TÜRK TARİH PARKI VE MÜZESİ´NE TARİHÇİLERDEN TAM NOT
Akademik Kurul Toplantısı yapan Başkan Enver Demirel: "Türk Tarih Parkı ve Müzesi´ni hayata geçirsek de projenin sahibi bize her aşamasında görüş ve önerileriyle katkı sunan değerli akademisyenlerimiz, tarihçilerimiz ve bu şanlı tarihin sahibi Türk Milletidir".
Tarih: 26.6.2020 13:21:43/ 1792okunma / 0yorum

Etimesgut Belediyesi, Bağlıca Mahallesi´nde 55 bin metre karelik alan üzerinde yer alan; Ergenekon´dan Cumhuriyet´e ve günümüze Türk tarihinin heykel, rölyef, anıt, bilgi panoları ve vesikalarla bir platformda sunulacağı Türk Tarih Parkı ve Müzesi inşaatına devam ediyor.

Projenin inşaatı devam ederken Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, aralarında tarihçi akademisyenlerin de yer aldığı Akademik Çalışma Kurulu´nu topladı. Türk Tarih Parkı´nda gelinen son noktayı aktaran Demirel, tarihçilerin görüş, öneri ve eleştirilerini aldı.

Akademik Kurul Toplantısı´na Yeditepe Üniversitesi´nden Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yunus Koç, Hacı Bayram Veli Üniversitesi´nden Prof. Dr. Konuralp Ercilasun, Ankara Üniversitesi´nden Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi´nden Prof. Dr. Mehmet Şahingöz,Yıldırım Beyazıt Üniversitesi´nden Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi´nden Prof. Dr. Nurettin Güz ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi´nden Prof. Dr. Mustafa Eravcı, proje danışmanı Alper Çınar, proje direktörü Özgür Barış Etlive belediye bürokratları katıldı.

ÇOK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

Türk Tarih Parkı´nda yapılan çalışmalar hakkında genel bilgi veren Demirel, "Yapımına devam ettiğimiz bu projemizde şanlı Türk tarihimizi tüm yönleriyle yansıtmanın gayreti içerisindeyiz. Türk Tarih Parkı´nda Ergenekon´dan başlayarak Cumhuriyet dönemine kadar tarihimizdeki dönüm noktalarını oluşturduğumuz alanlarla, heykel, rölyef, anıt ve tarihi vesikalarla anlatacağız. Göktürk Devleti alanımız, 1453 Fetih Alanımız, 17 Büyük Türk Devletleri Alanımız, Büyük Türk Düşünürleri Alanımız, İslamiyet Dönemi Önemli Türk Büyükleri Alanımız, Türk Cumhuriyetlerini temsil eden 7 Türk Büyükleri Alanlarımız ve Kurtuluş Savaşı Alanımız ve Çanakkale Savaşı Alanımız yer alacak. Müzemizde Göktürk, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşu, Yaşar Zeynalov gibi dünyaca ünlü ressamların panoramik resimleri ile anlatılacak. Açık hava müze alanının yanı sıra yaklaşık 7 bin metre karelik kapalı müzemiz de yer alacak. Burada 650 kişilik konferans salonu, çok amaçlı sanatsal sergi salonu, 10 bin kitaplık bir kütüphane ve birçok donatı hizmet verecek. Türk Tarih Parkımız, ilkokul çağındaki bir çocuğu da, lise ve üniversite eğitimi gören gencimize de tarihi araştırma yapan akademisyenlerimize de kaynaklık edecek çok kapsamlı bir çalışmadır" diye konuştu.

/resimler/2020-6/26/1324040559263.jpg

BU İŞİN SAHİBİ ŞANLI TÜRK MİLLETİDİR
"Biz Türk Tarih Parkı ve Müzesi´ni yapıyoruz. Ancak bu işin gerçek sahibi akademisyenlerimizdir, tarihçilerimizdir. şanlı tarihin sahibi Türk Milletidir" diyen Demirel şunları kaydetti: "İstiyoruz ki insanımız tarihimizi televizyon dizilerinden değil, hem kitaplardaki doğru kaynağından ve bu müzemizden görerek öğrensinler. Çalışmamızı yürütürken üniversitedeki değerli tarih hocalarımızdan, tarih enstitülerinden yararlanıyoruz. Doğru bilgi kaynaklarını referans almaya gayret ediyoruz. Şu aşamada eksiğimiz, yanlış yaptığımız noktalar olabilir. İşte bu tür akademik toplantılarla bu eksiklerimizi tamamlamak istiyoruz".

AKADEMİSYENLER NE DEDİ?

Toplantıda söz alan akademisyenlerde projeye ilişkin görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirdiler.

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl: Türkiye için tek olacak örnek bir projedir. Her bir aşaması titizlikle yapılıyor, doğru kaynaklar taranıyor. Akademik çevreler için de çok büyük bir hizmettir.

Prof. Dr. Yunus Koç: Avrupa´daki müzecilik anlayışı gibi gerçekten takdir edilecek çok güzel bir çalışma. Çok gurur duydum. Emeği geçenleri kutluyorum. Tarihimizdeki kritik dönemlerin çok iyi anlatılması gerekiyor.

Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu: Beni heyecanlandıran bir proje. Ciddi profesyonelce bir yaklaşım söz konusu. Türk tarihine bırakılacak önemli bir izdir. Türk dünyasını tüm yönleriyle yansıtacak çalışma olmuş.

/resimler/2020-6/26/1325259935971.jpg

Prof. Dr. Mehmet Şahingöz: Burası tamamlandığında Türk dünyasının uğradığı bir yer olacaktır. Türk dünyasından her gelen ziyaretçi burada kendi tarihiyle ilgili bir unsur görecektir.

Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin: 21. yüzyıl belediyecilik anlayışında hareket ederek böyle bir projeye öncülük ettiği için Enver Başkan´ı tebrik ediyorum. Etimesgut´a yeni bir milli kent kimliği kazandıracak özel bir çalışma olmuş.

Prof. Dr. Mustafa Eravcı:Tarihsel kodların ortaya çıkarılması çok önemli. Öğrencilerin tarihimizi öğrenmesi açısından da çok yerinde görüyorum.

Prof. Dr. Konuralp Ercilasun: Heykel ve semboller tarih algısının gelişmesinde çok önemli bir yer tutar. Özellikle çocuklarımıza tarih bilincinin aşılanmasında, tarihimizin öğretilmesinde eğitim hayatımıza büyük katkı sağlayacaktır.

Prof. Dr. Nurettin Güz: Türk tarihini canlı tutma ve çocuklarımızın eğitimi açısından çok başarılı bir proje olmuş. Yapılan her çalışma için illaki bir önyargı olacaktır. Enver Başkanı böylesine anlamlı bir hizmeti kazandırdığı için kutluyorum.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ETİMESGUT´A ÇİFTE KAPALI PAZARYERİ
ETİMESGUT´A ÇİFTE KAPALI PAZARYERİ
Etimesgut Belediyesi, Bağlıca Mahallesi ve Tunahan Mahallesi´ne kapalı pazaryeri ve zabıta merkezi inşa ediyor.
ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ´NDE BİR BAŞARI HİKAYESİ
ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ´NDE BİR BAŞARI HİKAYESİ
Türkiye´nin tek dünyaya örnek olan Engelsiz Yaşam Merkezi, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıyor, onlara yeni ufuklar açıyor.
KORONAVİRÜS HASTALARINA AŞEVİNDEN YEMEK HİZMETİ
KORONAVİRÜS HASTALARINA AŞEVİNDEN YEMEK HİZMETİ
Etimesgut Belediyesi pandemi sürecinde sosyal yardımlara devam ediyor.
ETİMESGUT´A 2 KÖY KONAĞI
ETİMESGUT´A 2 KÖY KONAĞI
Etimesgut Belediyesi tarafından Yapracık Mahallesi ve Ballıkuyumcu Mahallesine tarihi Ankara Evi şeklinde "Köy Konağı" inşa ediliyor.
´SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN´ DENETİM YAPTILAR
´SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN´ DENETİM YAPTILAR
Etimesgut Kaymakam Vekili Abdullah Küçük ve Başkan Demirel, koronavirüs denetimlerine katılarak toplu taşıma araçları, pazar yerleri ve işyerlerini denetlediler.
ETİSEM KAYITLARI BAŞLIYOR
ETİSEM KAYITLARI BAŞLIYOR
Ders başı 21 Eylül planlanıyor ancak Milli Eğitim Bakanlığı´nın belirleyeceği takvime göre değişiklik yapılacak.
ANKARA´NIN SU ENVANTERİ ÇIKARILACAK
ANKARA´NIN SU ENVANTERİ ÇIKARILACAK
Etimesgut Belediyesi ve OSTİM Teknik Üniversitesi işbirliği yapacak.
DÜRÜSTLÜK KARŞILIKSIZ KALMADI
DÜRÜSTLÜK KARŞILIKSIZ KALMADI
Başkan Demirel, bulduğu para dolu cüzdan ve çantayı sahiplerine teslim eden 2 personele altın hediye etti.
ZABITALARIMIZ PANDEMİ SÜRECİNDE CANLA BAŞLA MÜCADELE EDİYOR"
ZABITALARIMIZ PANDEMİ SÜRECİNDE CANLA BAŞLA MÜCADELE EDİYOR"
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, 1-7 Eylül Zabıta Teşkilatı´nın 194. yıldönümünü kutlayarak, "Günün 24 saati görevinin başında bulunan zabıtalarımıza başarılar diliyorum.
ETİMESGUT BELEDİYESİ´NDEN GİRESUN´A LOJİSTİK DESTEK
ETİMESGUT BELEDİYESİ´NDEN GİRESUN´A LOJİSTİK DESTEK
Etimesgut Belediyesi, Giresun´da meydana gelen sel ve heyelan felaketinin ardından yapılan temizlik çalışmaları için üç kamyon ve bir kepçeyi bölgeye gönderdi.
ETİMESGUFT BELEDİYESPOR´DA YENİ KADRO ŞEKİLLENİYOR
ETİMESGUFT BELEDİYESPOR´DA YENİ KADRO ŞEKİLLENİYOR
Teknik direktörlüğe Taşkın Göngör getirildi, 9 futbolcuyla yollar ayrıldı, 7 futbolcu transfer edildi.
"EMEK, BAŞARI VE GÖNÜLDEN HİZMET VAR, GURUR DUYDUM"
"EMEK, BAŞARI VE GÖNÜLDEN HİZMET VAR, GURUR DUYDUM"
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofis Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi´ni ziyaret ederek, merkez hakkında Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel´den bilgi aldı.
KAYMAKAM SEVGİLİ VE BAŞKAN DEMİREL KORONAVİRÜS DENETİMİNE ÇIKTILAR!
KAYMAKAM SEVGİLİ VE BAŞKAN DEMİREL KORONAVİRÜS DENETİMİNE ÇIKTILAR!
"Sağlık İçin, Hepimiz İçin" sloganıyla pazaryerleri, taksi durakları, büfeler, parklar, kafetarya ve lokantalarda denetim yapıldı, esnaf ve vatandaşlar maske, temizlik, mesafe konusunda uyarıldı.
ÜRETİCİDEN HALKA DOĞAL ÜRÜNLER BU PAZARLARDA
ÜRETİCİDEN HALKA DOĞAL ÜRÜNLER BU PAZARLARDA
Etimesgut Belediyesi, Eryaman 1. Etap Kapalı Pazarı ve Alsancak Kapalı Pazarına üretici pazarı kurdu. Eryaman 1. etap pazarı perşembe günü, Alsancak Kapalı Pazarı da Pazartesi günü hizmet veriyor.
Başkan Demirel Covid-19 denetiminde
Başkan Demirel Covid-19 denetiminde
İçişleri Bakanlığı´nın, 81 il valiliğine ´Korona virüs Denetimleri´ konulu genelge göndermesi üzerine Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili Etimesgut´ta Covid-19 tedbirleri denetimi gerçekleştirerek, uyulması gerekenleri hatırlattı.
Etimesgut Belediyesi Kurban Pazarı Hazır
Etimesgut Belediyesi Kurban Pazarı Hazır
Etimesgut Belediyesi´nde Kurban Bayramı´nın güvenli ve rahat geçmesi için hazırlıklar tamamlandı.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANITI AÇILDI
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANITI AÇILDI
Etimesgut Belediyesi tarafından inşa edilen 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıtı törenle hizmete girdi.
ANKARA´NIN EN BÜYÜK 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ORMANI ETİMESGUT´TA
ANKARA´NIN EN BÜYÜK 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ORMANI ETİMESGUT´TA
Etimesgut Belediyesinin, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan kahramanlar için oluşturduğu 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı başkentin en büyük ormanları arasında yer alıyor.
FURKAN KAYNAR TÜRKİYE ŞAMPİYONU
FURKAN KAYNAR TÜRKİYE ŞAMPİYONU
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleşen ve dünya karatesinin normalleşme dönemindeki ilk turnuvası olan Türkiye Karate Şampiyonası 10-12 Temmuz tarihlerinde Bursa´da yapıldı.
HEM KORONAVİRÜS HEM DE SİNEKLE MÜCADELE EDİYOR
HEM KORONAVİRÜS HEM DE SİNEKLE MÜCADELE EDİYOR
Etimesgut Belediyesi, araç filosunu koronavirüs, larva, karasinek ve sivrisineklere karşı ilaçlamada etkili olan kobra tipi dezenfeksiyon ve ilaçlama aracıyla güçlendirdi.
ETİMESGUT BELEDİYESİ´NDEN ÇOCUKLARA BAYRAMLIK
ETİMESGUT BELEDİYESİ´NDEN ÇOCUKLARA BAYRAMLIK
Başkan Demirel, ihtiyaç sahibi 500 çocuğun Şefkateli Çarşısı´ndan bayramlıklarını aldığını söyledi.
DOLAR
7.5720
EURO
8.9430
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar