Türkiye´nin Örnek İş Kadınları Yenimahalle´de
Yenimahalle Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye´de iş yaşamına damga vuran ve başarılarıyla örnek gösterilen iş kadınlarını Yenimahallelilerle buluşturdu.
Tarih: 7.3.2021 12:15:58/ 91okunma / 0yorum

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar´ın ev sahipliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi´nde bu yıl 2´incisi düzenlenen “Başarı Sizsiniz” adlı söyleşiye,  Yenimahalle Belediyesi Kent Orkestrası sanatçılarından solist Pırılay Pekpak da şarkılarla renk kattı.

Ankara´dan yola çıkan, yaptıkları işlerle isimlerini duyuran, üç farklı kulvarda üç başarılı iş kadını Aysu Yavuz, Gamze Cizreli ve Pınar Ayhan başarıya giden yolculuklarından bilgi ve birikimlerini Yenimahalleli kadınlarla paylaştı.

Konuk iş kadınlarına çiçekle teşekkür eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da kadın ve erkeğin eşit yurttaş olduğunu hatırlatarak “Ne kadınsız ne de erkeksiz bir toplum düşünülemez. İnsanlığın yarısı erkekse yarısı da kadındır. Birinin diğerinden üstün olması düşünülemez” dedi.

Kadın bürokratlarımın fazla olmasından çok mutluyum

Maalesef bizim toplumumuzda erkekler kadınları biraz daha hor görüyorlar diye serzenişte bulunan Yaşar “Cumhuriyetin kuruluşundan önce Türk toplumunda hiçbir hakkı olmayan kadınlarımıza daha Avrupa´da bile yokken seçme seçilme hakkını veren, Medeni Kanunu getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün sayesinde bugün kadınlarımız bu noktalara geldi. Türkiye´de kadınlarla ilgili, erkeklerin de kadınların da mücadelesi ile kadını daha verimli hale getirebilmek, kadınları daha onurlu yaşatabilmek için mücadele etmeliyiz. Belediyemizde müdürlerimin çoğu kadın. Son derecede memnunum. Kadının girdiği yerde ciddiyet oluyor, disiplin oluyor, verim daha yüksek oluyor. Onun için kadınlarımıza güvenmeliyiz. Onlar da kendilerine güvenmeliler. Bu ülkede kadın erkek eşitliğini sağladığımız zaman güzel, yaşanacak bir ülke olacağız. Mücadelemiz bunun mücadelesi” diye konuştu.

/resimler/2021-3/7/1218043798668.jpg

Kahraman kadınlardan mesaj var

Söyleşiye konuk olarak katılan iş kadınları, iş hayatına başlama süreçlerinden, başarılı birer girişimci olarak mesleklerini icra ederken yaşadıkları zorluklara kadar birçok süreci detaylarıyla anlatırken kadınlara da “Bir kadının başaramayacağı hiçbir iş yoktur” mesajını verdi.

/resimler/2021-3/7/1218216767776.jpg

Kadınların altından kalkamayacağı iş yoktur

Pimeks Group Şirketleri Yönetici Ortağı ve Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Başkanı Aysu Yavuz “Kadınlar güzel şeyleri hak eden çok değerli varlıklar. Kadınların istedikten ve azmettikten sonra altından kalkamayacağı hiçbir iş yoktur. Yeter ki ön yargılar olmasın. Tek eksiğimiz saygı duymak. Bu noktada şunu yapmamız gerekiyor. Biz saygı duyalım. Her noktada saygılı olalım. Karşı taraftan saygı bekleyelim. İnşallah dünya üzerinde tüm halkların kadınlara hak ettiği değeri vereceği, kadınların da fırsat eşitliğiyle beraber aslında dünyaya dokunabileceği, barışı getirebileceği, ekonomileri daha refaha ulaştırabileceği, şiddetsiz güzel yarınlar diliyorum” dedi.

Ayrımcı dili hayatımızdan çıkarmalıyız

BIGCHEFS Kurucusu Gamze Cizreli de “İnşallah erkekler gününü kutlamadığımız gibi kadınlar gününü de kutlamak zorunda olmayacağımız günlere geliriz. İnşallah fırsatlara eşit erişebileceğimiz günlere geliriz. Hala İstanbul Sözleşmesi´ni tartıştığımız günler yaşıyoruz. Burada aslında bizler, vatandaşlar, STK´lar, devlet, yerel, mülki idare hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu tek başına olacak bir iş değil. Anayasal düzenlemeye ihtiyacımız var. Diğer taraftan da Fethi Yaşar´ın da dediği gibi dilimizi değiştirmenin zamanı geldi. Ayrıca biz annelere de çok büyük rol düşüyor. Kadına saygılı, cinsiyet eşitliğine inanan erkek çocuklar yetiştirmeliyiz. Biz kadınlar olarak da önümüzdeki engelleri kaldıracağız. Çünkü kadın isterse her şeyi başarıyor” dedi.  

/resimler/2021-3/7/1218529894026.jpg

Mustafa Kemal Atatürk´ün “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kitlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin” mesajıyla cümlesine başlayan Pınar Ayhan ise “Mustafa Kemal´in bu mesajı sadece kadınlara değil, herkesedir. Kendimize saygı duymanın yollarını bulmalıyız. Hayattan zevk almayı bilecek işler yani varlığımızı ortaya koyacak olan işlere yönelip, mutlu, gururlu, huzurlu bir hayat yaşamalıyız ki çevremize de huzur ve mutluluk verebilelim. Saygı duyulacak işler yapıp, yeni nesillere de bir imza bırakmalıyız” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: Türkiye Örnek Kadınları Yenimahalle
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Boş duvarlar tuvale dönüyor
Boş duvarlar tuvale dönüyor
Yenimahalle Belediyesi, kent estetiği çalışmaları kapsamında ilçe genelinde trafo ve parklardaki boş duvarlarda grafiti çalışması yapıyor.
Yenimahalle Belediyesi´nden Ramazan mesaisi
Yenimahalle Belediyesi´nden Ramazan mesaisi
Yenimahalle Belediyesi, korona virüs salgını nedeniyle iftar çadırlarını bu yıl kuramasa da belediye aşevinde hazırlanan iftar menülerini evlerinden çıkamayan, ihtiyaç sahibi vatandaşlarının ayağına götürüyor.
Ramazan´da hareketsiz kalmayın
Ramazan´da hareketsiz kalmayın
Covid-19 salgını nedeniyle internet üzerinden yapılan eğitim ve kültür projeleri ile vatandaşa tam destek veren Yenimahalle Belediyesi, Ramazan ayında ilçe sakinlerini iftar sonrası spora davet ediyor.
Hastane bahçelerinde iftar saati
Hastane bahçelerinde iftar saati
Yenimahalle Belediyesi Ramazan ayının ilk iftarında hasta yakınlarını, sağlık çalışanlarını ve hastane güvenlik görevlilerini unutmadı. İlk iftar günü Motosiklet Derneği de belediye ekiplerine dağıtım konusunda yardımcı oldu.
402 bin çiçek toprakla buluşacak
402 bin çiçek toprakla buluşacak
Yenimahalle Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte park ve yeşil alanları yaza hazırlama çalışmalarına hız verdi.
Başkan Yaşar, İABB´de yeniden başkan
Başkan Yaşar, İABB´de yeniden başkan
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar gerçekleşen genel kurulla 3 yıllığına daha İç Anadolu Belediyeler Birliği başkanı oldu.
Yenimahalle´nin gören kalpleri madalyaları topladı
Yenimahalle´nin gören kalpleri madalyaları topladı
Yenimahalle Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü, Türkiye Görme Engelliler Federasyonu tarafından 1-3 Nisan 2021 tarihlerinde Gaziantep´te düzenlenen Atletizm Türkiye Şampiyonası´ndamadalyaları topladı.
Altın Kanatlı Melekler deplasmandan mutlu döndü
Altın Kanatlı Melekler deplasmandan mutlu döndü
2020-2021 sezonu Hentbol Kadınlar Türkiye Kupası çeyrek final müsabakalarının ilk maçında kendi evinde Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü ile berabere kalan Yenimahalle Belediyesi SK, rövanş karşılaşmasını 28-29 kazanarak adını yarı finale yazdırdı.
Yenimahalle´nin 2020 faaliyetleri mecliste onaylandı
Yenimahalle´nin 2020 faaliyetleri mecliste onaylandı
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, pandeminin de etkisiyle ağır ekonomik koşulların yaşandığına dikkat çekerek, “Muhalefet bizleri Yenimahalle´de çok fazla tesis yapmakla ve çok işçi çalıştırmakla eleştiriyor.
Başkan Yaşar´a Vefa Beratı
Başkan Yaşar´a Vefa Beratı
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSİAD (OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği) Başkanı Süleyman Ekinci ve yönetimini makamında ağırladı.
Başkan Yaşar, Avukatlar Günü´nü kutladı
Başkan Yaşar, Avukatlar Günü´nü kutladı
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, savunma hakkının temsilcisi hukukçuların Avukatlar Günü´nü kutladı.
Öğretmenler sahne performansıyla tam not aldı
Öğretmenler sahne performansıyla tam not aldı
Yenimahalle Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri Tiyatro Grubu ilk gösterisini sergiledi.
Yaşar “Kadına karşı şiddet önlenemez boyutlara ulaştı”
Yaşar “Kadına karşı şiddet önlenemez boyutlara ulaştı”
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyelerini makamında ağırladı.
 “Dört” gözle beklenen dizi  galasını Yenimahalle´de yaptı
“Dört” gözle beklenen dizi galasını Yenimahalle´de yaptı
Pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir mesleklerini icra edemeyen ancak sanattan da ayrı kalamayan bir grup Ankaralı müzisyen yeni bir başarıya imza attı.
Yenimahalle´nin kütüphanelerine yoğun ilgi
Yenimahalle´nin kütüphanelerine yoğun ilgi
Yenimahalle Belediyesi´nin ders çalışma ortamı bulamayan çocuklar, sınavlara hazırlanan gençler için hizmete açtığı kütüphaneleri ilçe sakinleri tarafından yoğun ilgi görüyor.
Hafta sonu pazarları hafta içine kaydırıldı
Hafta sonu pazarları hafta içine kaydırıldı
Yenimahalle´de hafta sonu kurulan semt pazarlarının, Covid-19 salgınının önüne geçmek için uygulanan önlemler kapsamında yeniden düzenlenerek hafta içi kurulmasına karar verildi.
1 yılda 30 ton dezenfektan, 2,5 milyon maske üretildi
1 yılda 30 ton dezenfektan, 2,5 milyon maske üretildi
Pandemi koşullarında artan maske ve dezenfektan ihtiyacı nedeniyle vatandaşa destek olan Yenimahalle Belediyesi Nefes Engelliler Sosyal Tesisi´nde kurduğu maske ve dezenfektan üretim atölyesinde üretimi aralıksız sürdürüyor.
Belediye çalışanlarına Mesleki Yeterlilik sınavları başladı
Belediye çalışanlarına Mesleki Yeterlilik sınavları başladı
İç Anadolu Belediyeler Birliği ve Başkent Mesleki Eğitim Vakfı arasında 24 Kasım 2020´de yapılan “Mesleki Eğitim, İstihdam ile Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme İş Birliği Protokolü” çerçevesinde, Yenimahalle Belediye personeli için Mesleki Yeterlilik Sınavları başladı.
Altın Kanatlı Melekler sahasında galip geldi
Altın Kanatlı Melekler sahasında galip geldi
2020-2021 sezonu Hentbol Kadınlar Süper Ligi´nde aldığı başarılı sonuçlarla adından söz ettirenYenimahalle Belediyesi SK, evinde ağırladığı Görele Belediyesi Spor Kulübünü mağlup ederek önemli bir galibiyet almayı başardı.
Yenimahalle´de alt yapı çalışmaları aralıksız sürüyor
Yenimahalle´de alt yapı çalışmaları aralıksız sürüyor
Yenimahalle Belediyesi, ilçe genelinde yürüttüğü alt yapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
“Merhaba Bebek” sevindiriyor
“Merhaba Bebek” sevindiriyor
Yenimahalle Belediyesi´nin yeni doğum yapmış anne adaylarına destek olmak ve dünyaya gözlerine açan bebeği güzelliklerle karşılamak için Eylül 2015´te hayata geçirdiği “Merhaba Bebek” projesi, bugüne kadar 5 bine yakın aileyi sevindirdi.
DOLAR
EURO
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar