İSTANBUL´U KİM KAZANDI, KAYBEDEN KİM?
31 Mart 2019 da yapılıp, iptal edilen ve 23 Haziran 2019 da yenilenen İBB Başkanı seçimini Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştır.
Tarih: 27.6.2019 17:48:30 / 260okunma / 0yorum
İhsan Yelken

Seçimi kim kazandı/kaybetti tespit etmeden önce taraflara bakmak lazım. Seçim görünüre göre, Cumhur İttifakını oluşturan AKP+MHP ve Millet İttifakını oluşturan CHP+İYİ parti arasında geçmiş gibi olsa da yandan karışanı/konuşanı çok olan bir seçim oldu.

Hemen belirtelim ki, İBB adayı Ekrem İmamoğlu enerjisi ve herkesi kucaklayan üslubu ile önde başladı seçime ve kazanan kişi oldu. Bariz hatalar yaptı, söylemlerde bulundu ama ortalık o kadar teferruata büründü ki, bunlara sıra bile gelmedi, gelse de üzerinde duran olmadı. Önceki seçimlere göre daha yorgun, iştahsız hatta isteksiz görünen AKP karşısında İmamoğlu hedefine ulaşan kişi oldu.

Kazanmış gibi görünen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu seçimin kaybedenler hanesinde yerlerini aldılar. Zaten seçim tamamen İmamoğlu üzerinden yürütülerek, K. Kılıçdaroğlu ve C. Kaftancıoğlu´nu hiç ön planda göremediniz. Oy kaybedebilir düşüncesinde olmalılar ki hep arka planda tuttular, pek gösterilmediler.

 Hakkını yememiş olalım, Kemal Kılıçdaroğlu, eğer seçim kaybedilmiş olsaydı , ‘BAŞKAN İSTİFA´, ‘KURULTAY´ nidalarıyla karşılanabilirdi. Kemal Kılıçdaroğlu şimdilik biraz güçlenerek çıktı diyebiliriz.

En büyük kaybeden AKP´dir. Ben nasıl olsa kazanırım edasıyla, sanırım biraz da hazırlıksız seçime girdi. İddialarının ve yapacak yatırımlarının hiç birini anlatamadı. Her taraftan algı operasyonlarına boğuldu. Görünürde halkı yönlendiren kimse yoktu. Cumhurbaşkanı da kendisini geri plana alınca meydan İmamoğlu´na teslim edilmiş oldu. Zaten İBB adayı Binali Yıldırım, pek neşesi yoktu, adeta zoraki aday yapılmış intibasını verdi. Seçimin daha önce iptal edilmesi, Tv. buluşmasındaki sunucunun gizli görüşmesi… gibi konularındaki yetersiz açıklamalara rağmen yine de birkaç puan farkla giderken son haftada beklenmedik olaylar halkın sabrını taşırdı… Ayranı kabaran halkın önünde kimsenin duramayacağını anlayan AKP´ye kenara geçip neticeyi beklemek düştü ve öyle de yaptılar.

AKP açısından bu net yenilgi düşündürücüdür. Balkon konuşmasına alışık olan AKP, hazırlıksız olduğu gibi çalışan kişiler de çok yerde tepkiyle karşılandı. Ortaya atılan algı operasyonları ve ileri sürülen fikirlere cevap veren olmadığından hep havada kaldı ve hanelerine eksi olarak yansıdı.

Adayları kazanan CHP elbette kazananlardandır. Bu seçimde hiç yara almadan çıkan parti CHP oldu. Hedef olan hiçbir ok CHP´ye ulaşamadı. Çünkü sağında İYİ parti, solunda HDP aslanlar gibi CHP´yi savundu ve tüm oklara sinelerini siper ettiler. CHP´nin sağ sağlim yol alıp hedefe ulaşmasını sağladılar. Ayrı bir seçim olsa belki baraja takılırlar ama şimdilik CHP gibi bir dostları oldu. Tabi kazançları ne oldu diye akla bir soru gelebilir ama şimdilik bu dostlukla övünsünler, ilerde belki görev verilebilir…

En şansız parti de AKP´dir desem gülersiniz. Gülersiniz demem şudur ki: Halk nazarında öyle bir algı oluşturuldu ki,  AKP güçlüdür, hep haksız kazanç peşindeler, zenginler hep AKP´lidirler, adalet sadece kendileri içindir, hepsi yalancıdır, yalan söyleyerek kandırırlar… vs. Halbu ki çoğu tersi de olabilir… ne ise konumuz bu değil. AKP bu hakkındaki imajlarla boğuşmaktan bıktılar. Şansızlıkları burada… Başka bir sansızlıkları da, MHP gibi güçlü bir desteği var. MHP´den aldığı bu güçle büyük hamleler yapma fırsatını yakaladı. Dış politika ve terör olaylarında şimdilik değerlendirilmeyen büyük hamleler yaptı. MHP olmasaydı,  AKP eli kolu bağlı hareketsiz manevra yapacak bir alan bile bulmakta zorlanırdı. Cumhurbaşkanı bunu iyi anlıyor… Buna rağmen AKP içinde bile bunu anlayamayanların olması büyük şansızlıktır. Hala MHP´ye fazla taviz verdiğini söyleseler de asıl sorun MHP çizgisine yaklaşmalarından rahatsızlar. Bir de, MHP´den dolayı teröristlerin üzerine fazla gidilmesinden rahatsız görünenler olabilir. Güya MHP, Kürt kardeşlerimize karşıymış, böyle bir mantık olamaz. Rahmetli Başbuğumuzun meşhur bir sözü vardır: BİZ NE KADAR TÜRK´SEK KÜRT´LER DE BİZİM KADAR TÜRK´TÜR. KÜRT´LER NE KADAR KÜRT´SE BİZ DE O KADAR KÜRT´ÜZ. Onun için MHP´nin böyle saçma sapan bir sorunu olamaz, yoktur.

Kazanan kazandı, kaybeden kaybetti. Kazanan görevine başlasın ve vaatlerini yerine getirsin. Kaybedenler de çalışıp yeni hedeflere hazırlık yapsınlar…

Şimdi birlik ve beraberlik günü geldi. Dışta dört tarafımız sarılmış, Amerika ile, Yunanistan ile pamuk ipliğine bağlı sorunlarımız var. İçte ekonomik ve başka sorunlarla karşı karşıyayız. Milletimizin birlik ve beraberliği ile İnşallah bu sorunlar bir bir aşılacak, düzlüğe çıkarak milletimizin yüzü gülecektir…

SAYGILARIMLA...

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: İSTANBUL, KAZANDI, KAYBEDEN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Güncel
Siyaset
aa
19.04.2019
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar