sunduğunu gösteriyor. İleri düzeyde eğitilmiş iş gücü; iş gücü kompozisyonunu, arzını ve iş gücüne katılım oranlarını etkiliyor.

Ayrıca, kadınların çalışma hayatında yer almaları, onların ekonomik olarak güçlenmelerini sağlarken, aile içindeki konumlarını ve karar alma süreçlerine katılımlarını iyileştirmekte, özgüvenlerini ve saygınlıklarını artırmaktadır.

Öz İplik-İş Sendikası, kadınların çalışma hayatının her düzeyinde yer almasının arttırılması için çeşitli projeleri hayata geçirmektedir.

 Projemizin Genel Hedefleri;

 

 • Eğitim ve sosyal diyalog yoluyla kadın istihdamını artırmak, işsizliği azaltmak, işsizliği azaltarak ülkenin ekonomik, sosyal ve demokratik gelişimine katkıda bulunmaktır.

 Projemizin Özel Hedefleri;

 

 • Sosyal diyalog ve kadın istihdamının arttırılması yoluyla yerel aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesi,
 • Kadınların iş gücüne katılımıyla ilgili olarak çalışan genç kadınların ve erkeklerin aileleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratmak,
 • Aksaray, Düzce, Tokat, Çorlu ve İstanbul  illerinde kadın kimliğiyle ilgili farkındalık sağlayarak istihdamda olan veya istihdamdan çekilme potansiyeli olan , eşi evdeki yükümlülüklerinden dolayı çalışamayan  100 işçinin iş verimliliğini arttırarak iş güvencesi sağlamak,
 • Tokat´ta daha düşük refah seviyesine sahip olan 15-29 yaş arası 30 işsiz kadına işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen yenilikçi mesleki eğitimler vererek, proje sonunda istihdam edilmesini sağlamaktır.

 ‘Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kadın İstihdamının Arttırılması Projesiyle;

 

 • Sosyal diyalog ve kadın istihdamının arttırılması yoluyla yerel aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesi,
 • Kadınların iş gücüne katılımıyla ilgili olarak çalışan genç kadınların ve erkeklerin aileleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde farkındalık yaratılması,
 • Aksaray, Düzce, Tokat, Çorlu ve İstanbul illerinde kadın kimliğiyle ilgili farkındalık sağlanarak istihdamda olan veya istihdamdan çekilme potansiyeli olan, eşi evdeki yükümlülüklerinden dolayı çalışamayan 100 işçinin iş verimliliğini arttırılarak istihdamda sürdürülebilirliklerinin sağlanması,
 • Tokat´ta daha düşük refah seviyesine sahip olan 15-29 yaş arası 30 işsiz kadına işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen yenilikçi mesleki eğitimler vererek, proje sonunda istihdam edilmesi,
 • Kadınların istihdamını sosyal diyalog yoluyla teşvik ederek, kadın istihdamını artırmaya yönelik tedbirler geliştirilmesi ve kadın istihdamını arttırmak için uzun vadeli bir yaklaşım oluşturarak işçilerin, işverenlerin ve kamu kurumlarının kapasiteleri ve işlevsel temsilinin arttırılması,
 • Nitelikli işgücünü artırarak işletmelerin üretkenliğinin teşvik edilmesi ve kadın istihdamının teşvik edilmesi,
 • Kadınların istihdamı ve cinsiyet eşitliği konusunda ileri seviyede olan Norveç´e çalışma ziyareti gerçekleştirilerek iyi uygulamaların ilgili politikalara yansıtılması,

      Toplumsal cinsiyet eşitliği genel hedefine ulaşılarak, kadınların özellikle ekonomik anlamda güçlenmesi,

 • Hazırlanan eğitim modülleriyle eğitimlerin sürekliliğinin sağlanması,
 • Çalışma hayatında kadınlar ve erkekler için eşit fırsatlar yaratılması,
 • Kadınların ekonomik özgürlüklerinin önemini kavramasının sağlanmasına çalışılacaktır.

‘Sosyal Diyalog Yoluyla Çalışan Kadınların Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi Projesi´, ‘Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi Projesi´, ‘Tekstil Sektöründe Çalışan Kadınların İş Sağlığı ve Güvenliği ve Sosyal Diyalog Eğitimi Projesi´, ‘Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi´ gibi önemli projeler üreterek çalışan kadınların sorunlarına somut çözümler üreten Öz İplik-İş Sendikası, kadın istihdamın arttırılmasına katkı sağlayarak ekonomik büyüme, kalkınma ve insani gelişmişliğe olumlu etki ederek yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlanacaktır.

Gerçekleştirdiği her projeyle bir ilke imza atan sendikamız "Sosyal Diyalog ve Eğitim yoluyla Kadın İstihdamının arttırılması" projesiyle de Türkiye´de önemli bir eksiklik olan kadın istihdamının arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

 

 

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
ORMAN VE TİGEM SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI
Öz Orman-İş Sendikası´nın yetkili olduğu Orman Teşkilatı ve TİGEM Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri anlaşmazlıkla sonuçlandı.
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
1 Mart´ta başladı! Unutmayın
2019 yılının emlak vergisi dönemi 1 Mart´ta başlıyor, ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs´a kadar devam edecek. Emlak vergisi zamanında ödenmezse cezası var. Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri de vergiden muaf...
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı yapıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi amacıyla “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi” kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından paydaş toplantılarının üçüncüsü ayağı Karabük´te düzenlendi.
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
TÜRKİYE İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA KOLAY TİCARETTE İKİNCİ
İslam İşbirliği Teşkilatı ticaretin kolaylaştırılması raporu yayınladı, raporda ülkelerin gümrük uygulamaları incelendi.
Devlet desteğiyle kurulan fabrika ilçenin yüzünü güldürdü
Devlet desteğiyle kurulan fabrika ilçenin yüzünü güldürdü
İstanbul´daki işletmelerini kapatan iki iş adamı, Fırat Kalkınma Ajansı ve Halk Eğitim Merkezi´nin desteğiyle Elazığ´ın Baskil ilçesinde açtıkları tekstil fabrikasında çoğunluğu kadın olmak üzere 136 kişiye istihdam sağladı.
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
TEB´den Dünya Çiftçiler Günü´ne özel yüzde 50´ye varan faiz indirimi
Türk Ekonomi Bankası (TEB), geliştirdiği ürün, hizmet ve kampanyalarla üreticinin yanında olmaya ve hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için bugün son gün
Gelir vergisi beyannamesi için kritik sürece girildi. Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen yaklaşık 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefiyle evini veya iş yerini kiraya veren yaklaşık 1,5 milyon kişinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini bugün gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
ZİRAAT BANKASI BANKA VE KREDİ KARTINI BİRLEŞTİRİP "BANKKART" YAPTI
Ziraat Bankası iki kartı tek kartta birleştiren “combo” özellikli yeni kart markası “Bankkart”ı hayata geçirdi.
IMF TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
IMF TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI
IMF´nin, Arjantin´in Buenos Aires kentinde 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek, G-20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Guvernörleri Toplantıları öncesinde hazırladığı "Küresel Beklentiler ve (Ekonomi) Politika Zorlukları" başlıklı Gözetim Notu açıklandı.
MTV ilk taksit ödemede son gün
MTV ilk taksit ödemede son gün
Sürücülerin Motorlu Taşıtlar Vergisi´nin (MTV) Ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesini en geç 31 Ocak Çarşamba günü yapmaları gerekmektedir.
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı ve 2017 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE Aralık ayında 0.69 oldu. 2017 enflasyon rakamı 11.92 oldu. Bu seviye 2004 yılından bu yana kayıtlara geçen en yüksek yıllık enflasyon oldu. Milyonlarca memur ve memur emeklisi enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekliyordu.
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
Yeni uygulama 1 Ocak´tan itibaren başlıyor!
YENİ yılla birlikte devlet, artık kimin ne iş yaptığını bilecek. 1 Ocak 2018´den itibaren çalışanın meslek kodunu bildirmeyene ceza verilmeye başlanacak.
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayı enflasyonu açıklandı
Kasım ayın enflasyonu yüzde 12,98 oldu. Bu rakam, 2004 Ocak ayından bu yana ki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu doğum haftasının takvimi belli oldu
Kutlu Doğum Haftası 2018´de Mevlid-i Nebi Haftası şeklinde kutlanmaya başlayacak ve Hicri takvim baz alınacak.
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
1 Ocak´tan itibaren ticaret hayatında yeni dönem başlıyor
Ticaret hayatında yeni döneme geçiliyor. Yeni nesil yazar kasalara geçiş 1 Ocak 2018`de tamamlanıyor.
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et hangi bölgelerde?
Türkiye´de en ucuz ve en pahalı et hangi bölgelerde?
Dana etinde Türkiye´nin doğusu ile batısı arasında 10 TL olan fark koyun etinde 12 TL´yi aştı. İşte Türkiye´de en pahalı ve en ucuz etin satıldığı yerler
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Vergilere yeni düzenlemelerde artış ne kadar
Maliye Bakanı Ağbal, bankaların kurumlar vergisini % 2 artırarak 22´ye çıkardıklarını söyledi. Ayrıca MTV binek otomobiller için % 40 artırılırken, şans oyunları, gelir ve kira vergisi de yükseltildi Jeopolitik risklere karşı savunma giderleri başta olmak üzere bütçeyi krizlere karşı daha dayanıklı hale getirmek için orta gelir grubunu hedefleyen yeni vergi paketi açıldı.
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Hükümet ´Yeni Hal Yasası´ için düğmeye bastı
Yeni yasa ile birlikte mevcut hallerin yerini, içerisinde sebze-meyveden, balık ve çiçeğe kadar birçok ürünün yer alacağı mega haller alacak. Yeni Hal Yasası ile çoğu şehir içinde kalan ve eskiyen hal binaları da yenilenecek. Birbirine yakın iller için ise ortaklaşa kullanılacak haller yapılması seçenekler arasında.
Afta hakkınız yanmasın
Afta hakkınız yanmasın
Vergi ve prim borcunu af kapsamında yeniden yapılandıranların hak kaybına uğramaması için ilk iki taksiti zamanında ve tam ödemesi gerekiyor. İkinci taksit için ise son 15 gün...
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Varlık Fonu´ndan 1 milyar TL iddiasına cevap
Kurulduğu günden beri merak edilen Varlık Fonu, başkan Mehmet Bostan´ın görevden alınmasıyla bir kez daha gündeme geldi. Varlık Fonu merak edilen sorulara internet sitesinden cevap verdi. 20 maddeye yer verilen açıklamada Savunma Sanayi Destekleme Fonu´ndan alınan 1 milyar liranın da faizi ile ödendiği belirtildi.
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Yoksulluk sınırı 2.587 TL
Türkiye Kamu-Sen 2017 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.587,59 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.334,15 Lira olarak belirlenidi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da 1.997,46 Lira olarak hesaplandı.
DOLAR
6.6428
EURO
7.2756
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar