Sağlıklı beslen açlığa son ver
Dünya Gıda Günü, Yenimahalle Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde, Ragıp Tüzün Parkı´nda, ilçe sakinlerinin katılımı ile kutlandı.
Tarih: 15.10.2019 18:26:36/ 147okunma / 0yorum

Dünya Gıda Günü kapsamında “Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya” başlığı altında düzenlenen etkinlik, Yenimahalle Belediyesi önünden (FAO-SEC) gönüllüleri ve ilçe sakinlerinin Ragıp Tüzün Parkı´na gerçekleştirdikleri yürüyüş ile başladı.

Dünya genelinde üretilen gıda miktarının dengesiz dağılımına ve gıda ürünlerinin sağlıksız, aşırı tüketimine dikkat çekilen etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, FAO Orta Asya Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

“820 milyon aç, 800 milyon obez”

Dünya Gıda Günü´nü Yenimahalle´de kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu “Organizasyonun düzenlenmesinde bize desteğini sunan Yenimahalle Belediyesine teşekkür ediyorum. Her yıl farklı konu başlıkları altında Dünya Gıda Günü´nü kutluyoruz. Bu yılki konumuz açlığa son vermek için sağlıklı beslenme. Bu gün 820 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor ve yeterli gıda alamıyor. Diğer taraftan 800 milyon insan obezite veya fazla kiloyla baş etmenin yollarını arıyor. Yetişkinlerden çocuklara kadar birçok kesim obeziteyle karşı karşıya kalıyor. Aynı durum Türkiye için de söz konusudur. Obezite oranları son 20 yıl da artmaktadır ve her 3 yetişkinden 1´i obezite sorunuyla yaşamaktadır. Günümüzde sağlıksız beslenme; kalp ve damar haslıkları, diyabet, kanser türleri gibi birçok hastalığa bağlı ölümlerin başlıca nedeni haline gelmiştir. Artık vakit kaybetmeden neyi yanlış yaptığımızı kendimize sormamız gerekiyor. Evde yemek hazırlamak yerine paket servis kullanıyor, hazır yiyecekler yiyoruz. Tüketim alışkanlıklarımız gelecek neslin sağlığına büyük zarar veriyor” şeklinde konuştu.

/resimler/2019-10/15/1828334937887.jpg

“Sağlıksız beslenme kanserin yaygınlaşmasına yol açıyor”

Dünya üzerinde milyonlarca insanın açlıkla boğuştuğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal “Türkiye, birkaç yıl öncesine kadar gıda ihtiyacını kendi imkanlarıyla karşılayan sayılı ülkelerden biriydi. Günümüzde arpa, buğday gibi birçok tarım ürününü dışarıdan ithal ediyoruz. Çocuklarımız sağlıksız besleniyor. Obezite sorunu çocuk yaşta başlıyor. Sağlıksız besleniyoruz, fast food yiyecekler yiyoruz. Sağlıksız beslenme beraberinde kanser gibi hastalıkların yaygınlaşmasına sebep oluyor. Obeziteye ve sağlıksız beslenmeye karşı milletçe mücadele etmek zorundayız. Sağlıklı beslenmek istiyorsak tarımı ve hayvancılığı desteklemeliyiz. Dünya Gıda Günü´nde, böylesine anlamlı bir etkinliğe her yıl olduğu gibi bu yıl da ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

/resimler/2019-10/15/1828565094571.jpg

Anahtar Kelimeler: Sağlıklı beslen açlığa
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Batıkent´in kalbine modern dokunuş
Batıkent´in kalbine modern dokunuş
Yenimahalle Belediyesi tarafından 2011 yılında Batıkent bölgesinde hizmete açılan Meydan AVM önündeki etkinlik alanı yeniden projelendirildi. Başkent´in yeni meydanı olmaya aday alan, 7´den 70´e tüm vatandaşlara keyifli anlar vadediyor.
Araç Filosuna Tanker Takviyesi
Araç Filosuna Tanker Takviyesi
Parklarını ve yeşil alanlarını kendi imkanlarıyla yapan Yenimahalle Belediyesi, araç filosuna 2 adet sulama tankeri daha kattı.
İkinci Bahar sakinlerine “Mutlu Yaşlanma” semineri
İkinci Bahar sakinlerine “Mutlu Yaşlanma” semineri
Yenimahalle´de 50 yaş üstü vatandaşların kişisel ve sosyal gelişimleri amacıyla açılan İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezlerinde eğitim seminerleri devam ediyor.
Yenimahalle zabıtasından ara tatil denetimi
Yenimahalle zabıtasından ara tatil denetimi
Yenimahalle Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı 1´inci dönem ara tatili nedeniyle öğrenciler ve ailelerin yoğun olarak kullandığı alışveriş merkezlerini denetledi.
Yaşar: “Hedef devlet kapısı değil üretim olmalı”
Yaşar: “Hedef devlet kapısı değil üretim olmalı”
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kurduğu ve 17 yıl başkanlığını yaptığı Sandıklılar Dayanışma, Araştırma, Tanıtma ve Kalkındırma Vakfı´nın (SANVAK) burs sağladığı üniversiteli gençlerle kahvaltıda buluştu.
Dans edin sağlıklı yaşayın
Dans edin sağlıklı yaşayın
Yenimahalle Belediyesi´nin 50 yaş üstü vatandaşların kişisel gelişimini sağlamak ve boş vakitlerini yararlı geçirmelerini sağlamak amacıyla ilçe geneline açmış olduğu İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezleri, çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
Yenimahalle´nin gençlik Projesi Antalya´da zirve yaptı
Yenimahalle´nin gençlik Projesi Antalya´da zirve yaptı
Yenimahalle Belediyesi´nin başvuru sahibi olduğu, Ankara Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı, ORSİAD ve TÜSİAV ortaklığıyla gerçekleştirilen “KARİYER 4.0: Endüstri 4.0 Döneminde Milli, Dijital ve Cinsiyet Eşitlikçi İstihdam ve Girişimcilik Politikaları” Projesi Kapanış ve Zirve Toplantısı Antalya´da gerçekleştirildi.
KYS sorumlularına hizmet içi eğitim
KYS sorumlularına hizmet içi eğitim
İnsan odaklı yerel yönetim anlayışının Başkent´teki başarılı temsilcisi ve ortaya koyduğu hizmetlerin dünya standartları üzerinde olduğu TSE tarafından tescillenen Yenimahalle Belediyesi, TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi konusunda, belediye birim kalite sorumlularına 3 gün süren hizmet içi eğitim programı düzenledi.
300 fidan toprakla buluştu
300 fidan toprakla buluştu
Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Çerkes Derneği tarafından geleceğimizi #destekliyorum projesi kapsamında Yenibatı Mahallesi´nde hatıra ormanı oluşturuldu.
Yenimahalle´de 10 Kasım´a özel konser
Yenimahalle´de 10 Kasım´a özel konser
Yenimahalle Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete uğurlanışının 81´inci yılında Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi´nde düzenlenen “Atatürk´ü Anma Konseri” ile yâd etti.
Karşıyaka´da Ders Zili Çaldı
Karşıyaka´da Ders Zili Çaldı
Yenimahalle´de ikamet eden ortaöğretim, lise ve mezun öğrencilere "Eğitime Destek Projesi" kapsamında kurslar açarak ücretsiz eğitim veren Yenimahalle Belediyesi, ilçenin 4´üncü Destek Eğitim Merkezi´nde de ders zilini çaldı.
Yenimahalle´de zaman 09.05´te durdu
Yenimahalle´de zaman 09.05´te durdu
Yenimahalleliler, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete uğurlanışının 81´inci yılında, Batıkent Meydan Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törenle andı.
YENİMEK kursiyerlerine sinema keyfi
YENİMEK kursiyerlerine sinema keyfi
Yenimahalle Belediyesi, ilçe sakinlerini kültür ve sanat etkinlikleri ile bir araya getirmeye devam ediyor.
Özel çocuklar Ata´nın huzurunda
Özel çocuklar Ata´nın huzurunda
Yenimahalle Belediyesi´nin 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü ve Atatürk Haftası´nda Anıtkabir´e düzenlediği gezide Yenimahalle´nin özel çocukları ve aileleri Atatürk ebedi istirahatgahında ziyaret etti.
Minikler maskelerini taktı, farkındalık yarattı
Minikler maskelerini taktı, farkındalık yarattı
Yenimahalle Belediyesi kreşlerinde eğitim gören minik öğrenciler Lösemili Çocuklar Haftası kapsamındaki farkındalık kampanyasına destek verdi.
Gelincik Adam´dan canlı performans
Gelincik Adam´dan canlı performans
Yenimahalle Belediyesine bağlı YENİMEK Yağlı boya resim kursu kursiyerleri, ünlü ressamdan tüyolar aldı.
Yenimahalleli engelliler Samsun´da mutlu oldu
Yenimahalleli engelliler Samsun´da mutlu oldu
Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi´ne kayıtlı 30 kişilik engelli grubu Samsun´a geziye gitti. Belediye tarafından düzenlenen gezide engelliler gönüllerince vakit geçirdi.
Başkan Yaşar, Malatyalılarla buluştu
Başkan Yaşar, Malatyalılarla buluştu
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Arapgir Kalkındırma Derneği´nin düzenlediği Danışma Kurulu Toplantısı´na katıldı.
Yeni destek eğitim merkezleri açılıyor
Yeni destek eğitim merkezleri açılıyor
Yenimahalle´de ikamet eden ortaöğretim, lise ve mezun öğrencilere "Eğitime Destek Projesi" kapsamında kurslar açarak ücretsiz eğitim veren Yenimahalle Belediyesi, yeni destek eğitim merkezlerini açmak için gün sayıyor.
3 Bin Engelli Haklarını Öğrendi
3 Bin Engelli Haklarını Öğrendi
Engelli vatandaşlara 4 yıldır danışmanlık hizmeti veren Yenimahalle Belediyesi, belediye binası içerisinde bulunan Engelliler Birimi aracılığıyla 3 bin engelli vatandaşı, hakları konusunda bilgilendirdi.
Başkan Yaşar, park çalışmalarını inceledi
Başkan Yaşar, park çalışmalarını inceledi
Yemyeşil bir Yenimahalle için park sayılarını arttırmaya devam eden Yenimahalle Belediyesi, 9 yeni park açılışı için gün sayıyor.
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar