Bilgileri ve hafızaları tazeleyelim...
Ülkücülük, milliyetçilik, Türk milleti, Türk/İslam dünyası vb.. üzerine manifesto niteliğindeki görüşlerinden önemli gördüğüm bir bölümünü sizlere aktarmak istiyorum..
Tarih: 15.11.2019 18:14:03 / 214okunma / 0yorum
Harun Kılıç

Son günlerde, milliyetçiliği-ülkücülüğü kendi kafasına göre tarif edenler olduğu gibi, farklı farklı milliyetçilik anlayışlarını yada siyasi duruşlarını bizim bildiğimiz veya bizim iliklerimize kadar benimsediğimiz milliyetçilik anlayışıyla sanki aynıymış gibi sunanlar çoğaldı!
İşte bunun üzerine..
Türk milletinin has evlatlarından biri olup, M. Ziya Gökalp´ten, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ten, Gaspıralı İsmail´den, Mustafa Fevzi Çakmak´tan veya Türk dünyasının diğer mümtaz şahsiyetlerinin fikirlerinden feyz alarak kurduğu MHP ve Ülkü Ocaklarıyla fikirlerini kuvveden fiile geçiren davamızın banisi Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından "Türkiye´nin Meseleleri" adıyla neşredilen kitabındaki, Türkiye´nin meseleleri ve çözüm yolları başta olmak üzere;
Ülkücülük, milliyetçilik, Türk milleti, Türk/İslam dünyası vb.. üzerine manifesto niteliğindeki görüşlerinden önemli gördüğüm bir bölümünü sizlere aktarmak istiyorum..

Merhum Başbuğ diyor ki:

Her şey bize uygun, milli bünyemize uygun olmalıdır. Bu düşüncenin dışındaki herşey, her düşünce atılması gereken, çiğnenmesi gereken şeylerdir. Biz kuracağımız bu milli sistemin adına <> sistemi diyoruz...

Bizim doktirinimiz <> doktrinidir. Bu görüş, bütün olayları Türk gözüyle görmek, değerlendirmek demektir. Türk milletini sevmek, ona bağlı olmak demektir...
(Türkiye´nin Meseleleri -1969 Sayfa 22-23)
*
Bütün bu meseleleri biz <> Türk doktrinimizin önderliğinde gerçekleştireceğimize inanıyoruz.. Bunun için mensuplarımızdan istediklerimiz daha fazla disiplin, feragat, birlik ve beraberlik. Mühim olan KALABALIK değildir. Muhim olan gençliktir. Milliyetçi olduklarını söyleyen fakat yerlerini bırakmak istemeyenlerin bize geleceklerini ümit etmeyiniz. Biz kendi GÜCÜMÜZLE, yetişkin gençliğimizle ilerleyeceğiz...
(Türkiye´nin Meseleleri -1969 Sayfa 23)
*
İşte biz böyle milli bir doktrinin sahibi bulunduğumuzu iddia eden bir kadroyuz. Milli doktrinimizin adı <>dir. Bu görüş dokuz ana ilkeye dayanmaktadır.
Bu ilkeler sırasıyla şunlardır:
1- Milliyetçilik
2- Ülkücülük
3- Ahlakçılık
4- İlimcilik
5- Toplumculuk
6- Köycülük
7- Hürriyetçilik ve şahsiyetçilik
8- Gelişmecilik
9- Endüstri ve teknikçilik

(Türkiye´nin Meseleleri -1969 Sayfa 42-43-44)
*

/resimler/2019-11/15/1816306732595.jpg

Gördüğünüz üzere ideolojimizin ve hareketimizin çerçevesi veya mihenk taşları Başbuğ tarafından net bir biçimde çizilmiştir.

Ki, açıkçası bu satırlardan herkesin gerekli dersleri çıkartması gerekmektedir...

Bu bağlamda, çizdiği çizgileri şaşmadan takip etmek gayretindeki ve tek sıfatı ülkücü olan biri olarak, yazımızı okuyanları düşünceye davet ediyor.. Merhum Başbuğ´u rahmetle, minnetle ve özlemle anıyorum..
Ruhu şad, mekanı cennet olsun...

Yeni bir yazımızda buluşmak üzere esen kalınız!

Harun KILIÇ
ANKARA

Anahtar Kelimeler: Bilgileri, hafızaları, tazeleyelim
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Diyet kola sen nelere kadir mişsin! (15 Ocak 2020 - Çarşamba)
Kaderimiz bu...! (22 Aralık 2019 - Pazar)
Gazi Mustafa Kemal Atatürk (10 Kasım 2019 - Pazar)
Öyleyse niye yazıyoruz ki?!! (28 Mayıs 2019 - Salı)
Sayfa:
DOLAR
5.9371
EURO
6.5471
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar