SON KAFİLE...
İşte geldik, gidiyoruz… Ne güzel nasihatti bize Gök Tanrı´dan gelen, ne güzel yol gösterdi bize bozkurtlar, asenalar…
Tarih: 14.5.2021 12:14:21/ 712okunma / 0yorum

“Ey Oğul” dedi,

Zaman herhangi bir zaman, mekân herhangi bir mekândı,

Nedir bu göklerdeki hal, sanki başımıza yıkılacak,  Gök Tanrıyı kim kızdırdı? Obamızda derdi olan var da derman mı olamadık, aç vardı aş mı vermedik,  mazlum vardı el mi uzatmadık? Varın haber salın herkese, her yere; görmemek, duymamak bize yakışmaz. Gök Tanrı´ya mahcup olmak bizden uzak olsun, bizim gönlümüz açlara, dertlilere gariplere yakın dursun!”

Vardılar, gittiler… Dertlere derman, dertlilere yoldaş oldular. Nasihat verip nasihat aldılar, nasiplendiler. Gök açıldı Gök Tanrı güldü. O gülünce kâinat güldü, varlık, mahcubiyetinden az kala varlığından olacaktı, Gök Tanrının kayyumiyeti olmayaydı…

“Gül Hanım” dedi,

 Zaman herhangi bir zaman, mekân herhangi bir mekândı…

“Bu ay neden ve nasıl parçalanmış, bölünmüş iki parçaya! Bir parçası bir yerde diğer yarısı başka yerde… Yoksa Gök Tanrı bize bir şey diyor da biz anlamaz mı olduk?”

Düşündüler, taşındılar… Yere, göğe, bozkırlara baktılar… Hâna, haneye, halka, gönüllere danıştılar. Sonra verdiler bir karar ki kâinat duyunca o kararı, sevindi.

Gök tanrı gülüverdi. Ayın parçalandığı memlekete doğru gitmeye karar verdiler, eğer Gök Tanrı yerlerin imrendiği, göklerin sakındığı Ay´ı bölüvermişse ikiye “bu bir ayrılma vaktidir” dediler. Yüzyıllık ovalarını, bozkırlarını, obalarını bırakıp Ay´ın yarıldığı yere doğru yürümeye vardılar. Gök Tanrı dilemişti, onlar bunu böyle bildiler. Ay yarılmışsa bu bir nasihatti, bir vesileydi, bozkırdan ayrılışının, bereketi arayışın, kutlu bir buluşmanın, bitmeyen bir kavuşmanın vesilesi… Bu yola çıkışın, çölden başlayan yürüyüşe katılışın, sonra bu kervanın durmamacasına asırlara uzanışının sebebini, ne ay bilirdi yarılırken, ne de yola çıkanlar… Ay yarılmıştı bir kere… Kutlu bir mekânda, kutlu bir zamanda kavuştular ebedi diyara, Gök Tanrı´nın her işinde bir hikmet arayanlar…

“Ay Kızım, Can Kızım” dedi,

Zaman herhangi bir zaman, mekân herhangi bir mekândı…

İşte geldik, gidiyoruz… Ne güzel nasihatti bize Gök Tanrı´dan gelen, ne güzel yol gösterdi bize bozkurtlar, asenalar… Ne de hoş bir yolculuktu bizimkisi! Bozkırlardan çıktık, Tanrı Dağları´nı aştık, serinledik Ceyhun´da, Seyhun´da Merv´de… Çöller gördük vaha olmuş. Altayları aştık, bir kısrak başı gibi bir kıtadan diğerine uzandık.”

Doğrulukla çıktık yola, adaletle buluştuk, gariplerin tertemiz alın terleri ile yıkadık gönlümüzü… Kirlenmiş topraklara ab-ı hayat olmaya adandık. Turan illerinden bir “Kızıl Elma”ya yol tuttuk ki, bu yol bizi Gök Tanrı´ya vardırsın. Mahcup olmadan varalım huzura, tebessümle karşısın bizi, ağırlasın hayat ağacının gölgesinde, ayın yarıldığı vakitte yaşayanla, yaşayanlarla…

“Al Bayraklı, Sırma Sancaklı Beğlerim” dedi,

Zaman herhangi bir zaman, mekân herhangi bir mekândı…

Durmak yoktu bize, durmadık… Varılacak yerlere hep birlikte vardık. Gök Tanrı bizi mahcup etmedi, yolsuz yordamsız, aşsız obasız bırakmadı. Biz de şükür olsun yolumuzdan şaşmadık. Doğruluktan, adaletten kaçmadık. Garibin yanında merhametten, zalimin karşısında heybetten geri durmadık. Bayrağımız bizim sevdamız, SANCAĞIMIZ bizim yiğitlerimiz oldu. Ay´ın yarıldığı memleketlere geldik. Sonra nice memleketler bize, biz nicelerine ulaştık. Övünmedik biz, böbürlenmedik… Atlarımız şahlandı, Gök Tanrı bizi şanlandırdı, büyüklenmedik… Zor zamanlar gördük, sakınmadık gözümüzü budaktan. Bizimkisi almak değil, vermek davasıydı. Gök Tanrı´nın bize bahşettiklerini, O´nun vaat ettiklerine ulaştırdık, saklamadık, biriktirmedik. Var etmek için, yok olmak istedik; var edişin uğruna yok olma davasıydı bizimkisi…

“Dostlarım” dedi “Ah Dostlarım”,

Zaman herhangi bir zaman, mekân herhangi bir mekândı…

“Hani gökteki Ay, nerede yıldızlar, benim dörtnala koşan kısraklarım nerede, bozkurtları bağlamaya cüret edenler de kim? Turan ellerinin kokusunu neden alamıyorum, Kızıl Elma´yı soldurmaya davranan mı var? Ay´ın yarıldığı zamandan, mekândan hiç mi ses yok?”

“Biz” dediler, “Beğim”;

“Az soluklanalım dedik, nefeslenelim biraz.  Durunca anladık ki yorulmuşuz.  Aldığımız her nefes bizi daha da tüketti an be an.  Anladık ama geç olmadı. Anladık iş işten geçmeden, yaraşmazmış durmak Türk´e. Dost dosta düşman olmadan, yokluk varlığın kabına dolmadan, garibin derdi gönülleri boğmadan, Kızıl Elma´nın son çiçeği solmadan, son şehidin kanının son damlası kurumadan, artık yollarda tutacağız biz bu hak edilmiş kutsal yası…”

Davrandık Beğim, gayri bizi hor görme. Ay yarılsın yine, Gök Tanrı bize yol versin, dağlar hazır dursun, nehirler durulsun! Sussun gayri çağları ağlatan karanlığın kara nefesi…

Bozkurtlar davransın, asenalar şenlensin, parlasın bayrak, şahlansın ses versin SANCAK, bilsin artık bütün kâinat: “Yola Çıkan Türk´ün Son Kafilesi”

 

Anahtar Kelimeler: KAFİLE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehit yakını, gazi ve gazi yakını ataması
Şehit yakını, gazi ve gazi yakını ataması
278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurum ve kuruluşlarına atamaları yapılacak.
Bakan Yanık: “5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına  yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik”
Bakan Yanık: “5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık, şiddete maruz kalan kadınların ilk başvurduğu mekanizmalar arasında kolluk kuvvetlerinin yer aldığını belirterek, “ İçişleri Bakanlığı işbirliğiyle, 5.113 Polis Akademisi öğrencisine, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdik” dedi.
Bakanlığın Kuruluşlarında Yetişen  Gençlerin Üniversite Başarısı
Bakanlığın Kuruluşlarında Yetişen Gençlerin Üniversite Başarısı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının kuruluşlarında yetişen gençlerden bu yıl sınava giren 241´i üniversiteli oldu. Korunma ve bakım altındaki gençler üniversitelerin sosyal hizmetler, çocuk gelişimi, mühendislik, öğretmenlik, hukuk, psikoloji ve diş hekimliği bölümlerine yerleşti
“Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de Yayımlandı
“Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de Yayımlandı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız koordinasyonunda hazırlanan “6284 sayılı Kanun Kapsamında Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
ÖZ-İPLİK İŞ SENDİKASI YENİLİKÇİ  BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI
ÖZ-İPLİK İŞ SENDİKASI YENİLİKÇİ BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İşçi ceza paraları kapsamında desteklenen “Dijital Dönüşüm Ve Becerilerin Arttırılması Yoluyla Çalışanların Sürdürülebilir Eğitime Erişiminin Sağlanması” projesi kabul edilerek uygulanmaya başlandı.
GALASI YAPILAN “İŞSİZ ADAM”  24 EYLÜL´DE SİNEMALARDA
GALASI YAPILAN “İŞSİZ ADAM” 24 EYLÜL´DE SİNEMALARDA
24 Eylül´de sinemalarda gösterime girecek olan “İşsiz Adam” filminin galası Etimesgut Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi´nde pandemi kuralları dikkate alınarak yapıldı.
Bakan Yanık: “Ebeveynleri cezaevinde olan ve cezaevinden çıkan çocuklar artık Bakanlığımızın sosyal hizmet modelleriyle takip edilecek”
Bakan Yanık: “Ebeveynleri cezaevinde olan ve cezaevinden çıkan çocuklar artık Bakanlığımızın sosyal hizmet modelleriyle takip edilecek”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık, ebeveynleri ceza infaz kurumunda bulunan çocuklar ile ceza infaz kurumlarında ebeveynleriyle kalan ve denetimli serbestlik yükümlüsü çocuklardan, cezaevinden çıktıktan sonra korunma ihtiyacı olanların sosyal hizmet modelleriyle destekleneceğini bildirdi.
"ÇÖLDE ÇAY" DEĞİL.... "LİNÇTE ÇAY..."
"ÇÖLDE ÇAY" DEĞİL.... "LİNÇTE ÇAY..."
Gazeteci Fuat Uğur´un Ankara Belediyesi´nin Ankara Altındağ´da bıçaklanma olayından sonra sabıkalı bir grup tarafından Suriyelilere başlatılan linç girişimine katılanlara "çay servisi" yapıldığı iddiası Ankara gündemini karıştırdı.
Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız İle UN Women Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme İçin Proje Başlatıyor
Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız İle UN Women Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme İçin Proje Başlatıyor
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınlar ve erkekler arasında var olan fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırarak, herkesin eşit ve adil bir şekilde hak, fırsat ve imkanlardan faydalanmasını sağlamak için ortak proje başlatıyor.
HASVAK´tan Antalya Manavgat için dayanışma eli
HASVAK´tan Antalya Manavgat için dayanışma eli
HASVAK, Antalya bölgesinde yangından zarar gören yaşlı ve hastalara destek olmak amacıyla harekete geçti. HASVAK, metal ranza, yatak ve battaniyeden oluşan yardım malzemelerini taşıyan bir kamyonu Antalya Aksu Kaymakamlığına gönderdi.
ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASININ 44. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASININ 44. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
Öz İplik İş Sendikasının 44. Kuruluş Yıldönümü, 6 Ağustos 2021 tarihinde Ankara´da kutlandı.
Kadın konukevlerinde hizmet  alan kadınlara “istihdam” desteği
Kadın konukevlerinde hizmet alan kadınlara “istihdam” desteği
Bakan Yanık: “2021 yılında konukevlerimizdeki 163 kadını meslek sahibi yaptık”
ÖZ İPLİK İŞ Yeni Hizmet Binası Törenle Açıldı
ÖZ İPLİK İŞ Yeni Hizmet Binası Törenle Açıldı
ÖZ İPLİK İŞ Ankara´daki yeni Genel Merkezinde hizmet vermeye başladı.
Bakan Yanık´tan, Marmaris yangınında vefat eden Şahin Akdemir´in ailesine başsağlığı telefonu
Bakan Yanık´tan, Marmaris yangınında vefat eden Şahin Akdemir´in ailesine başsağlığı telefonu
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Marmaris´te yangın söndürme ekiplerine gönüllü olarak motoruyla su taşırken dumandan etkilenerek hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir´in ailesini arayarak başsağlığı diledi.
“HER SİPARİŞE BEŞ FİDAN”
“HER SİPARİŞE BEŞ FİDAN”
Açık Hava Reklam sektöründe Türkiye çapında hizmet veren ve kısa zamanda aldığı ödüller ile dikkat çeken, Ankara firmalarından Graftime Reklam, Son zamanlarda ülke genelinde çıkan ve doğaya büyük zararlar veren yangınlar sonrası TEMA Vakfı aracılığı ile “Her Tabela Siparişine 5 Fidan” kampanyası başlattı.
ETKİNLİK SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ORTAK TALEPLE SESLENDİ
ETKİNLİK SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ORTAK TALEPLE SESLENDİ
Davet ve etkinlik sektörü temsilcileri, bayram tatilinin yarattığı insan hareketliliği nedeniyle tırmanışa geçen vaka sayıları karşısında ortak bir açıklama yaparak etkinlik firmalarının görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğal afetlerden etkilenenlere 130,4 milyon lira destek verdi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğal afetlerden etkilenenlere 130,4 milyon lira destek verdi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2018´in başından bugüne kadar meydana gelen deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerden etkilenen vatandaşlara ulaştırılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) hesaplarına 130,4 milyon lira nakdi destek verildiğini bildirdi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli güreşçi Sinan Sadak´ı telefonla arayarak tebrik etti
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli güreşçi Sinan Sadak´ı telefonla arayarak tebrik etti
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul´da düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası´nda altın madalya kazanan Sinan Sadak´ı telefonla tebrik etti.
KARAKOÇ:TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL, OYUNLAR BOZULMUŞ DEVRAN DEĞİŞMİŞ ASIR ARTIK TÜRK ASRIDIR´
KARAKOÇ:TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL, OYUNLAR BOZULMUŞ DEVRAN DEĞİŞMİŞ ASIR ARTIK TÜRK ASRIDIR´
Milliyetçi Hareket partisi Diyarbakır Milletvekili Adayı Siyasetçi Mehmet Teyar Karakoç, bir Kurban Bayramı´na daha kavuşmanın, manevi hazzı ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Bakan Yanık: “Afet dönemlerinde de şiddet mağduru kadınlarımız, hizmetlerimize kesintisiz ulaşacak”
Bakan Yanık: “Afet dönemlerinde de şiddet mağduru kadınlarımız, hizmetlerimize kesintisiz ulaşacak”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, afet ve acil durumlarda şiddetle mücadelenin kesintiye uğramaması için koruyucu ve önleyici hizmetleri etkin bir şekilde sürdüreceklerini belirterek, “Şiddet mağduru kadınlarımızın, hizmetlerimize erişimde aksaklık yaşamaması için tedbirlerimizi arttırıyoruz” dedi.
Rize´de selden etkilenen vatandaşlar için 1 milyon lira kaynak
Rize´de selden etkilenen vatandaşlar için 1 milyon lira kaynak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Rize´de selden etkilenen vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 1 milyon lira kaynak aktarıldı.
DOLAR
8.4402
EURO
9.9382
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar