Prof. Dr. Göçer Diyabetin Azalması İçin Sağlıklı Gıda Dedi
Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkan Vekili Ak Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, TOBB bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen “ Türkiye´de Diyabetin Maliyeti: Tedavide Uyum ve Sürekliliğin Önemi” konulu toplantıya katıldı.
Tarih: 23.11.2017 10:59:20/ 16782okunma / 0yorum

Diyabetin dünyada artış sıklığını gösteren grafikle sağlıklı olmayan gıdanın piyasada aldığı payı gösteren grafikler arasında son derece yakın bir paralellik var diyen Prof. Dr. Göçer,  Dolayısıyla biz sebepleri kullanmalıyız ve sebeplerin üzerine gitmeliyiz. Sağlık Bakanlığımız son yıllarda son derece olumlu çalışmalar yapıyor. Bakın sigarayla mücadelede çok büyük başarılar elde ettik. Obeziteyle mücadele için çalışıyoruz. Tuz kısıtlaması için çalışıyoruz. Okullarda, kantinlerde satılan ürünlerin  denetlenmesiyle ilgili Halk Sağlığı Kurumumuzun önemli kriterleri var, bunların kıstasları var. Hareketli yaşam için önemli kampanyalarımız var. Bunlardan sonuç alınıyor ama sebebine inmediğimiz sürece bu sıklığı istediğimiz sürece getiremeyiz. Bu modern çağın bir hastalığı. Dedi.

Prof. Dr. Göçer sözlerine şöyle devam etti. Amerika´da ve gelişmiş ülkelerde rakamlar benzer durumda. İfade edilen rakamlar %30 civarında ama ben Amerika´da gerçek rakamın %50 civarında olduğuna inanıyorum. Bu tartışmaların sonucunda bizim bir politika oluşturmamız lazım. Sağlık meselesi sadece siyaset meselesi değildir, bütün ülkenin meselesi, bütün tarafların meselesidir.  O yüzden bu tartışma ortamını son derece önemli görüyorum. Gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılık artmakta. Sağlıklı olmayan gıda dediğimiz şey, bunun içerisinde diyaliz söz konusu olduğunda özellikle nişasta şekerini zikretmemiz, vurgulamamız gerekiyor. Bahsettiğim grafik aynı şekilde nişasta şekerinin 1970´lerde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte diyabetin artışını, obazitenin artışını da gösteriyor dedi.

Prof. Dr. Göçer, Türkiye´de sorunu tespit edip sorunu aceleyle çözemeyiz. Dolayısıyla Ustamız Hipokrat ne diyor? “ Bir hastalık ne kadar uzun bir süreçte oluştuysa, tedavisi için de o kadar sabırlı olmalısınız, zaman ayırmalısınız.” Bunun çok örnekleri var. Bir gıda tüketimi alışkanlığındaki yapılan değişikleri 20-30 yıl sonra gösteriyor. 30 bin hastayla yapılmış son derece güçlü bilimsel çalışmalar var. Bu tüketilen gıdalarla belirli hastalıklar arasındaki korelasyonu gösteriyor. Özellikle nişasta şekerleri konusunda son derece net ortaya koyuyor. Bugünden yarına sorunu hemen çözme gibi bir aceleciliğe kapılmadan, sağlıklı düşünüp, sorunu iyi ortaya koyup uzun vadeli politikalar oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün şeker meselesine baktığımız zaman nişasta şekerlerinin Türkiye´de kotası var. 250 bin ton civarından maksimum nişasta şekeri üretilebilir deniyordu. Ama ülkemizde nişasta şekeri yapımı konusunda kurulan tesislerin kapasitesi 1 milyon tondu. Dolayısıyla bu sektör her açığı, her fırsatı değerlendirmek suretiyle daha fazla nişasta şekeri üretti. İfadesine yer verdi.

Konuşmasında Prof. Dr. Göçer, diyabette kontrolümüzün söz konusu olabileceğini düşünüyorum. Önce gıda tüketimimizi, yaşam alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Bugün insan bu gıda endüstrisiyle aynen benzinli bir araca mazot konmuş motor gibi olur. Motor bozuluyor, tekliyor. Önümüzde fırsatlarda var. Dünyada gıda endüstrisinin sakıncaları artık anlaşıldı. Tam bu noktada Türkiye´de görece olarak bakir topraklarımız varken bizim daha iyi tarım ürünleri üretmemiz lazım.  Bu Türkiye´deki insanlarımızın beslenmesi için hem de dünyada sağlıklı, iyi gıda ihtiyacına cevap vermek için bir fırsat olabilir. Bu doğrultuda şuanda Türkiye´de çok doğru şeyler yapılıyor. Tarıma baktığımız zaman arazi toplulaştırılması ve daha efektif daha verimli üretim yapılması sağlanıyor. Ülkemizde İyi tarım ve iyi gıda uygulamaları da hız kazanmış durumda. Bir ürünün tarladan sofraya kadarki sürecini standardize etmezsek ve sağlıklı gıda konusunda gereken hassasiyeti göstermezsek diyabetteki rakamlar önümüzdeki yıllarda daha da vahim duruma gelecektir dedi.

Prof. Dr. Göçer, sivil toplumu, bilim insanları ve siyasetçileriyle hep beraber sorunların köküne inmemiz lazım. Bunu ortak platformlarda dile getirmemiz gerekli ve özellikle nişasta şekeri, zararlı gıdalar konusunda bizleri, politikacıları sizlerin de zorlaması lazım. Biz her platformda buna sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ama ülkenin buna sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Toplantının çok verimli olduğu kanaatindeyim. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı´nın organize etmiş olduğu çalışmalar bir çatı programı oluyor sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HASVAK´TAN KANSER TEDAVİSİ GÖREN ÇOCUKLARA DESTEK
HASVAK´TAN KANSER TEDAVİSİ GÖREN ÇOCUKLARA DESTEK
Pandemi döneminde çalışmalarını hızla sürdüren HASVAK, Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi´ni ziyaret ederek, kanser tedavisi görev çocuklar için bağışta bulundu. Çocukların ihtiyacı olan, çok miktarda duyduğu zıbın, atlet, bez, pijama ve tulum takımlarını hastane yetkilileri ve Onkoloji servisi başhemşiresine teslim ederek çocuklara ulaştırdı.
Veteriner Hekimlerde aşılamada öncelik istiyorlar!
Veteriner Hekimlerde aşılamada öncelik istiyorlar!
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Başkanı Safa Gür, Covid-19 aşısının Türkiye´ye geldikten sonra Sağlık Bakanlığınca yapılan aşılama takvimine yönelik açıklaması sonrasında; aşılamada öncelik sıralamasında kendilerinin de yer alması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı...
Güneşe Hasret Bedenler Projesi Başladı
Güneşe Hasret Bedenler Projesi Başladı
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesince başlatılan "Güneşe Hasret Bedenler" projesiyle yatağa bağımlı, evde sağlık hizmeti gören hastalar açık havaya çıkarılıyor.
Psikolojiyi bozan yiyecekler
Psikolojiyi bozan yiyecekler
Ruhsal durumu etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenler arasında, yapılan araştırmalar sonucunda bazı yiyeceklerin de etkili olduğu ortaya çıktı.
RAMAZAN DA TOK TUTAN GIDALAR
RAMAZAN DA TOK TUTAN GIDALAR
Ramazan ayının gelmesi, alışık olduğumuz beslenme düzeni oruç tutanlar için değişikliğe uğramakta, öğün sayımız 3 ana 2 ara öğünden, 2 ana öğüne doğru azalmaktadır.
Taklit gıda ürünlerine dikkat!
Taklit gıda ürünlerine dikkat!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, taklit gıda ürünlerinden uzak durulması gerektiğini belirterek, "Ne kadar fazla ucuza kaçarsak sağlığımızı o kadar tehlikeye atarız" ifadesini kullandı.
Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi
Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi
Sağlık Bakanlığı, SGK´nın SMA hastalarının ilaçlarını karşılaması için yazı gönderdi.
Reflü ilaçları felç riskini arttırıyor
Reflü ilaçları felç riskini arttırıyor
Mide asidinin, mide dışına kadar çıkarak yemek borusuna teması ile oluşan bu hastalığın, başta stres olmak üzere bir çok sebebi var.
Narsisizm nedir?
Narsisizm nedir?
Narisistik Kişilik Bozukluğu Tanısı Alan Kişilerin %80´i Erkek.
Dizilerdeki Cinsel İçerikli Sahneler Toplumu Nasıl etkiliyor?
Dizilerdeki Cinsel İçerikli Sahneler Toplumu Nasıl etkiliyor?
Toplumumuzca cinselliğin normal ve doğal olarak görülmesi ve çocukların da cinselliği normal bir olgu olarak algılayarak büyütülmesi için cinselliğin TV programlarında ve dizilerde yer alması mutlaka gereklidir.
CİSED Çukurova Şubesi Açıldı
CİSED Çukurova Şubesi Açıldı
Kısa adı CİSED olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, Türkiye´nin alanında uzman akademisyenlerini ve ruh sağlığı profesyonellerini bünyesinde barındıran, 7 ilde örgütlenmiş Türkiye´nin en büyük aile, evlilik ve cinsel sağlık derneği olarak Adana Çukurova Şubesi´nin açılışını yaptı.
Bu Baharat Gözlerinizde %97 Oranında İyileşme Sağlıyor
Bu Baharat Gözlerinizde %97 Oranında İyileşme Sağlıyor
İtalyan uzmanların söylediğine göre, yaşla bağlantılı ortaya çıkabilen sarı nokta hastalığını ortadan kaldıracak ve yaşınız kaç olursa olsun görüşünüzü %97 oranında iyileştirecek basit bir baharat var!
İlaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacak
İlaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, ´ilaç bulunamıyor´ iddialarına ilişkin vatandaşa ilaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacağını bildirdi.
Bakan açıkladı, 6 ay içinde başlıyor
Bakan açıkladı, 6 ay içinde başlıyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için yeni bir tedbir aldıklarını belirterek, "Aile hekimlerimizi, belli günler için telefonla vatandaşlarla görüşebilecek hale getireceğiz.
Antibiyotik kullanımında yeni dönem
Antibiyotik kullanımında yeni dönem
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorların artık hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına 5 dakikada sonuç veren hızlı tanı testi ile karar vereceğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 16 bin kişi istihdam edilecek
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 16 bin kişi istihdam edilecek
Sağlık Bakanlığı personel ihtiyacını sözleşmeli personel alımı yaparak kapatacak.
Nurofen´e 4,4 milyon dolar para cezası
Nurofen´e 4,4 milyon dolar para cezası
Avustralya´da federal mahkeme, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen´in üreticisi Reckitt Benckiser´e, tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle verdiği cezayı artırdı ve toplamda 4,4 milyon dolar para cezasına ulaştı.
40´LI YAŞLAR RİSKİ YÜKSELTİYOR
40´LI YAŞLAR RİSKİ YÜKSELTİYOR
Anne olmayı ileri yaşlara ertelemeyin!
HER BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE DOĞUYOR
HER BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE DOĞUYOR
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar her on bebekten bir tanesinin zamanından önce yani prematüre olarak dünyaya geldiğini bildirdi.
Antibiyotik bilinçsiz kullanıldığında zararı çok!
Antibiyotik bilinçsiz kullanıldığında zararı çok!
Günümüzde enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı sağlık sorunları bir yana, kişinin iş, okul ve aile hayatında yarattığı zaman ve konfor kaybı diğer yana...
(DESAYDER´)İN 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ AÇIKLAMASI
(DESAYDER´)İN 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ AÇIKLAMASI
DESAYDER Danışma Kurulu Başkanı ve Sözcüsü, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut YAZICI, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamada bulundu.
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar