Usta Büyüledi
Sultan 2. Abdülhamid´in vefatının 102. Yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi ünlü tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´i Sultan Abdülhamid´in hayatını konu alan “Usta” adlı oyunla Mamaklılarla buluşturdu.
Tarih: 12.2.2020 17:22:18/ 363okunma / 0yorum

Musiki Muallim Mektebi´nde sahnelenen oyuna katılım ve ilgi büyüktü. Oyunu izlemeye AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Mehmet Ali Demir ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Oyunun öncesinde Mamak Belediyesi Aile Merkezleri tarafından hazırlanan Abdülhamid Han konulu resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Programda konuşan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, “Taht-ı Osmani´de 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, Devlet-i Ali´nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş Sultan Abdülhamid gibi abidevi bir şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmamız, elbette mümkün değildir. Vefatının 102. Yılında Sultan Abdülhamid´i minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Tarih bir milletin istikbalinin de pusulasıdır

Tarihin bir milletin mazisi olmanın yanında istikbalinin de pusulası olduğunun altını çizen Başkan Köse de, “ Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya; ‘Tarih bir milletin sadece mazisi değil istikbalinin de pusulasıdır. Biz birileri gibi tarihimize yüz çevirenlerden olamayız. Tarihe seçici bakmak, kişinin kendine ve milletine yapabileceği en büyük ihanettir. Artık Osmanlı ile Cumhuriyeti birbirlerinin zıt dönemleri olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Osmanlı´nın Cumhuriyet ile barışmasıdır Abdülhamid. Aleyhindeki onca kampanyaya rağmen Abdülhamid Han milletimizin yüce hafızasında Ulu Hakan olarak kalmıştır. Bizler hiçbir ayrım yapmadan tarihimizle iftihar ediyor, gurur duyuyoruz ve bu tarih, her milletin yazdığı veya yazabileceği bir tarih değildir. Hamdolsun ki böyle bir tarihe sahibiz´. Tarihin gizli yönleri kalmayacak, bizler Abdülhamid´i de öğreneceğiz. Kut´ül Amare´yi de öğreneceğiz. Bu millet ümmeti de öğrenecek kendini yöneten sultanı da öğrenecek. Ama doğru öğrenecek ve bugünkü izlediğimiz bu tiyatro oyunumuz bunlardan biriydi. Bizler de bundan sonra çocuklarımıza, torunlarımıza bunları aktaracağız inşaAllah” dedi.

/resimler/2020-2/12/1724228903853.jpg

Oyun ağlattı

Sultan 2. Abdülhamid Han´ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan "Usta" isimli tiyatro oyunu, izleyiciden büyük beğeni aldı. Çok sayıda tiyatro seyircisinin izlediği oyunda, Osmanlı tarihimizin önemli kahramanlarından olan ve padişahlığı döneminde devletimizi en iyi şekilde temsil eden Sultan 2. Abdülhamid Han´ın çileli hayatı baba-kız ilişkisi üzerinden anlatıldı. Tek perdelik tiyatro oyununda Ahmet Yenilmez gösterdiği performansıyla, 2. Abdülhamid Han´ın yaşamını sahneye en iyi şekilde aktardı. Oyunu izleyenler gözyaşlarına hakim olamadı.

/resimler/2020-2/12/1724565154466.jpg

Anahtar Kelimeler: Usta Büyüledi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mamak´ta Balkan Rüzgarı Esti
Mamak´ta Balkan Rüzgarı Esti
Kültürün, sanatın, estetiğin ve musikînin buluşma noktası olan Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebi, “Altaylardan Balkanlara” adlı Tarz-ı Vefa Kervanı Grubu´nun konserine ev sahipliği yaptı.
Mamak´ın mahalleleri pırıl pırıl
Mamak´ın mahalleleri pırıl pırıl
Her hafta Cumartesi günü bir mahallede köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, Şirintepe Mahallesi´ni bir uçtan bir uca temizledi.
Doyasıya eğlendiler
Doyasıya eğlendiler
Kültürün, sanatın, estetiğin ve musikînin buluşma noktası olan Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebi, “Yörelerimiz Renklerimiz” adlı Türk Halk Müziği konserine ev sahipliği yaptı.
Mamak´ta kapılar Tam Açık
Mamak´ta kapılar Tam Açık
Mamak Belediyesi´nin katılımcı ve şeffaf yerel yönetim anlayışını hayata geçirmek amacıyla başlattığı TAM AÇIK KAPI uygulaması TAK programı, Mamaklı vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.
Aile Merkezleri´nden iyilik hareketi
Aile Merkezleri´nden iyilik hareketi
Eğitici kursların yanı sıra birbirinden farklı sosyal projelere de ev sahipliği yapan Mamak Belediyesi Aile Merkezleri, anlamlı bir çalışmaya imza attı.
Konferans serisi devam ediyor
Konferans serisi devam ediyor
Her hafta sonu Musiki Muallim Mektebi´nin kapılarını farklı konu ve konuklara açan Mamak Belediyesi tarafından kültürel etkinlikler kapsamında eğitici konferanslar serisi devam ediyor.
Usta aşçıları aratmadılar
Usta aşçıları aratmadılar
Mamak Belediyesi Aile Merkezleri, gerçekleştirdiği etkinliklerle Oyun Odalarında anneleri kurstayken zaman geçiren çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken, yeteneklerini geliştirebilmelerine de yardımcı oluyor.
Mamak´ta sevgiliye nağmeler yükseldi
Mamak´ta sevgiliye nağmeler yükseldi
Mamak Belediyesi, tüm özel günlerde olduğu gibi 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla, Musiki Muallim Mektebi´nde Sevgililer Günü Konseri düzenledi.
Dünya Şampiyonası´nda boy gösterecekler
Dünya Şampiyonası´nda boy gösterecekler
Mamak Belediyesi Taekwondo Takımı, aldığı başarılarla adını dünyaya duyurdu.
Miniklerin Sinema Keyfi
Miniklerin Sinema Keyfi
Mamak Belediyesi Mobil Anaokul öğrencileri, sinema keyfi yaşadı. NataVega AVM´de “Rafadan Tayfa” filmini izleyen minikler keyifli zaman geçirdi.
Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
Musiki Muallim Mektebi Aslında Dönüyor
1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün emriyle, orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla kurulan ve bir süredir Mamak Kültür Merkezi olarak belediye hizmet binası olarak kullanılan Musiki Muallim Mektebi, yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte hem eski adına, hem de eski işlevine kavuştu.
Kollar Şahap Gürler için sıvandı
Kollar Şahap Gürler için sıvandı
Her Cumartesi günü bir mahallede köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, bu hafta Şahap Gürler Mahallesi´ni temizlemekle kalmadı, mahalleyi metruk yapılardan da temizledi.
GÖÇ´ü en iyi anlatan fotoğraf ve kısa filmler yarıştı
GÖÇ´ü en iyi anlatan fotoğraf ve kısa filmler yarıştı
STK´larda Kadın Birliği Platformu KABİP´in “Öze Dönüş Hareketi kapsamında üç yıldır farklı temalarda düzenlediği Uluslar arası Kadım Değerler Fotoğraf ve Kısa Film Yarışması “GÖÇ” teması ile bu yıl Mamak Belediyesi ve Mamak Belediyesi işbirliği ile gerçekleşti.
En enerjik etkinlik
En enerjik etkinlik
Kimi artarda sıktı portakalları, kimisi o minik elleriyle sıkamadığı portakalları için öğretmeninden yardım istedi.
Mamaklı kadınların sinema keyfi
Mamaklı kadınların sinema keyfi
Mamak Belediyesi, aile merkezinde eğitim gören kursiyerlere sinema keyfi yaşattı.
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Mamak´ta karla mücadele ekipleri iş başında
Başkent´te sabahın ilk ışıklarıyla başlayan kar yağışıyla beraber, Mamak Belediyesi ilçe sınırları içerisinde vatandaşların zorlu kış şartlarında mağdur olmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Gülveren mahallesi köşe bucak temizlendi
Gülveren mahallesi köşe bucak temizlendi
Her hafta sonu Cumartesi günü Mamak´ın bir mahallesinde köşe bucak temizlik çalışması gerçekleştiren Mamak Belediyesi, bu kez Gülveren Mahallesi´ni bir uçtan bir uca temizledi.
Bebeklerin kütüphanesi olacak
Bebeklerin kütüphanesi olacak
Bebeklerin erken yaşta kitapla tanışması ve büyüdüklerinde aktif kütüphane kullanıcısı olmalarını sağlamak amacıyla Mamak Belediyesi, STK´larda Kadın Birliği Platformu Kabip ile ortaklaşa Ankara´da ilk olma özelliği taşıyan “Bebek Kütüphanesi” projesini hayata geçiriyor.
Sayokan´da kemerler sahiplerini buldu
Sayokan´da kemerler sahiplerini buldu
Türkiye´nin en güçlü Sayokan topluluklarından biri olan Mamak Belediyesi Sayokan Topluluğu´nda 76 sporcu bir üst kemere terfi etti.
Yazar yağmuru devam ediyor
Yazar yağmuru devam ediyor
Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında konser, seminer ve konferanslara aralıksız devam eden Mamak Belediyesi, Musiki Muallim Mektebi´nde bu kez "Türkiye´nin Kaderi" kitabının yazarı Dr. Celal Fedai´yi ağırladı.
Kursiyerlerden gitar konseri
Kursiyerlerden gitar konseri
Mamak Belediyesi, vatandaşları kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmaya devam ediyor.
DOLAR
6.1383
EURO
6.6409
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar